Запуск системи ProZorro.Продажі - під пильним наглядом громадськості
31 жовтня почала роботу пілотна версія нової електронної системи публічних продажів, ProZorro.Продажі. Протягом першого місяця, до неї потрапило більше 600 лотів, за якими вже відбулось 12 успішних аукціонів. Робота системи набирає обертів, а отже вона пот
31 жовтня почала роботу пілотна версія нової електронної системи публічних продажів, ProZorro.Продажі. Протягом першого місяця, до неї потрапило більше 600 лотів, за якими вже відбулось 12 успішних аукціонів. Робота системи набирає обертів, а отже вона потребує дедалі пильнішої уваги зі сторони громадськості.
Пілотний проект системи ProZorro.Продажі розвивається на засадах трьохсторонньої співпраці держави, громадськості, та бізнесу, - засадах, які стали запорукою успіху реформи публічних закупівель ProZorro. Основною відмінністю нового проекту від закупівель є те, що кожен державний орган має свої потреби щодо проведення торгів й немає закону який би регулював цю сферу в цілому. Отже, необхідно шукати партнерів від держави, які дійсно мають потребу у здійсненні публічних продажів. Першим з них до пілотного проекту приєднався Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Протягом 2014-16 років, Фонд виплатив близько 78 млрд грн вкладникам збанкрутілих банків, натомість, наприклад у 2016 році, він зміг продати активів цих банків лише на 8 млрд. Різниця - це гроші з бюджету, які могли б бути витрачені на нагальні соціальні потреби, такі як оновлення інфраструктури, закупівля якісних вакцин, моніторинг електронних декларацій чиновників врешті-решт.
Чому Фонд має такі сумні показники? В першу чергу, через відсутність довіри до старої системи публічних продажів, за якої прозорість перебігу торгів було важко контролювати зі сторони бізнесу чи громадськості. Система ProZorro.Продажі є унікальною за своєю двохрівневою архітектурою, що складається з центральної бази даних та більше десяти приватних електронних майданчиків, на яких відбуваються торги. Базу даних на час пілотного проекту контролює громадськість в особі Transparency International Україна, а згодом вона буде передана державі. Таким чином, дії в системі завжди будуть контролюватись як державою, так і бізнесом. Проте, цього достатньо лише для повсякденного користування системою. Зробити висновки про суспільну корисність ProZorro.Продажів зможе лише громадяське суспільство - й саме для цього було створено публічний модуль аналітики системи.
Головна сторінка публічного модуля аналітики ProZorro.Продажі станом на 30.11.2016
Першим показником, на який варто звернути увагу на даному етапі, є кількість лотів у системі. Ця кількість поступово наближається до першої тисячі, а отже ProZorro.Продажі підтверджує свою спроможність витримувати пілотні навантаження. Й, хоч наразі цей показник не є ключовим, дохід отриманий від роботи системи вже перевищує 10 млн грн - це різниця між виставленою вартістю та сумою виграшної пропозиції на торгах, що відбулись. Цей показник доцільно перевіряти відносним збільшенням стартової ціни, яке наразі складає 21,06%. Завдяки цим показникам, можна виміряти ефективність поповнення бюджету за допомогою нової системи. Варто також звернути увагу, що пропозицій на торги є не так багато - в середньому близько 2,5 учасника, а також значна кількість торгів не відбувається - вже більше 150-ти. Це пояснюється тим, що активи, які продає Фонд гарантування вкладів фізичних осіб сьогодні, є досить специфічними й далеко не завжди цікавлять потенційних покупців. Навіть у таких умовах, ProZorro.Продажі демонструє свою корисність.
Цієї реформи не станеться без активної участі громадськості. Нова система дозволяє розкрити дані про перебіг продажів, проте хтось має цікавитись цими даними та помічати корупцію на їх основі. Ми всі маємо стати хоч трохи експертами у публічних продажах, після двох років розвитку експертизи у публічних закупівлях, що принесло Україні міжнародне визнання. Отже, вивчайте модуль аналітики, ставте незручні запитання проектній команді, вмикайте реформу публічних продажів на повну!
Проект ProZorro.Продажі не використовує бюджетних коштів. Його реалізація відбувається за підтримки WesternNISEnterpriseFund, який підтримує ініціативи з просування реформ в Україні та трансформаційні проекти.
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко вчора о 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов вчора о 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв вчора о 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак вчора о 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін вчора о 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк вчора о 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1396
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 686
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 316
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 200
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 8110
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 3664
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
3138
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2729
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 2573