Недитячі війни!
Майже кожен із нас пам’ятає вислів, яким Л. Толстой розпочав свій роман «Анна Кареніна»: «Все счастливые семьи похожи друг на друга, каждая несчастливая семья несчастлива по-своему». Чомусь саме ця затерта цитата спадає на думку, коли в рамках профес
Майже кожен із нас пам’ятає вислів, яким Л. Толстой розпочав свій роман «Анна Кареніна»: «Все счастливые семьи похожи друг на друга, каждая несчастливая семья несчастлива по-своему». Чомусь саме ця затерта цитата спадає на думку, коли в рамках професійної діяльності стикаєшся з питаннями спорів батьків відносно дітей.
Не вдаючись до звинувачення сторін, необхідно зазначити, що найчастіше оскаженілі баталії батьків обумовлені не об’єктивними обставинами, а несвідомим бажанням поститися один одному. Проте, залишимо вирішення проблем в цій частині психологам та звернемось до юридичної сторони проблеми.
Першочерговим питанням післярозірвання шлюбу є визначення місця проживання дитини. Незважаючи на декларуванняв Сімейному кодексі України рівності прав обох батьків, суди, як правило, залишаютьдітей з матір’ю. Необхідно відмітити, що з кожним роком кількість татусів, готовихвідстоювати своє право відносно дитини, зростає. Однак, а ні законодавство, ані судова практика не додають їм впевненості у гарантуванні захисту свогоправа.
Звісно,суди звертають увагу і на матеріальний аспект забезпечення дитини, проте навітьв цьому питанні, як правило, шальки терезів схиляються не на бік батька, а йомузалишається сплачувати аліменти.
Зогляду на вищевказане, приймаючи участь у подібних спорах суду та сторонамнеобхідно зважати не тільки на матеріальний статок батьків, а й на те, скільки увагита часу кожен з них може приділяти дитині та з ким у неї найбільший зв'язок(особиста прихильність) та інше (див. ст. 161 СК України). Цікавим є те, що ні Цивільнийпроцесуальний кодекс України, ні Сімейний кодекс України не містять у собі норм,яким чином це має бути встановлено. Крім того, за своє життя встановлення судомдумки малолітньої дитини я бачив, мабуть, тільки у американському кіно, хоча іст. 12 Конвенції про права дитини, і ст. 6 Європейської конвенції проздійснення прав дітей фактично зобов’язують суд дізнатись думку дитини.
Невідкидаючи необхідності цього, я все таки з обережністю ставлюсь до подібної процедуриз огляду на те, що батьки часто забуваючи про інтереси самого неповнолітнього, намагаютьсязробити з нього свого «спільника». Вважаю, що доцільно було б розробити процедуруспівбесіди дитини за участю психологів для унеможливлення маніпуляцій з бокубатьків.
Цікавимв цьому сенсі є два кардинально протилежних за висновками рішень ВССУ.
Так, у справі за № 6-564цс17, від 12.07.2017 р. судзнехтував думкою дитини та послався на неможливість розлучення малолітньоїдитини з матір’ю, а у справі № 499/1034/16-ц, від 06.12.2017 року зайнявкардинально протилежну позицію, наголосивши на необхідність врахування думкималолітньої дитини при вирішенні питання про місце її проживання.
Слідтакож зазначити, що в судовому порядку місце проживання дитини може бути визначенетільки одне (або з батьком, або з матір’ю) див. рішення ВССУ від 28 травня 2016р. у справі № 759/6044/15-ц. Проте, встановлення такого «режиму» проживання за графікому обох батьків за домовленістю між ними нічим не заборонено.
Так,той з батьків, чиї права порушені, може звернутись з позовом про усунення перешкоду спілкуванні з дитиною та у її вихованні. Розглядаючи справу суд визначаєспособи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичніпобачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця йогопроживання тощо), місце та час їхнього спілкування, а тому як сторонам так і представникамслід досить детально підійти для формування позовних вимог.
Такожслід зазначити, що судами неодноразово виказувалась позиція відносно того, що під час розглядуспору суд не обмежений тими видамиучасті, які визначені рішенням органів опіки та піклування. Отже, беручидо уваги фактичні обставини, суд можезмінити (встановити новий) вид та порядок участі у вихованні дитини, на щонеобхідно зважати при формулюванні позовних вимог.
Окремо слід звернути увагу на те, що відповідно до ст. 257 СК України, право спілкуванняз онуками мають також баба та дід, отже їх вимоги теж підлягають судовомузахисту.
Добре коли і після розлучення батьки діють спільно вінтересах дітей. Однак часто проблема виникає навіть в такому питанні як мандрівка з дитиною за кордон.
Звісно така вимогане поширюється на випадки, коли батько помер, позбавлений батьківськихправ або запис про нього відсутній тощо. Проте ми розглядаємо типові випадки за наслідками розлучення. Отже, що робити, якщо для вивезення дитини вам необхідний дозвіл другого з батьків, який такогодозволу не дає?
Це залежить від того, яка мета такого виїзду: це виїзд на постійне місцепроживання чи виїзд тимчасовий для відпочинку або лікування.
В першому випадку суди зазвичай стають на бік того збатьків, хто проживає окремо від дитини, оскільки це порушить його право на спілкуванняз нею. Тому навряд чи варто розраховувати на задоволення позову, якщо тільки вине аргументуєте досить детально які інтереси дитини пов’язані з таким виїздом.
Що стосуєтьсятимчасового виїзду, то як неодноразово зазначали суди вищих інстанцій, рішення про надання такого виїзду повинно обґрунтовуватись інтересами самої дитини, при цьому такі дозволи не можуть надаватись «взагалі»,а мають стосуватись конкретної країни з визначенням строку перебування дитини (для прикладу див. рішення ВССУ від 16 березня 2016 р. у справі6-33303ск15).
Якщо ви зіткнулись з такою ситуацією, то при зверненні до суду вам необхідно буде:
- обґрунтувати відповідність виїзду інтересами дитини;
- довести факт ухилення другого з батьків від надання такогодозволу;
- визначитись із країною та конкретним періодом перебування в ній.
Складнощів заргументацією у даному випадку не виникне тому, якщо ви зробите все вірно- позитивне рішення суду вам майже гарантовано. Однак, з огляду на доситьзначні строки розгляду справ скажемо одразу, що відпочити з дитиною по «гарячій» путівцівам навряд чи вдасться.
Це далеко не всі питання, які виникають між батьками відносно дітей. Інші категорії спорів ми розглянемо у найближчих публікаціях.
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко вчора о 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко вчора о 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький вчора о 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер 21.04.2025 08:57
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 20.04.2025 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 19.04.2025 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 19.04.2025 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 489
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 227
- Модель нової індустріалізації України 183
- Професії зникають, навички – у тренді 171
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 141
-
Львів планує відкрити заміський тролейбусний маршрут до сусіднього села
Бізнес 26635
-
Індія купить "боїнги", від яких через торгову війну зі США відмовився Китай
Бізнес 12282
-
"Дитячий бонус" $5000: Білий дім збирає ідеї для збільшення народжуваності у США
Бізнес 4754
-
Хто такі світчери і чому вік — не привід боятись почати з нуля
Життя 4556
-
Життя від вихідних до вихідних: експерти дають поради, як покращити будні
Життя 4085