Наслідки повторного неприбуття позивача в судове засідання по КАСУ
Наслідки повторного неприбуття позивача, належними чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання згідно Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС Україниособи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватисяналежними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальніобов'язки.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України судзастосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практикиЄвропейського Суду з прав людини, а ст. 17 Закону України "Про виконаннярішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Судуяк джерело права.
Слід звернути увагу, що Європейський суд зправ людини у своїй прецедентній практиці виходить з того, що положення п. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожномуправо подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав іобов'язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути підданеобмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєюприродою потребує регулювання з боку держави.
ВАЖЛИВО:Європейський суд з прав людини дотримується позиції,що проявляти ініціативу щодо своєчасного розгляду справи повинен саме позивач.
Так, Європейський суд з прав людини врішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії»зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіхетапах розгляду, що стосуються безпосереднього його, утримуватися відвикористання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а такожмаксимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискоренняпроцедури слухання.
Крім того, як наголошує в своїх рішенняхЄвропейський суд, позивач як сторона,яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часусама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належнимиїй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддяпокладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумністьтривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи таз огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатністьсуду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справиперепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішенняЄвропейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі "Смірновапроти України").
Між тим статтею 128 Кодексуадміністративного судочинства України (далі - КАС України) врегульовано питаннящодо наслідків неприбуття в судове засідання осіб (особи), які беруть участь усправі.
Відповідно до вимог ч. 3 цієї статті у разіповторного неприбуття позивача, належним чином повідомленого про дату, час імісце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним пропричини неприбуття, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за йоговідсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Як вказав Вищий адміністративний судУкраїни у своїй ухвалі від 04 жовтня 2017 року у справі № К/800/34539/16(ЄДРСРУ № 69388378) повторненеприбуття позивача, належними чином повідомленого про дату, час і місцесудового розгляду, в судове засідання необхідно розуміти як неприбуттявдруге на розгляд справи за наявності у справі достовірних даних (доказів) щодоналежного повідомлення позивача про дату, час і місце судового розгляду.
(!!!)Якщо від позивача надійшла заява про розгляд справи зайого відсутності, то в такому випадку суд не вправі залишити його позов безрозгляду.
Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України уразі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату знезалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належнимчином.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 155 КАС України судсвоєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позивач повторно неприбув у судове засідання без поважних причин або без повідомлення ним пропричини неприбуття, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за йоговідсутності.
ВИСНОВОК: Застосування правових наслідків, передбачених ч. 4 ст. 155 КАСУкраїни, залежить від таких обставин: належне, відповідно до встановленогопроцесуальними нормами порядку, повідомлення особи, яка не з'явилась в судовезасідання, про час і місце розгляду справи; поважність причини неявки;наявність заяви від позивача про розгляд справи за його відсутності.
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська вчора о 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов вчора о 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков вчора о 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський вчора о 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер 21.04.2025 08:57
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 20.04.2025 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 19.04.2025 18:25
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 233
- Модель нової індустріалізації України 184
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 147
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 138
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи 124
-
Львів планує відкрити заміський тролейбусний маршрут до сусіднього села
Бізнес 32496
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 14171
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
10520
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 9136
-
Держборг України у 2025 році вперше перевищить "психологічну" позначку 100% – МВФ
Фінанси 5781