Викрадачам електронних грошей збираються посилити покарання
Часи поціновувачів тренування рук, щоб вправно витягнути гаманець – відходять у минуле.
Шахрайство з віртуальними банківськими рахунками та безготівковими розрахунками виходить на такий рівень, що законотворці вимушені реагувати на цей виклик часу. Мова йде про зміни до Кримінального кодексу України та посилення відповідальності за злочинні схеми із заволодіння чужими банківськими коштами.
У Верховній раді вже зареєстрований проєкт закону № 10190 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за електронно-комунікаційне шахрайство».
Кримінальна відповідальність за такі дії була запроваджена і раніше, так за шахрайство шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки особи притягуються до кримінальної відповідальності за ч. 4 ст. 190 КК України або за ст. 361 КК України. Водночас, необхідно визнати, що статистика розкриття відповідних злочинів та притягнення винних до відповідальності є вкрай низькою.
За офіційною статистикою – з січня по жовтень 2023 року є лише 3 справи за відповідною частиною статті 190 КК України та 0 вручених підозр конкретним особам.
Новий законопроект має на меті зробити механізм притягнення винних осіб до відповідальності більш дієвим та реальним, шляхом доповнення Кримінального кодексу України ст. 190-1. Діяння, кваліфіковані за вказаною статтею, передбачатимуть відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. У випадку повторного вчинення вказаних дій або за попередньою змовою групою осіб, позбавлення волі може сягати десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. В умовах воєнного або надзвичайного стану або якщо злочин вчинено організованою групою, розробники законопроекту пропонують карати позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.
Наразі цей законопроект опрацьовується в Комітеті Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності та його подальша доля невідома.
Тим часом випадки електронного шахрайства ширяться та знаходять все більш витончені форми виразу. Щодня українці стикаються з випадками несанкціонованого зняття коштів з власних рахунків, вчинені без взаємодії з власником банківського рахунку. Прості українці й досі лишаються незахищеними, адже вони не лише втрачають свої кошти, а ще й стикаються з тим, що банки у таких випадках починають нараховувати відсотки та штрафні санкції на суму, викрадену з рахунку клієнта.
Цікаво, що деякі банки пропонують окремий вид послуги, який передбачає страхування карткового рахунку клієнта. Така ініціатива викликає неоднозначне відчуття, адже виходить, що інші карткові рахунки клієнтів не застраховані від злочинних дій? Тож при аналізі цієї ситуації виникають питання до банківської системи безпеки, якій ми довіряємо власні кошти.
Гарна новина в тому, що актуальна судова практика в цьому питанні займає сторону клієнта та визначає, що крім випадків, коли доведено, що користувач своїми діями або бездіяльністю сприяв утраті, незаконному використанню інформації, що дає змогу ініціювати платіжні операції, клієнт не може відповідати за здійснення платіжних операцій, якщо картку використовували без його фізичної участі або електронної ідентифікації. Більше того, в таких випадках клієнт банку не лише не повинен повертати борг, який утворився не з його вини, а й може вимагати від банку відшкодувати кошти, зняті під час незаконної операції.
За будь-яких обставин, навіть якщо ви стали жертвою шахраїв – важливо оперативно дотримуватися алгоритму певних дій, щоб не погіршити ситуацію. А саме – повідомити в банк про подію, щоб засвідчити свою добросовісну поведінку та непричетність до злочинних дій та зафіксувати звернення до правоохоронних органів.
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21271
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 20227
-
Найбільший роботодавець і платник податків Херсонської області збанкрутував через війну
Бізнес 7973
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7716
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 6996