Як виїхати з дитиною за кордон без згоди?
Виїзд за кордон з неповнолітньою дитинию без згоди одного із подружжя. Підстави та отримання рішення суду.
Досить часто після розлученнябатьків виникають непорозуміння, що стосуються виїзду дітейза кордон, так як один з батьків відмовляєтьсянадавати нотаріально засвідчену згоду,що ж робити іншому з батьків в даному випадку? Як забезпечити інтереси дитинита оздоровити її чи розширити світогляд, або ж, елементарно, відвідати родичів,що мешкають за кордоном?
Згідно зі ст. 141 СК України батьки мають рівні права та обов'язки щододитини. У відповідності до ч. 2 ст. 150 цього ж Кодексу батьки зобов'язаніпіклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватисяна повазі до прав дитини та її людської гідності.
Статтею 33 Конституцією України передбачено, що кожному, хто на законнихпідставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування,вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, завинятком обмежень, які установлюються законом.
Згідно зі ст. 64 ч.1 Конституції України конституційні права і свободилюдини не можуть бути обмежені.
Згідно ч. 7, ч. 8 ст.7 СК України, дитина має бути забезпечена можливістюздійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про правадитини, іншими договорами України, згода на обов'язковість яких наданаВерховною радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися змаксимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім'ї.
Відповідно до ст. 313 ЦК України фізична особа, яка не досягла 16 років,має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків, піклувальників та вїхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду вУкраїну громадян України» документами, що надають право на виїзд з України ів'їзд в Україну та посвідчують особу громадянина під час перебування за їїмежами, зокрема є паспорт громадянина України для виїзду за кордон, проїзнийдокумент дитини.
Відповідно до ст. 4 зазначеного Закону оформлення проїзного документадитини провадиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків.
За відсутності згоди одного з батьків, виїзд неповнолітнього громадянинаУкраїни за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.
Вказана норма Закону повністю відображена в постанові Кабінету МіністрівУкраїни від 31.03.1995 року № 231 «Про затвердження Правил оформлення і видачіпаспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини,їх тимчасового затримання та вилучення».
Проїзний документ дитини видається органом внутрішніх справ за місцемпроживання.
У відповідності з п. 2-2 Постанови Кабінету Міністрів України від27.01.1995 року №57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордонугромадянами України» чітко визначено, що виїзд за межі України громадян, які недосягли 16-річного віку, у супроводі одного з батьків здійснюється у разіпред'явлення оригіналу або нотаріального посвідчення копії рішення суду пронадання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг 16-річноговіку, без згоди та супроводу другого з батьків .
Згідно із Конвенцією про права дитини (ратифікована Постановою ВерховноїРади № 789 від 27.02.1991 року) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того,здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннямисоціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами,першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини,держави-учасниці забезпечують у максимально можливій мірі виживання і здоровийрозвиток дитини.
У відповідності до вимог ст.ст.7, 155 Сімейного кодексу України, дитина маєбути забезпечена можливістю здійснення її прав, які встановлені КонституцієюУкраїни та Конвенцією про права дитини, а батьківські права не можутьздійснюватися всупереч інтересам дитини.
При зверненні із позовом до судуаби для позитивного результату, в позовній заяві слід довести, що поїздкадитини за кордон здійснюється в інтересах дитини. Такими доказами можуть бути:
Oтвердженняпозивача, що за кордоном він має родичів, до яких має намір поїхати у гості здитиною (підтвердити родинні відносини письмовими доказами).
Oтвердженняпозивача, що за кордон він їде з метою оздоровлення дитини.
Oтвердженняпозивача, що за кордон він бажає повезти дітей на відпочинок з метою розширенняїх кругозору, ознайомлення з культурою інших народів, стимулювання вивченняіноземних мов та підготовкою до самостійного життя, однак не може отриматизгоди на такі поїздки у відповідача.
Oтвердженняпозивача, що він має бажання та можливість забезпечити виїзд дитини за кордон.
Такимчином, виїзд за межі України громадян, які не досягли 16-річного віку усупроводі одного з батьків та при відсутності згоди другого з батьків,здійснюється на підставі рішення суду про надання дозволу на виїзд за межіУкраїни громадянина, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводудругого з батьків.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 22999
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21293
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 9545
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 8739
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7727