Помилки в Державному земельному кадастрі і як з цим бути?
Отримали витяг із Державного земельного кадастру, а в ньому, крім Вас, зазначено ще одного власника земельної ділянки?
Доволі поширена ситуація, яка може виникнути у випадку, коли, наприклад, двом земельним ділянкам помилково присвоєно один кадастровий номер і, відповідно, двом суб’єктам речових прав на нерухоме майно видано два різні державні акти на право власності на земельну ділянку.
Інша, не менш поширена причина виникнення такої ситуації – технічні помилки, допущені органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру.
Наявність таких помилок унеможливлює реалізацію особою своїх прав власника земельної ділянки, оскільки остання не зможе нею розпорядитися в силу того, що, фактично, земельна ділянка має ще одного власника.
Більше того, у разі державної реєстрації права власності на земельну ділянку за однією особою, яка є власником земельної ділянки з продубльованим кадастровим номером, іншій буде відмовлено у державній реєстрації права у зв’язку з наявністю суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.
Натомість, вихід з даної ситуації є і він полягає у виправленні помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру.
Але, звертаючись до державного кадастрового реєстратора із заявою щодо виправлення помилково внесених до Державного земельного кадастру даних, заявники часто отримують відповідь з рекомендацією звернутись для виправлення відомостей щодо власника земельної ділянки до суб’єкта державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Що ж з даного приводу передбачає закон?
Порядок виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру визначений статтею 37 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Так, у разі виявлення заінтересованою особою помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру, остання письмово повідомляє про це орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, який, у разі підтвердження невідповідності, в день надходження повідомлення безоплатно виправляє допущену помилку та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересовану особу.
Якщо ж помилка виявлена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, зазначений орган у п’ятиденний строк письмово повідомляє про це заінтересовану особу.
У разі виявлення помилки у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру у п’ятиденний строк вчиняє такі дії:
- складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки;
- безоплатно виправляє помилку в кадастровому номері шляхом присвоєння земельній ділянці нового кадастрового номера, наступного за останнім у відповідному кадастровому кварталі;
- письмово повідомляє про це власникам, користувачам відповідної земельної ділянки.
Зазначена процедура передбачена пунктом 157 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
А як в судовій практиці?
Відмови територіальних органів Держгеокадастру у виправленні помилок в кадастровому номері земельної ділянки визнаються протиправними з огляду на положення Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, наведені вище.
Більше того, вирішуючи спір у правовідносинах, про які йдеться, суди зобов’язують територіальні органи Держгеокадастру виправляти помилки у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, а суб’єктів державної реєстрації прав – проводити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку після виправлення помилки у присвоєнні кадастрового номера (рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 у справі № 806/2426/18, залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2019 та постановою Верховного Суду від 05.05.2020).
Так, у вказаній справі суди дійшли висновку, що у разі наявності належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів, які підтверджують право власності особи на земельну ділянку, така особа має право вимагати виправлення помилок, допущених суб’єктами владних повноважень, наявність яких фактично позбавляє власника можливості реалізувати своє право розпорядження земельною ділянкою.
Тож, як бачимо, на законодавчому рівні закріплено механізм виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру, у тому числі у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, а відмови територіальних органів Держгеокадастру у такому виправленні є незаконними, що підтверджується судовою практикою.
- Припинення дії свідоцтва на ТМ у звязку з її невикористанням. Ганна Палагицька 13:11
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков вчора о 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі вчора о 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров вчора о 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов вчора о 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін вчора о 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол вчора о 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак вчора о 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський 02.04.2025 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін 02.04.2025 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02.04.2025 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 02.04.2025 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
18971
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17529
-
"Найкрутіший код": До 50-річчя Microsoft Білл Гейтс відкрив доступ до його першої ОС
Бізнес 16520
-
Шмигаль: Дефіцит фінансування відбудови України у 2025 році – майже $10 млрд
Фінанси 12561
-
Сигнали дефіциту: як тіло "підказує", що йому бракує вітамінів і мікроелементів
Життя 11575