Фізичний та моральний знос житлових будівель. Як розірвати порочне коло?
Основна маса житлового фонду України була побудована ще за радянських часів із дотриманням тогочасних норм до енергоефективності, що далекі від сучасних
Житловий фонд має вже значні терміни експлуатації. Якість експлуатації житлового фонду на сьогодні, зазвичай, не відповідає встановленим нормам. Технічне обслуговування, планові поточні та капітальні ремонти або не проводяться взагалі, або проводяться несвоєчасно та неналежним чином, що безпосередньо впливає на поточний технічний та енергетичний стан будівель.
Майже відсуне проведення комплексних капітальних ремонтів або реконструкцій, в тому числі і направлених на підвищення енергетичної ефективності житлових будівель із приведення їх до сучасних вимог законодавства. Виключенням можуть бути лише будинки, що побудовані відносно нещодавно. Однак навіть вони часто мають низку недоліків, і далеко не кожен із них побудований відповідно до усіх діючих норм і стандартів.
Отже, можна говорити про системні та спільні проблеми житлового фонду в Україні. І у першу чергу до таких проблем, як сказано вище, належать питання ефективної експлуатації, проведення поточних, капітальних ремонтів або реконструкцій – точніше, їх невиконання у необхідний час та на належному рівні.
Слід розуміти, що у процесі багаторічної експлуатації через дію зовнішніх і внутрішніх факторів конструктивні елементи й інженерне устаткування житлових будівель постійно зношуються, знижуються їхні механічні, експлуатаційні якості, з’являються різні несправності, підвищуються законодавчі вимоги до енергетичної ефективності будинків тощо. Тобто, всі будівлі у процесі свої експлуатації зазнають фізичного та морального зносу.
Водночас не стоять на місці і технології, які дають нам можливість впроваджувати енергоефективні заходи в існуючих будівлях та будувати не тільки будівлі з близьким до нульового рівня споживання енергії, але й здатні навіть її генерувати.
Щодо сучасного стану житлового фонду, то тут слід зазначити, що багаторічне нехтування вимог чинного законодавства щодо забезпечення належного утримання житлових будинків призводить до швидкої втрати ними техніко-експлуатаційних показників (міцності, стійкості, надійності), з’являється невідповідність санітарно-гігієнічним нормам, погіршуються умови проживання, постійно збільшуються експлуатаційні витрати на утримання.
Забезпечення якісної експлуатації житлового будинку уповільнює процес його фізичного зносу та морального зносу, а проведення комплексної енергоефективної модернізації будівлі може розірвати це порочне коло і вивести якість життя у будинку на сучасний рівень.
Наразі цьому питанню приділено увагу на всіх рівнях. Уряд, зокрема, працює над новою державною програмою з енергоефективності на 2021-2026 роки, в тому числі – житловому секторі. Тим часом ЄС і ПРООН в Україні запустили за проєктом «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES) серію безкоштовних онлайн-курсів для ОСББ як покрокову інструкцію з ефективного утримання багатоквартирного будинку, а відтак – підвищення добробуту його власників.
- Халепа нізвідки? Сергій Пагер 16:09
- Роботодавець не виплачує заробітну плату. Які строки звернення до суду працівником Альона Прасол 10:42
- Рекодифікація КУпАП – крок від тоталітарного до демократичного суспільства Сергій Пєтков 10:35
- Вікторія Спартц – президент України? Валерій Карпунцов вчора о 14:16
- Повестка в ТЦК: когда обязаны явиться, а когда – нет Віра Тарасенко 08.04.2025 23:00
- Трошки про законопроєкт №12089 про захист прав добросовісного набувача Антон Діденко 08.04.2025 21:37
- Як зберегти стосунки на відстані в умовах війни Людмила Євсєєнко 08.04.2025 19:22
- БЕБ, I did it again Євген Магда 08.04.2025 18:30
- Wesola Pani та Pan Smaczek: Чи можна запобігти кризі між франчайзером та франчайзі? Маркіян Варивода 08.04.2025 16:54
- Чому підписаний законопроєкт №12089 – це добре і корисно для суспільства? Віктор Сизоненко 08.04.2025 15:45
- На перетині інженерії, культури та мистецтва Оксана Захарченко 08.04.2025 12:45
- Отримання частки у спільному майні колишнього подружжя через суд Альона Прасол 08.04.2025 10:49
- Як впоратися з хронічно незадоволеним співробітником і не допустити проблем у компанії Олександр Висоцький 08.04.2025 10:15
- Оскарження запобіжного заходу тримання під вартою: кут охорони п'ятого Президента України Лариса Криворучко 07.04.2025 23:48
- Чому алюміній і мідь стають новим стратегічним ресурсом? Ксенія Оринчак 07.04.2025 18:13
- Чому підписаний законопроєкт №12089 – це добре і корисно для суспільства? 856
- Вікторія Спартц – президент України? 614
- The Telegraph: Україна може зіткнутись з жорстким ультиматумом Трампа 597
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? 357
- Хто і за що торгується: надра України і ставка на "гаранта схеми" 195
-
"Приїхало 65 фур". У Чернігів з Польщі перевезли текстильну фабрику: коли відкриють
Бізнес 37944
-
Мережа супермаркетів на Закарпатті попалася на дробленні бізнесу на пів сотні ФОПів – фото
Бізнес 12628
-
Amazon скасував замовлення на товари з Китаю через мита Трампа
Бізнес 12379
-
Міцна кава за наукою в домашніх умовах: новий спосіб приготування від вчених
Життя 9713
-
Польща підписала багатомільйонний контракт зі США на виробництво тротилу
Бізнес 8796