Україна відновлює експорт електроенергії: як це поєднується з очікуванням важкої зими
Повідомлення про відновлення експорту електроенергії спровокувало чергову хвилю критичних коментарів у соціальних мережах.
З огляду на те, що з моменту останніх планових відключень минуло зовсім небагато часу, окремі “лідери думок” коментували твердження про профіцит електроенергії в енергосистемі в уїдливій манері без жодних на те підстав.
Від початку повномасштабного вторгнення енергетична галузь стала мішенню для масових дезінформаційних атак та маніпуляцій. Найпоширенішим міфом, що циркулював у соціальних мережах в період блекаутів, було твердження про експорт електроенергії, яке не мало під собою жодного підґрунтя. Через російські удари Україна втратила 80% ТЕС і 40% ГЕС, загалом близько половини своїх генерувальних потужностей. Враховуючи масштаб руйнувань, відновлення графіків погодинних відключень було лише питанням часу. Так воно й сталося влітку 2024 року з початком аномальної спеки. За таких умов дефіцит електроенергії не могла компенсувати навіть синергія сонячної та атомної генерації.
Коли ж наприкінці серпня з планового ремонту вийшов черговий енергоблок однієї з атомних електростанцій, а друга фаза аномальної спеки нарешті скінчилася, у денні години в мережі з'явився профіцит, тобто надлишок електроенергії. Його забезпечують саме сонячні електростанції.
Стабільна робота енергосистеми вимагає балансу між виробництвом та споживанням електроенергії. Щоб уникнути перебоїв у її постачанні, при надлишковому виробництві, зокрема, за рахунок сонячних електростанцій, необхідно або тимчасово обмежити їх роботу, або збільшити експорт. Оператор мережі цей момент детально роз'яснив.
Оскільки обмеження роботи сонячних електростанцій з економічної точки зори не має логіки, Україна цілком слушно вирішила повернутися до експорту електроенергії з 25 серпня. Таке рішення дозволить українським виробникам ефективніше використовувати власні потужності.
При цьому оператор мережі спеціально підкреслює, що експорт здійснюватиметься виключно тоді, коли в енергосистемі є надлишок електроенергії, а саме – під час активної роботи сонячних станцій. Тобто, коли споживання менше, ніж виробництво. Водночас у години пікового навантаження, коли потреба в електроенергії є найбільшою, а виробничі потужності обмежені, експорт електроенергії буде припинено. Щоб переконатися в цьому, достатньо відвідати сайт європейської енергосистеми ENTSO-E і переглянути спеціальну вкладку Scheduled Commercial Exchanges.
Очевидно, що експорт електроенергії – це тимчасове явище, яке триватиме допоки потужності генерації перевищуватимуть рівень внутрішнього споживання. Натомість вже сьогодні експерти прогнозують суттєвий дефіцит електроенергії під час опалювального сезону. Звісно, усе залежатиме від швидкості відновлення пошкоджених об'єктів генерації. Але не виключено, що разом із дефіцитом повернуться й віялові відключення. Усі ці нюанси особливо важливо розуміти на тлі масової дезінформації про роботу енергетичної галузі в умовах війни.
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1362
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 660
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 564
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 281
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 139
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 7733
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
2311
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2263
-
Смак Різдва з усього світу: від панетоне й штолена до маринованого оселедця
Життя 2006
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 1779