Податкова система має сприяти розвитку підприємництва і наповнювати бюджет
Коли ми говоримо про реформування української економіки, то маємо розуміти, що йдеться не про ситуативні й розрізнені кроки.
Зміни повинні бути комплексними, спрямованими, передусім, на детінізацію бізнес-середовища й лібералізацію податкової системи.
Годі сподіватися на економічний успіх, якщо у нашій податковій системі немає стабільності. Варто пам’ятати: жоден іноземний інвестор не прийде в Україну, якщо тут постійно змінюється податкове законодавство. Треба один раз встановити чіткі правила й працювати за ними.
За різними оцінками, сьогодні від сплати податків так чи інакше ухиляється від 50 до 60% українського бізнесу. Якщо ми проаналізуємо ситуацію в автотранспортному секторі, то практично 90% капіталу обертається у тіні. Лише мізерна частка компаній працює прозоро, так би мовити, «по білому».
Саме тому, повторюю, реформування економіки має бути комплексним і системним. До низки нагальних ключових змін я відношу поступове зменшення ставки ПДВ, запровадження податку на виведений капітал та податкову амністію або нульову декларацію.
Зниження ПДВ
Я, як народний депутат, зареєструвала законопроект про поступове, упродовж 5 років, зменшення ставки ПДВ до 15%. Деякі мої колеги по фракції пропонують зробити це негайно, а ставку визначити на рівні 17%. Вважаю це ризикованим, тому що не запропоновані компенсаторні механізми поповнення бюджету, який й зараз є дефіцитним. Натомість, повільна поступовість і паралельне запровадження компенсаторних механізмів дозволить нам не лише мінімізувати бюджетні втрати на початку цих змін, але і забезпечити довгоочікуване виведення капіталів зі схем мінімізації.
Податок на виведений капітал
На мою думку, податок на виведений капітал, тобто, на виплати з прибутків компаній, стимулюватиме реінвестування бізнесу. А це нові робочі місця, надходження до бюджету. Водночас він запобігатиме банальному «проїданню» цих доходів акціонерами чи власниками компаній.
Податкова амністія
Це важливий інструмент лібералізації економіки. В Україні колись вже намагалися декриміналізувати тіньовий капітал. Але тоді ця спроба провалилася, оскільки була непослідовною. Ми ж пропонуємо абсолютно інший підхід до запровадження нульової декларації. Вона не буде вибірковою і дозволить легалізувати значну частину працюючого в тіньовій економіці країни капіталу. До того ж, обов'язковою умовою цього я вважаю інвентаризацію та ідентифікацію дійсних власників «нічийних» на сьогодні величезних земельних ділянок, розкішних приватних будинків, довгобудов, об’єктів промислової нерухомості, як потенційних об’єктів оподаткування.
І бюджет наповнювати, і підприємництво розвивати
Нарешті, на законодавчому рівні доцільно було б створити цілісний орган, який би опікувався питаннями податкової сфери і наповнення держбюджету, моніторив бізнес-середовище, аналізував відповідні тенденції і робив прогнози. Максимально сприяти розвитку підприємництва і, водночас, наповнювати бюджет – такими мали б бути його завдання. Є напрацювання експертів з податкового реформування, які наголошують на доцільність і важливість такої трансформації. Зі свого боку я планую зібрати робочу групу, яка вивчить це питання. І в разі доцільності ми подамо відповідний законопроект.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 24708
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21312
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 11859
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 9548
-
Селена Гомес, Демі Мур та Єва Лонгорія: найкращі образи найуспішніших жінок Голлівуду – фото
Життя 8116