Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
01.04.2015 09:45

Порядок возмещения средней заработной платы мобилизованным работникам

Директор Аудиторської фірми Тріада

Как не потерять возмещение и в каких случаях не начислять НДФЛ и ЕСВ.

ПОСМОТРИТЕ ЭТОТ МАТЕРИАЛ, ВОЗМОЖНО У ВАС ВОЗНИКНУТ ЕЩЕ ВОПРОСЫ, СВЯЗАННЫЕ С ПРИМЕНЕНИЕМ ЭТОГО ПОРЯДКА.До 15 апреля подаем отчет за март или за апрель? А как быть со средним заработком, который был выплачен за предыдущие месяцы до 17 марта? А если предприятие не успеет подать отчет до 15 числа, например, хотя бы потому что военкомат вовремя не согласует, предприятие потеряет право получить компенсацию среднего заработка?Облагать ли НДФЛ и ЕСВ средний заработок, если из бюджета задерживается поступление компенсации, и предприятие выплатит средний заработок, не дожидаясь компенсации?

17.03.2015г. опубликован и вступил в силу Порядок о выплате компенсации среднего заработка мобилизованным работникам.

С этой даты предприятие, которое выплачивает мобилизованным работникам среднюю заработную плату, для получения компенсации из бюджета должно подавать ежемесячно до 15 числа органа социальной защиты население Отчет о фактических затратах на выплату среднего заработка работникам (приложение 1), согласованный районным (городским) воинским комиссариатом, который осуществлял призыв работников на воинскую службу.

В порядке не конкретизировано, подавать отчет до 15 числа текущего месяца или до 15 числа следующего месяца. Возможно, отчет следует подавать до 15 числа следующего месяца, поскольку пока месяц не закончился, еще нет фактических затрат (средняя заработная плата еще не выплачена).

Но есть и другое мнение: отчет нужно подавать до 15 числа текущего месяца. До этого срока предприятие должно рассчитать суммы компенсации, подлежащие выплате, согласовать отчет с военкоматом. До конца месяца предприятие получит компенсацию из бюджета и выплатит эту компенсацию (именно компенсацию, а не средний заработок) мобилизованным работникам в сроки установленные ст.115 КЗОТ для выплаты заработной платы. Такой вывод напрашивается с учетом фразы из данного Порядка «Виплата компенсації проводиться підприємствами, установами, організаціями у строки, визначені статтею 115 Кодексу законів про працю України». Как видите, здесь выплата работнику названа не средней заработной платой, а компенсацией. То есть подразумевается, что предприятие получает компенсацию, а потом выплачивает эту компенсацию работнику. Если бы наоборот, то предприятие выплачивало бы работнику сначало средний заработок, а потом получало бы компенсацию из бюджета.

Другими словами у предприятий есть два варианта последовательности действий с выплатами мобилизованным работникам.

Вариант а) 1. получение предприятием компенсации из бюджета; 2. выплата работнику компенсации.

Вариант б) 1. выплата работнику среднего заработка; 2. получение предприятием компенсации из бюджета.

Отчет рекомендуется подавать до 15 числа без задержек, поскольку в противном случае уполномоченный орган может просто не принять такой отчет и соответственно предприятие лишится права на получение компенсации за соответствующий месяц (затраты придется отнести за счет собственных средств предприятия на прочие расходы).

Эти два варианта, по нашему мнению, будут влиять на вопрос: облагать или нет такие выплаты НДФЛ и ЕСВ.

При соблюдении предприятием последовательности действий по первому варианту – компенсация не будет облагаться НДФЛ и ЕСВ. Причем, если из бюджета не будут поступать вовремя средства, то нужно будет дождаться поступления средств и только потом выплачивать работникам компенсацию. В этом случае будет считаться, что работник получил именно компенсацию из бюджета, которая освобождена от НДФЛ и ЕСВ.

При последовательности действий по второму варианту – компенсация будет облагаться НДФЛ и ЕСВ, поскольку в этом случае налоговики будут утверждать, что работник получил средний заработок за счет собственных средств предприятия, следовательно, это расходы предприятия, а не бюджета. Как не парадоксально, то что-то подобное мы наблюдали до утверждения данного Порядка: типа «нет порядка, нет компенсации из бюджета, следовательно эти выплаты осуществляются за счет собственных средств предприятия и облагаются НДФЛ и ЕСВ». Об этом в частности, указывали налоговики в своем письме от 29.09.2014 г. N 5655/7/99-99-17-03-01-17. При этом Минфин в своем письме от 11.02.2015 г. N 31-11420-07-10/4186 недвусмысленно указывает, что в этом случае задолженности бюджета перед работодателем вообще нет.

Кроме того, из анализа данного Порядка можно сделать вывод, что никто не собирается компенсировать ранее осуществленные предприятиями выплаты среднего заработка мобилизованным (до вступления в силу этого документа). Следовательно, налоговики не признают освобождение этих выплат от НДФЛ и ЕСВ.

