Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір
Коли аліменти не сплачуються роками - сума пені може сягнути сотень тисяч гривень.
Неустойка (пеня) - це спосіб забезпечення виконання зобов'язання. Завдання пені - сприяти належному виконанню зобов'язання, стимулювати боржника до належної поведінки. Однак таку функцію неустойка виконує до моменту порушення зобов'язання боржником. Після порушення боржником свого обов'язку неустойка починає виконувати функцію майнової відповідальності. Це додаткові втрати неналежного боржника, майнове покарання його за невиконання або невчасне виконання обов'язку сплатити аліменти (постанова ВС від 20.07.2020 року в справі № 362/4462/16-ц).
Зокрема, частиною 1 статті 196 СК України передбачено право одержувача аліментів на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.
Така неустойка (пеня) може бути стягнена за весь період з моменту виникнення заборгованості зі сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені.
Відповідно до усталеної практики стягнення аліментів відбувається щомісячно, з огляду на що платник аліментів вважається таким, що прострочив оплату аліментів, з першого календарного дня місяця, наступного за місяцем, в якому мали бути сплачені аліменти. Тобто, якщо аліменти мали бути сплачені в січні, то такі аліменти мають бути сплачені до 31 січня включно, а вже з 01 лютого, у випадку невиконання чи неналежного виконання обов'язку, платник аліментів вважається таким, що прострочив виконання обов'язку.
З огляду на це конкретний період прострочення, за який буде нараховуватись неустойка (пеня), залежить від строків виконання такого зобов’язання та платник аліментів буде вважатись таким, що прострочив виконання зобов’язання з дня, наступного за останнім днем його виконання, що визначений судовим рішенням чи договором.
Розрахунок неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів здійснюється за наступною формулою:
Рн(п) = СЗ х Д х 1%, де
Рн(п) - розмір неустойки (пені);
СЗ - сума заборгованості зі сплати аліментів за відповідний період сплати;
Д - кількість днів прострочення виконання обов'язку зі сплати аліментів.
Для того, щоб не покладати на платника аліментів надмірний тягар і збалансувати права стягувача та боржника, законодавством визначено верхню межу розміру неустойки (пені), який може бути стягнуто.
Такою межею відповідно до частини 1 статті 196 СК України є 100% заборгованості.
У постанові від 19.01.2022 року в справі № 711/679/21 ВС зауважив, що “при застосуванні формулювання «не більше 100 відсотків заборгованості» в абзаці 1 частини 1 статті 196 СК України якщо обмежувати нарахування пені поточною заборгованістю (тобто, тією яка існує за всі місяці станом на момент пред'явлення позову чи на інший момент), то при пред'явленні позову за період коли існувало прострочення, а на момент пред'явлення позову поточна заборгованість відсутня, то і не буде межі, яку не повинна перевищувати пеня. Як наслідок, очевидно, що потрібно розмежовувати сукупну поточну заборгованість та заборгованість за аліментами за певний місяць. Колегія суддів, з урахуванням принципу розумності, вважає, що оскільки пеня є змінною величиною, основою для обчислення якої є саме заборгованість за аліментами за певний місяць, то формулювання «не більше 100 відсотків заборгованості» означає, що розмір пені не повинен перевищувати розмір заборгованості, на яку вона нараховується. У разі, якщо позивач, з урахуванням принципу диспозитивності пред`явив позов про стягнення пені за декілька місяців, то розмір пені за ці місяці не повинен перевищувати сукупний розмір заборгованості, на яку вона нараховується”.
Окрім цього, статтею 196 СК України передбачено інший випадок, коли розмір неустойки (пені) має бути обмежений: коли на боржника в межах виконавчого провадження було накладено штраф за прострочення сплати аліментів в порядку, передбаченому частиною 14 статті 71 Закону України “Про виконавче провадження”.
Зокрема у випадку, якщо сукупний розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує суму платежів за 1, 2 чи 3 роки, то на боржника може бути накладений штраф в розмірі 20%, 30% та відповідно 50% суми заборгованості.
У випадку, якщо такий штраф було накладено, то максимальний розмір неустойки (пені) розраховується за наступною формулою:
МРн(п) = СЗ - Ш, де
МРн(п) - максимальний розмір неустойки (пені);
СЗ - сума заборгованості зі сплати аліментів за відповідний період сплати;
Ш - розмір штрафу, накладений виконавцем відповідно до частини 14 статті 71 Закону України “Про виконавче провадження”.
Пеня на заборгованість по аліментах - це майже завжди дієвий інструмент стимулювання боржника погасити борг по аліментах, тому раджу ним активно користуватися й стягувати без жодних сумнівів усі належні дитині суми.
У нашій практиці подача позову про стягнення пені на заборгованість по аліментах у понад 80% випадків має наслідком повне погашення такої заборгованості.
Бувають, звичайно, й інші випадки, але навіть якщо сьогодні Ви не бачите в цьому перспектив - за кілька місяців чи років ситуація може кардинально змінитися.
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3798
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 368
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 259
- НАБУ: невиправдані надії 229
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 158
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
23130
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17395
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
17024
-
Треба багато, але окупності нема. Чому в Україні так довго будуються скляні заводи
Бізнес 13633
-
Податкова почала отримувати дані про людей, які систематично продають товари через інтернет
Фінанси 11691