Комунальний тариф в переобладнаній «під офіс» квартирі
Переобладнання квартири для зайняття підприємницькою, іншою самозайнятою та/або господарською діяльністю, навіть без виведення квартири із житлового фонду, є підставою для нарахування комунального тарифу за ставками не «для населення».
Переобладнання квартири для зайняття підприємницькою,іншою самозайнятою та/або господарською діяльністю, навіть без виведенняквартири із житлового фонду, є підставою для нарахування комунального тарифу заставками не «для населення».
До вищевказаного висновку 23.11.2016 р. дійшов Верховний суд України розглядаючи справу № 6-1926цс16.
Вирішуючи питання про правильність застосування уподібних правовідносинах норм матеріального права, Судова палата у цивільнихсправах Верховного Суду України виходила з наступного.
В статті 1 Закону України «Про житлово-комунальніпослуги» наведені терміни вживаються в такому значенні житлово-комунальніпослуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умовпроживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках іспорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм,стандартів, порядків і правил. Споживач - фізична чи юридична особа, якаотримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Пунктом 1 ч.1 ст.13 Закону України «Прожитлово-комунальні послуги» визначено, що залежно від функціонального призначенняжитлово-комунальніпослуги поділяються на комунальні послуги (централізоване постачання холодноїводи, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використаннямвнутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення,а також вивезення побутових відходів тощо);
Частинами 1, 2 ст. 19 даного Закону встановлено, щовідносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послугздійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальнихпослуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
В силу ст. 627 ЦК України і відповідно до ст. 6 цьогоКодексу сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента тавизначені умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актівцивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності тасправедливості.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формідосягли згоди з усіх істотних умов договору (ч. 1ст. 638 ЦК України).
Частина 1 ст. 628 ЦК України передбачає, що змістдоговору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погодженіними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільногозаконодавства.
Відповідно до ч.1 ст. 630 ЦК України договором може бутивстановлено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умовдоговорів певного виду, оприлюднених у встановленому порядку.
Згідно з пунктом 21 Правил надання послуг зцентралізованого опалення, постачання холодної та гарячої води іводовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21липня 2005 року, у разі відсутності у квартирі та на вводах у багатоквартирнийбудинок засобів обліку води та теплової енергії плата за надані послугисправляється згідно із установленими нормативами (нормами) споживання.
Відповідач є приватним нотаріусом та використовує належнеїй приміщення в житловому будинку для здійснення нотаріальної діяльності.Постачання теплової енергії до цього приміщення відбувається за допомогоюсистеми централізованого опалення жилого будинку.
Пунктом 4 Правил користування тепловою енергією,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року №1198 передбачено, що користування тепловою енергією допускається лише напідставі договору купівлі-продажу теплової енергії між споживачем ітеплопостачальною організацією, крім підприємств, що виробляють тавикористовують теплову енергію для цілей власного виробництва. Договориукладаються відповідно до типових договорів. Форми типових договорівзатверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.
Згідно ст. 32 Закону України „Про житлово - комунальніпослуги" розмір плати за комунальніпослуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показаньзасобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разінаявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно напідставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовамидоговору, крім випадків, передбачених законодавством.
В укладеному між сторонами договорі про теплопостачаннязазначено, що споживач зобов’язуєтьсяоплатити енергію за встановленими тарифами, які затверджені міськими органамисамоврядування.
Разом з цим, статтею 29 ЦК України визначено, що місцемпроживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно аботимчасово.
Статтею 379 ЦК України визначено поняття житла фізичноїособи, яким є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені тапридатні для постійного або тимчасового проживання в них.
Таким чином, робоче місце приватного нотаріуса призначеновиключно для здійснення нотаріальної діяльності по обслуговування населення, тав порівнянні в вищезазначеними статтями ЦК України не може бути житлом дляпостійного або тимчасового проживання фізичної особи.
ВИСНОВОКСУДУ: Оскільки приватнийнотаріус отримує послугу з централізованого опалення не для задоволення власнихжитлово-побутових потреб, а для здійснення нотаріальної діяльності уприміщенні, яке фактично не є житловим, суди безпідставно відмовили взадоволенні позову комунального підприємства.
Аналогічна правова позиція узгоджується з правовимипозиціями, висловленими Верховним Судом України у постановах від 26 вересня2012 року у справах № № 6-43цс12, 6-72цс12 - послуги з теплопостачання такогоприміщення повинні оплачуватися за тарифами на теплову енергію для потреб іншихспоживачів (крім населення) та не можуть оплачуватися за тарифами для населення.
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1374
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 671
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 291
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 170
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 7921
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
2725
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 2536
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2418
-
Смак Різдва з усього світу: від панетоне й штолена до маринованого оселедця
Життя 2030