Як будівництво Запорізьких мостів змінює уявлення українців про себе
Стереотип про те, що Україна - це там де гарно співають, але усюди процвітає корупція, роками існував у головах не лише іноземців, а й навіть деяких українців.
Другий рік наша команда працює, аби сформувати іншу думку: Україна - це там, де масштабно будують.
На старті президентської програми Велике будівництво головними викликами були давноминулі міжремонтні терміни, корупція, застаріла система регіонального управління, бюрократія. Деякі регіони були в улюбленцях і отримували системні державні інвестиції, а інші обласні центри були відрізані від решти країни через погані дороги чи зруйновані мости. Колишні лідери галузі публічно заявляли, що для оновлення українських доріг потрібні 50 і більше років. Втім, команда Великого будівництва замахнулася на 24 000 км відновлених доріг та реанімацію забутих на роки довгобудів.
Головним з них стала Автотранспортна магістраль через Дніпро у Запоріжжі - величезний комплекс штучних споруд, загальною довжиною понад 9 км. Ця магістраль безперервного руху мала з’єднати береги Дніпра та острів Хортиця з центром міста та найбільшим промисловим сектором за допомогою шести транспортних розв’язок та 2 позакласовими мостами з окремими спорудами під кожен напрям руху.
Комплекс почали зводити ще у 2004 році з амбітною ціллю зробити вантовий міст найвищим у Європі. Та за 16 років проєкт став гігантським пам’ятником корупції, запоріжці зневірилися у тому, що коли-небудь береги Дніпра буде з’єднано, а звання найвищого мосту Європи відійшло мосту Мійо у Франції.
Коли проєкт Запорізьких мостів став пріоритетом Президента Зеленського, на нього вже було витрачено, враховуючи перепади курсу, близько $400 млн (або 2,94 млрд грн). Недобудувати міст означало втратити ці гроші назавжди. Інженерної освіти не треба, щоб сказати - недобудовані конструкції довго не стоять. Ба більше, критичний стан існуючих мостових переходів через Дніпро в Запоріжжі загрожував повним транспортним колапсом.
22 квітня 2020 року на місці будівництва Запорізьких мостів було оголошено про початок робіт. Контрактом на завершення будівництва заклали 4 роки, однак за умов стабільного фінансування погодили з підрядником, компанією ОНУР ТААХХУТ, вкластися у 2. Звісно, цю заяву суспільство зустріло зі скепсисом: будівництво пережило 4 президентів. Та лише за 8 місяців ми відкрили рух на першому проїзді одного з позакласових мостів, балкового.
22 січня 2022 року, у День соборності України, транспорт поїхав першим проїздом другого позакласового мосту, вантового, котрий є найвищим в Україні і восьмим за висотою у Європі. Свідками цього історичного моменту стали 1 500 запоріжців, котрі утворили на споруді живий ланцюг з національною символікою.
Ця подія на мою думку, стала головною інфраструктурною перемогою країни часів Незалежності. Передусім, вона здійснила переворот у свідомості українців. Запорізькі мости, на яких давно поставили хрест, в умовах російської агресії та пандемії стали наймасштабнішим будівельним майданчиком країни. Запорізькі мости довели: в Україні будують круто, швидко, масштабно. Українцям під силу втілити надскладні проєкти.
Люди завдяки відкриттю лише двох проїздів ансамблю мостів заощаджують час на дорогу додому, на роботу чи навчання. Перевезення вантажів стало зручнішим та дешевшим. І, що не менш важливо, Запорізькі мости повернули українцям довіру до держави. Запорізькі мости більше не про розчарування, а про гордість за себе та своїх земляків.
Сотні фахівців працювали у режимі 24/7. На деяких етапах кількість мостобудівників сягала 600 людей. Для будівництва вантового мосту на початку 2021 року до Запоріжжя прибув найпотужніший у Європі несамохідний плавучий кран LK-800 (відомий у народі як Захарій). Цей гігант транспортував з будмайданчика поблизу Кривої бухти до споруди № 10 тимчасові опори та секції прогонової будови, а також підіймав їх для монтажу.
Вітчизняна металургія теж зробила величезний вклад в успіх проєкту. Основні конструкції поставляли CKS (1213 т), «Укрсталь конструкція» (4038 т) та «Укрстальспецконструкція» (10 618 т). Інші допоміжні металеві конструкції загальною вагою 13 642 т поставили підприємства «Спецмашремонт», «Нікопрогресбуд», «Павлоград ЗММ», «СМД-Інвест», СМУ-13, УТГ-69, ЗДР та інші. Для будівництва Запорізьких мостів вже зараз використали: 2000 т арматури, 3 188 погонних метрів вантів, 6 250 т металоконструкцій мосту. Лише українського бетону пішло 11 100 м3.
Зараз будівництво мостів не зупиняється, цьогоріч плануємо відкрити рух іншою частиною позакласових мостів, усіма розв’язками та з’їздами. Щоденно сотні мостобудівників працюють на об'єкті, аби завершити будівельні роботи та назавжди викреслити з інфраструктурної історії країни явище довгобуди.
- Містобудівна документація: генеральний план населеного пункту Євген Морозов вчора о 20:35
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович вчора о 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак вчора о 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак вчора о 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 роци? Ростислав Никітенко вчора о 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін вчора о 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова вчора о 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко 23.12.2024 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов 23.12.2024 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 23.12.2024 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 23.12.2024 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 23.12.2024 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 23.12.2024 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1431
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 722
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 369
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 245
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 139
-
П'ятірка найкасовіших різдвяних фільмів в історії: класика святкового кіно
Життя 6323
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 5118
-
Кабмін продовжив на місяць усі бронювання через кібератаку на реєстри
Бізнес 5060
-
"Умови сприятливіші за довоєнні". Вартість житла у Києві відповідає десяти рокам оренди
Бізнес 3802
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 3656