Штучний інтелект опановує польський бізнес
Штучний інтелект (ШІ) завойовує світ, а також все частіше і сміливіше використовується в бізнесі, дозволяючи компаніям, які вирішили впровадити ШІ у свої процеси, отримати ринкову перевагу
Сьогодні штучний інтелект домінує в автоматизації процесів, обробці та аналізі даних, а також в обслуговуванні клієнтів.
Завдяки ШІ автоматизуються багато рутинних і трудомістких завдань, що безпосередньо впливає на операційну ефективність і зниження витрат на ведення бізнесу. ШІ також може безперешкодно «перемелювати» величезні обсяги даних за дуже короткий час, дозволяючи компаніям отримувати цінну інформацію, виявляти закономірності та ухвалювати більш точні бізнес-рішення. Водночас алгоритми машинного навчання дають можливість прогнозувати ринкові тенденції, управляти запасами, оптимізувати ціни, а це, в свою чергу, дозволяє компаніям краще планувати і адаптувати свої стратегії.
У контексті покращення відносин з потенційними клієнтами ШІ, по-перше, дозволяє «причесати» продукти та послуги до їхніх індивідуальних уподобань, що, безперечно, підвищує задоволеність та лояльність клієнтів, а по-друге, чат-боти та системи обслуговування клієнтів на основі ШІ сприяють більш швидкому та ефективному спілкуванню з клієнтами, відповідаючи на їхні запитання та вирішуючи проблеми.
ШІ також чудово підходить для інновацій, оскільки дозволяє розробляти нові продукти та послуги, які є більш досконалими та відповідають сучасним технологічним тенденціям.
У фінансовому бізнесі ШІ найчастіше використовується для виявлення потенційного шахрайства, а також в аспектах, пов'язаних із кібербезпекою.
Польські компанії сміливо слідують світовому тренду і все активніше застосовують штучний інтелект у різних сферах.
Наприклад, у секторі електронної комерції ШІ використовується для аналізу поведінки клієнтів, персоналізації пропозицій, рекомендацій продуктів та оптимізації логістичних процесів. У сфері охорони здоров'я технології штучного інтелекту підтримують медичні діагнози, візуалізаційні тести та допомагають керувати даними пацієнтів. У фінансовому секторі польські компанії використовують ШІ для з’ясування ризиків, оцінки кредитоспроможності та запобігання фінансовому шахрайству.
У виробництві ШІ підтримує процеси автоматизації, контролює продуктивність машин і мінімізує збої. Окрім того, зростає інтерес до інтелектуальних помічників у сфері обслуговування клієнтів, де чат-боти або системи автоматичного розпізнавання мови покращують споживчий досвід.
Згідно зі звітом Ernst & Young, близько 20% польських компаній уже впровадили інструменти штучного інтелекту, а ще 42% перебувають у процесі трансформації. Дослідники стверджують, що найбільшою популярністю в Польщі користуються рішення для обслуговування клієнтів (50%), продажів (40%) та ІТ (37%).
До 80% компаній, які успішно впровадили рішення зі штучного інтелекту з внутрішніх процесів, підтверджують, що заплановані переваги були досягнуті. Очікується, що в наступному періоді тенденція впровадження штучного інтелекту в бізнесі продовжить стрімко зростати, особливо в тих компаніях, які вже мають за плечима успішний досвід інтеграції.
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21238
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 16189
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7696
-
Найбільший роботодавець і платник податків Херсонської області збанкрутував через війну
Бізнес 7039
-
Серіал "Король Талси" за участю Сильвестра Сталлоне продовжили на два сезони: деталі
Життя 5355