Учитывая, что срок представления отчета за март уже прошел (до 15 марта), а документа вступил в силу 17 марта, то первый месяц, за который предприятия смогут получать компенсации – апрель, а подать отчет нужно будет в органы соцзащиты не позднее 14 апреля (до этого необходимо будет еще успеть подписать отчет в военкомате).

Как видим, с принятием данного порядка у предприятий возникло больше вопросов, чем ответов. Поэтому надеемся, что налоговики и Минфин в самое ближайшее время дадут необходимые разъяснения.

А относительно неправомерности требования налоговиков облагать средний заработок НДФЛ и ЕСВ, который выплачен мобилизованным до утверждения данного Порядка, уже имеется решение административного суда первой и второй инстанции (Житомирский апелляционный административный суд в постановлении от 18.02.2015 г. в деле № 817/4004/14). В своем решении суд отвергает доводы налоговиков об отсутствии определенного порядка возмещения компенсационных выплат из бюджета в пределах среднего заработка мобилизованных работников и отсутствие в Госбюджете средства, предусмотренных на выплату указанных компенсаций. Поскольку действующим законодательством в таких случаях не ставится в зависимость выполнение ч.7 ст.7 Закона Украины "О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование" и п.165.1.1 НКУ от того, есть ли механизм возврата соответствующих средств из бюджета и заложены ли такие средства в Государственном бюджете.

Так что у предприятий есть шанс отстоять свое право не начислять НДФЛ и ЕСВ хотя бы в суде.

Гонтаровский Сергей

Аудиторская фирма Триада (аудиторские услуги, аудиторские проверки, аудит) www.auditor.od.ua

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 4 березня 2015 р. N 105

Про затвердження Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період

Відповідно до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України Кабінет Міністрів України постановляє:Затвердити Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, що додається. 
Прем'єр-міністр УкраїниА. ЯЦЕНЮК
 ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. N 105

ПОРЯДОК виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період

  1. Цей Порядок визначає механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі - працівники), за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 "Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період" (далі - бюджетні кошти).
  2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:Міністерство соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення);структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі - органи соціального захисту населення).
  1. Бюджетні кошти спрямовуються підприємствам, установам, організаціям на компенсацію витрат на виплату середнього заробітку працівникам, які працювали на таких підприємствах, в установах, організаціях на час призову на військову службу, не більше одного року (далі - компенсація).
  2. Для виплати компенсації підприємство, установа або організація подаєщомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробіткупрацівникам згідно з додатком 1, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби, для подання до 19 числа їх копій, а також зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 2 структурним підрозділам соціального захисту населення.
Структурні підрозділи соціального захисту населення щомісяця до 23 числа подають відомості про загальний обсяг фактичних витрат на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 3 Мінсоцполітики для спрямування їм бюджетних коштів, що спрямовуються органам соціального захисту населення для перерахування підприємствам, установам, організаціям.
  1. Обчислення середнього заробітку працівників здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. N 100 (ЗП України, 1995 р., N 4, ст. 111).
  2. Виплата компенсації проводиться підприємствами, установами, організаціями у строки, визначені статтею 115 Кодексу законів про працю України.
  3. Оподаткування, нарахування і сплата єдиного соціального внеску на компенсацію проводяться відповідно до Податкового кодексу України і Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
  4. Відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов'язань в органах Казначейства та операції, пов'язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
  5. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про виконання бюджетної програми та використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
Додаток 1 до Порядку

ЗВІТ про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період

__________________________________________
(найменування підприємства, установи, організації)у ____________
20__ року (місяць)_____________________________________________ (найменування і місцезнаходження органу соціального захисту населення)
Прізвище, ім'я та по батьковіПосада (професія)Нарахована середня заробітна платаНайменування військового комісаріату, дата і номер наказу про призов, звільненняПримітка
М. П.Керівник__________ (підпис)___________________ (ініціали, прізвище)

Головний бухгалтер__________ (підпис)___________________ (ініціали, прізвище)
Погоджено
М. П.Військовий комісар__________ (підпис)___________________ (ініціали, прізвище)
"___" _______________ 20__ р.










 Додаток 2 до Порядку

ЗВЕДЕНИЙ ЗВІТ про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період

______________________________________________
(найменування органу соціального захисту населення)у ________
20__ року (місяць)
___________________________________(найменування і місцезнаходження структурного підрозділу соціального захисту населення)
Найменування підприємства, установи, організаціїКількість працівниківНарахована середня заробітна платаПримітка
Усього


М. П.Керівник__________ (підпис)___________________ (ініціали, прізвище)

Головний бухгалтер__________ (підпис)___________________ (ініціали, прізвище)
"___" _______________ 20__ р.









 Додаток 3 до Порядку

ЗАГАЛЬНИЙ ОБСЯГ фактичних витрат на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період

_____________________________________________________(найменування структурного підрозділу соціального захисту населення)у ________________ 20__ року (місяць)
Мінсоцполітики
 
Найменування району (міста)Кількість працівниківНарахована середня заробітна платаПримітка
Усього


М. П.Керівник__________ (підпис)___________________ (ініціали, прізвище)

Головний бухгалтер__________ (підпис)___________________ (ініціали, прізвище)
"___" _______________ 20__ р.









____________
Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи