Громради досі не стали центром розбудови громадянського суспільства
Влада все ж бачить в громадських організаціях партнера, експерта та сподівається на конструктивні пропозиції від них.
Процес формування громадських рад при органах влади регулюється постановою КМУ №996. Влада все ж бачить в громадських організаціях партнера, експерта та сподівається на конструктивні пропозиції від них.
Але практика показала, що більшість громадських рад не спроможні вирішувати нагальні питання, стати повноцінними громадськими центрами впливу на владу, бути належними експертами та реальними ефективними громадськими контролерами дій влади.
Оскільки формування громадських рад стало своєобразним бізнесом для деяких громадських ділків, які проводять певну організаційну роботу, залучаючи до установчих зборів побільше кишенькових організацій, аби захопити владу в громраді, опанувати посаду голови ради чи захопити ключові посади в ній. Головна ціль – це здобути ричаги впливу від імені громадскості, аби мати пряме спілкування з керівництвом владної структури та відстоювати там власні корпоративні інтереси. Адже, як тільки відбувається остаточне формування громадської ради, так значна кількість громадських організацій зникає, активність організацій падає і в радах залишається десь 40-50 відсотків заявленого складу.
Таким чином, формування громадської ради зводиться лише до того, аби провести певну людину до посади голови ради, яка потім фактично діє одноосібно, самочинно, часто діє без наяності колегіальних рішень, постає як владна особа у відносинах з іншими громадськими чи іншими структурами.
Від того ефективність таких рад дуже низька, а наявність в ній певної кількості, так званих, «горластих», не професійних осіб, ще більше робить таку раду не здатною до конкретних дій. Звісно керівництво владного органу за таких умов, не бачить сенсу втрачати час та марно спілкуватися з членами такої не ефективною громради.
Перспективним є те, що все ж зустрічаються громадські ради, які зарекомендували себе досить ефективними органами, проте що їх ефективність ще далека від необхідної, яка в цілому залежить не тільки від їх дій. Достатьньо привести приклад роботи Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України, де на останок все ж вдається проводити цілу низку важливих, позитивних дій, як то щодо трудового кодексу, соціального страхування, вирішення проблеми переселенців, соціального забезпечення інвалідів, тощо....
Бути чи не бути громадським радам центрами розбудови громадянського суспільства залежить від самих громадських організацій, від їх ефективності в діях, від спроможності стати професійними експертами чи дієвими, не заангажованими, об ’ єктивними контролерами дій влади. Такі конкструтивні їх дії лише будуть вітатися органами влади.
Останні ініціативи певного кола осіб, які обособлюють себе з посадами голів громадських рад на жаль, поки що не ведуть до ефективного розвитку громадянського суспільства, оскільки ставять за мету не пошуку спільних шляхів підвищення своєї ефективності, а волають на дефіцит уваги до них з боку влади. Повагу до себе треба завойовувати конкретними справами!
Так все ж необхідні паростки оздоровлення громадянського суспільства в Україні є.
Найактивніші представники громадскості створили Платформу громадянського суспільства «Україна-ЄС», яка передбачена Угодою про асоціацію між Україною і ЄС та діє не один рік; дієві представники від громадських рад при обласних державних адміністраціях, активні регіональні громадські діячі, в тому числі від ВГО «Громадська Палата України», склали основу Платформи громадянського суспільства «Збудуймо Європу в Україні»; існують і інші більш-менш ефективні платформи громадянського впливу, що дає надію на гарні перспективи розвитку і становлення громадянського суспільства в Україні в цілому.
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21268
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 19955
-
Найбільший роботодавець і платник податків Херсонської області збанкрутував через війну
Бізнес 7930
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7714
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 6817