Криза електроенергетики. Штучна чи очікувана?
Цікаво, якої складової в поточній кризі української електроенергетики більше, - політичної, технологічної, чи людської (фахівці)?
Чи, це вже такий мікс з цього всього, який з високою вірогідністю, вже навесні цього року, може призвести до серйозних перебоїв в роботі електричної системи країни?
Безумовно, проблеми є з профільними фахівцями, - галузь відчуває жорсткий їх дефіцит. Старі кадри, сформовані ще за радянських часів, пішли, нові кадри, за рідкісними виключеннями, не хочуть мати відповідних знань та навичок. І, з кожним роком, ситуація погіршується.
Безумовно, серйозні проблеми є й з технічним станом об'єднаної електроенергетичної системи (ОЕЕС) України, яка дісталась в спадщину від нашого радянського минулого. Генерація, магістральні та розподільні мережі вже морально та фізично зношені, а нові потужності, за окремими виключеннями, в експлуатацію не вводяться.
Системної Стратегії розвитку ОЕЕС України, що враховує сучасні технології виробництва, зберігання, та передачі електроенергії, немає. Що призводить до того, що Україна найменш енергетично розвинена країна серед своїх сусідів. В електроенергетичній системі якої втрачається до 25% електроенергії на шляху від виробництва до споживача. А показник середньої тривалості перерв в електропостачанні на одного споживача в рік (SAIDI) – 700 хвилин/рік, один із найгірших в світі.
А головне, що на цей весь технологічно-фахівний бекграунд накладаються протилежні бізнесові інтереси різних владних та політичних груп впливу, що утворили в українській електроенергетиці не тільки повний колапс розрахунків між операторами системи, не тільки необґрунтоване підвищення тарифів, а й довели цю критичну інфраструктуру держави до абсурдних перекосів в її роботі.
Приклади? Будь ласка.
Генерація електроенергії в Україні складається з наступних типів: ядерна, теплова, гідро, та з відновлювальних джерел.
Найбільш дешева – атомна генерація. Собівартість цієї генерації складає, приблизно, 0,6 грн/кВт*г.
Найбільш дорога – генерація з відновлювальних джерел. Сонячна, вітрова, та біо. Законодавчо встановлені тарифи на неї знаходяться в межах від 3-х до 7-ми гривень. В залежності від різних умов.
Собівартість теплової генерації коливається в межах 2,5 – 3,5 грн за кВт*г.
Здається очевидним, що найбільш ефективним, з точки зору національної економіки, є споживання дешевої електроенергії, виробленої на наших атомних електростанціях. Тим більш, що вони належать державній компанії «Енергоатом», що підпорядковується державі. Тим більш, що загальна потужність усіх 4-х атомних електростанцій складає, практично, 120 млрд кВт*г у рік. А це, приблизно, увесь обсяг електроенергії, що, відповідно до енергобалансу України на 2021-й рік, буде спожитий усіма споживачами в цьому році в нашій країні.
Тобто, практично, 100% споживання електроенергії в Україні в цьому році може бути забезпечено атомною генерацією,- виробником з найбільш дешевою електроенергією. Що дозволило б не тільки не підвищувати тарифи для промисловості та населення, а й використовувати прибуток ОЕЕС України на модернізацію того ж «Енергоатому», та зношених магістральних та розподільних мереж.
Добре, відповідно до сучасних світових тенденцій, та Стратегії розвитку української енергетики до 35-го року, плануємо збільшити долю генерації з відновлювальних джерел до 25%. Це абсолютно правильно з екологічної та економічної точки зору.
Але, навіщо ми сьогодні продовжуємо активно експлуатувати низько ефективну та зношену інфраструктуру теплових електростанцій? Штучно доводячи долю цієї генерації до 30% в структурі загальної. Зменшуючи долю дешевої атомної генерації, та збільшуючи долю дорогої теплової.
Тому, що теплові електростанції приймають участь в балансуванні пікових добових навантажень електроенергетичної системи України? Чи, тому, що 80% теплової генерації куплені одним олігархом, а 20% відданні в експлуатацію іншому?
Якщо причина в другому питанні, тоді все зрозуміло,- так працює олігархічна економічна Система в Україні, що приватизувала державну владу.
Якщо причина в іншому, і треба знайти необхідні маневрові потужності, а не використовувати для цього неефективну теплову генерацію, яка ж до того є кричуще неекологічною, та дорогою. То, тоді треба не продовжувати експлуатувати ці теплові електростанції, які, до речі, через 3-5 років остаточно зупиняться, а вже сьогодні інвестувати в технологічні потужності, що можуть оперативно акумулювати ситуативні надлишки електроенергії, та віддавати їх в необхідний час.
Стратегію розвитку електроенергетичної системи України треба змінювати,- відходити від застарілих технологій виробництва, акумулювання та передачі електроенергії, та розвивати сучасні технології – інтелектуальних мереж, що не тільки значно підвищать надійність постачання електроенергії до споживачів, а й суттєво покращать її якість.
Але, ця Стратегія,- це вже зовсім інша розмова.
- Припинення дії свідоцтва на ТМ у звязку з її невикористанням. Ганна Палагицька 13:11
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков вчора о 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі вчора о 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров вчора о 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов вчора о 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін вчора о 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол вчора о 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак вчора о 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський 02.04.2025 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін 02.04.2025 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02.04.2025 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 02.04.2025 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
18999
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17529
-
"Найкрутіший код": До 50-річчя Microsoft Білл Гейтс відкрив доступ до його першої ОС
Бізнес 16744
-
Шмигаль: Дефіцит фінансування відбудови України у 2025 році – майже $10 млрд
Фінанси 12586
-
Сигнали дефіциту: як тіло "підказує", що йому бракує вітамінів і мікроелементів
Життя 11790