Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році
Незважаючи ще один складний рік для України, варто підсумувати роботу ринку пасажирських перевезень України. Нагадаємо, що автобусні перевезення на сьогодні займають перше місце по пасажиропотоку.
За даними МАПА, за 2024 рік було офіційно продано понад 1,5 млн квитків, що на понад 400 тис. більше показників 2023 року. Понад половину квитків продано у внутрішньому сполученні: 840 тис. квитків, що в понад 4 рази більше, ніж у 2023 році.
Проте хоч на сьогодні запит на автобусні перевезення зростає, ринок автобусних перевезень продовжує вимагати удосконалення правил та норм. Це питання не тільки безпеки, зручності та комфорт у пасажира, а й необхідність відповідати європейським стандартам перевезень та бути інвестиційно привабливим ринком.
Що зроблено, та які зміни необхідні сектору автобусних перевезень в Україні.
Зроблено
2024 рік став переломним роком, який почався з реформи МІУ автобусного ринку. Як результат початку реформи — на ринок України повернулись автостанції.
Створення Переліку автостанцій. У вересні 2024 року Уряд схвалив зміни до Постанови 176, згідно з якими створено електронний Перелік автостанцій, що стало передумовою для їхньої легальної роботи та можливості надавати якісні послуги як перевізникам, так і пасажирам. Це перший вагомий крок до легалізації ринку та забезпечення якісним сервісом пасажирів. Перелік формується за заявницьким принципом, держава верифікує всі діючі автостанції і від сьогодні він вже доступний на сайті Укртрансбезпеки. Так під час проведення будь-яких конкурсів на перевезення, організатори мають використовувати як точки відправлення, прибуття та зупинки автостанції з Переліку, а не як було раніше різні паркувальні майданчики, торгові центри, кіоски тощо.
Реконструкція та будівництво. Початок реформи та зрозумілі правила гри на ринку стимулювали бізнес до реконструкції та будівництва нових автобусних гаваней у кількох областях.
Прийняття Мінінфраструктури наказу N 966 Порядок організації регулярних, нерегулярних та маятникових (човникових) перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні. Головне нововведення — це прибирання анахронізму у вигляді конкурсних комісій на маршрути. На заміну йому прийшов Єдиний комплекс інформаційних систем у сфері безпеки на наземному транспорті (далі — Єдиний комплекс). За допомогою нього відтепер здійснюється відкриття, закриття, внесення змін до функціонуючого міжнародного маршруту, продовження дії дозволу України на регулярних міжнародних автобусних маршрутах загального користування, а також організація нерегулярних міжнародних перевезень.
Що чекає на ринок
Плани на 2025 рік ще амбітніші, адже попереду багато важливих завдань:
Зміни в законодавстві щодо визначення автостанції. Внесення змін у ЗУ «Про автомобільний транспорт» щодо визначення поняття «автостанція», яке не змінилось з часів незалежності України. Зараз визначення автостанцій дозволяє називати таким об'єктом будь-яке приміщення, навіть якщо там немає необхідних умов для пасажирів і перевізників. Це неприпустимо, адже, по-перше, автостанції за всі роки перетерпіли колосальних змін і на сьогодні більшість з них — транспортні хаби. По-друге, ми маємо імплементувати європейські законодавчі норми, де автостанції — це ключові транспортні вузли для міжміських і міжнародних перевезень, в Україні.
Компенсація пільгових перевезень. Це питання є критично важливим для перевізників, адже досі через недосконалість законодавства перевізникам часто не компенсують перевезення пільговиків. Ми маємо знайти механізми справедливих виплат за перевезення пасажирів пільгових категорій.
Законопроєкт №4560. Проєкт Закону адаптує ліцензування на автомобільному транспорті до норм ЄС, що встановлює умови для перевізників, зокрема реєстрацію, ділову репутацію, компетентність і фінансовий стан. Вводиться поняття "менеджер з перевезень", що відповідає за організацію перевезень, із обов’язковим отриманням свідоцтва професійної компетентності. Також пропонується створення Єдиної інформаційної системи для підвищення безпеки на наземному транспорті. Ухвалення документа дозволить Україні не тільки якісно підвищити надання послуги автобусних перевезень, а й за рахунок адаптації норм ЄС відкрити ринок автобусних перевезень для міжнародних інвестицій, що сприятиме розвитку інфраструктури та створенню нових робочих місць.
Законопроєкт №11025. Мета — удосконалення правового врегулювання питання стосовно притягнення до відповідальності «нелегальних» автомобільних перевізників. Так, законопроєктом пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про автомобільний транспорт», згідно з якими врегульовуються питання відповідальності автомобільних перевізників, які здійснюють перевезення пасажирів автобусами без відповідних дозвільних документів. Законопроєкт містить положення щодо доповнення КУпАП новим складом адміністративного правопорушення (стаття 164-20) яким запроваджується адміністративна відповідальність водіїв, які здійснюють оплатне перевезення пасажирів автомобільним транспортом без державної реєстрації як суб’єкта господарювання (нелегальні перевізники).
Резюмуючи
Попереду багато роботи, але результати, які ми вже маємо, дають впевненість у правильному напрямку розвитку. Автобусні перевезення — це не лише транспорт, а частина життя українців. Ми продовжуємо працювати над тим, щоб цей сегмент ринку став ще якіснішим, доступнішим і безпечнішим для кожного.
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК)? Сергій Пагер 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук вчора о 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол вчора о 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький вчора о 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін вчора о 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин вчора о 11:45
- Суд відмовив у позові до ФОП щодо псування техніки після ремонту Артур Кір’яков 05.05.2025 19:08
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? Олег Сніцар 05.05.2025 17:12
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори Христина Кухарук 05.05.2025 17:03
- Мінеральна угода США та України: шанс на нову енергополітику чи дорогий експеримент? Ростислав Никітенко 05.05.2025 15:55
- Інвестування в Україну – аналіз досвіду іноземних компаній Сильвія Красонь-Копаніаж 05.05.2025 13:30
- Як спадкоємцю за кордоном не загубитися у правовому лабіринті Світлана Приймак 05.05.2025 13:28
- Психологічна готовність до пластичної операції – більше, ніж "налаштування" Дмитро Березовський 05.05.2025 12:42
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? Антон Новохатній 04.05.2025 16:55
- Відповідальність батьків за шкоду, завдану дитиною: кейс наїзду на пішохода Артур Кір’яков 03.05.2025 09:28
-
Зміна пріоритетів: молоде покоління радше зменшить заощадження, ніж відмовиться від хобі
Життя 14340
-
Заборонений в Україні. Хто такий Сіміон і чим його перемога у Румунії загрожує Києву
10214
-
У Чернігові демонтували пам’ятник борцям за незалежність: про що йдеться
Життя 9050
-
Суд наказав знести відпочинковий комплекс на Дніпрі у Києві
Бізнес 8730
-
"Ми скорочуємо більше ніж удвічі наше виробництво", – фіндиректор Ferrexpo
Бізнес 8079