Основний закон України з позиції конституціоналізму
Попередні зауваження
3. Ухвалена Конституціяє другою, після конституції УНР, спробоюоформлення української державності(з багатьох причин автор не вважаєдокумент Пилипа Орлика конституційнимактом). На відміну від конституції УНР,про яку широкі маси практично нічогоне знали, нова Конституція народиласяв результаті відкритого п'ятирічногополітичного протистояння. Стараконституція УРСР із уведеним у неїінститутом Президента й цілковитимусевладдям парламенту, який міг будь-якоїмиті внести в конституцію поправки, немогла стати правилами гри для реальнихполітичних сил. Тож після чотирьохроків безплідної боротьби без правилсеред її учасників з'явилося розуміннятого, що такі правила необхідні.
«Класична» конституція,яка гарантує основні права й свободи,встановлює механізми їх реалізації тазворотні зв'язки між суспільством ідержавою, спроможна відіграти неабиякуроль у відновленні ресурсів суспільства.Додамо, що світова практика підказує:саме така антикризова і «відновлювальна»функція конституції є основною. Доситьпригадати: американську конституціюухвалили після десяти років чинностіСтатей конфедерації, які довели своюнеефективність, після заяви уряду пройого неспроможність керувати й"прохання про допомогу в установчоївлади"; конституції більшості країнЗахідної Європи — після Другої світовоївійни тощо.
Розглядаючи українськуКонституцію з цієї точки зору, можнавідзначити, що вона не виконує своюантикризову роль. Цей висновок випливаєз наведеного нижче аналізу конституційноготексту.
Класична конституційнасхема передбачає, що права повиннібути сформульовані в абсолютній формі.Це не означає неможливості законодавчогообмеження прав — врешті, будь-який законунаслідок свого позитивного, "наказового"характеру так чи інакше обмежуєправа. Ухвалюючи закони, законодавецькерується своїми пріоритетами — якомусаме праву віддати перевагу. Протеабсолютне формулювання права в Конституціїзберігає можливість оскаржити діїзаконодавця, котрий часто керуєтьсяполітичними міркуваннями, і скасуватиабо скоригувати закон.
Ідея природного права відбиласяв конституціоналізмі у принципіверховенства права (ст. 8). Цей принципозначає не так обов'язковість виконанняписаних актів і дотримання процедур,як обмеження дій держави захищенимиконституцією правами й можливістю судузахищати не окреслені в ній права (якце передбачає 9-а поправка до КонституціїСША і ст. 22 нашої Конституції). Додамо,що континентальна система права,впроваджена в європейських країнах(зокрема й в Україні), змушує доситьдокладно описувати правові положенняв Конституції і практично неминучепризводить до появи ухвалених на їїоснові й на її розвиток законів іпідзаконних актів. Усе це, особливо заумов нашої країни, створює умови дляпоступової втрати проголошуванихКонституцією свобод через дедалі більшеїх уточнення нормативними актами.Непомітне й поступове обмеження свободипризводить до її зникнення, а отже — достагнації та деградації держави. Тожконституція, яка грунтується наприродному праві, повинна мати юридичнийпріоритет перед законодавством.Таким чином, конституція створюєзворотний зв'язок, який дає змогукоригувати діяльність держави, не даючиїй деградувати. Такий зворотний зв'язокзабезпечують конституційні положення:гарантія державою захисту прав громадян(ст. 22), можливість громадян звертатисяв суд задля захисту своїх конституційнихправ (зокрема подавати в суд надержаву) (ст. 8, ст. 55), заборона прийматизакони, які суперечать конституції(тобто порушують права) (ст. 8), неможливістьдля держави "скасувати" права забудь-яких обставин (ст. 22), можливість(і навіть обов'язок) громадян чинитизбройний опір кожному, хто спробуєскасувати такий порядок ("право наповстання"). Здійснює цей зв'язок суд.
а) Конституція непередбачає системи "судового нагляду",яка діє в США і є, на думку автора,найефективнішим засобом "очищення"законодавства та нормативних актів відантиконституційних положень. БернардСіган у згадуваній вище праці навівадаптований виклад принципу "судовогонагляду", придатного для використанняв континентальній системі: "суддіне можуть застосовувати закони, які незбігаються з цією конституцією. Увипадку, коли в ході судового процесусуд визначає, що застосований ним законможе суперечити конституції, суд повиненперервати процес та звернутися ізформальним запитом до КонституційногоСуду з приводу конституційностізазначеного закону. Якщо закон будевизнано чинним, судовий процеспоновлюється" (ст. 8 "типового"проекту конституції Б.Сігана);
Конституційна організаціяполітичної системи має мінімізуватисистемні фактори політичного ризику.Це завдання полягає в реалізації принципуподілу влади й організації «стримуванняі противаг».
Етатистськаорієнтація. Весь текст Конституціїпросякнутий духом верховенства державищодо громадянина. Уже згадані формулюваннягромадянських прав, організаціяполітичної системи, наявність перехіднихположень, що зберігають можливостідержави свавільно втручатися у справиприватних осіб, створюють враження,що автори Конституції сприймаютьдержаву як самоціль, а громадян — якнетямущих "підданих", котріпотребують опіки.
5.3. Невиправданадокладність в одних випадках ("державадбає про розвиток фізичної культурита спорту", ст.49) і невиправданастислість в інших (організація влади).
II. Наслідки ухваленняКонституції
Процедура імпічменту наочноілюструє основну політичну суперечністьукраїнської Конституції — невідповідність«міцності» Президента його функціям.Звичайна логіка передбачає, що самефункції визначають «права» чи «міцність»тієї чи іншої державної посади. Ця думкаповною мірою стосується конституціїСША, де особлива процедура імпічментувиникла тільки на тій підставі, щопрезидента обирають усі громадяни, томувін не може бути усунутий із посади взвичайному судовому порядку. Всенародніж вибори Президента проводятьсятільки тому, що він особисто формує йочолює виконавчу владу, незалежну відпарламенту. Якщо наш Президент не маєформальних виконавчих функцій, йогоімпічмент просто безглуздий, втім,так само, як і прямі вибори.
Поява адміністрації яксамостійної структури пов'язана зізрозумілим бажанням будь-якого президентав «змішаній» президентсько-парламентськійсистемі мати біля себе мобільнуструктуру з «надійних людей» і не матисправи з Кабінетом, залежним відВерховної Ради та публічної політики.Неузаконений статус адміністраціїзручний тим, що дає змогу здійснюватиреальне управління, не обтяжуючи себеправовими процедурами. Політичнавідповідальність за діяльністьадміністрації відсутня (точніше, за неївідповідає Кабінет Міністрів,оскільки, крім нього, об'єкта дляпред'явлення претензій до виконавчоївлади не існує).
Такий стан справ заважаєстановленню партій як сполучнихмістків між громадою та владою. Жоднапартія, яка розраховує на майбутнє, незв'язуватиметься з кандидатом-популістом.Однак «нова» система сприяє тому, що напрезидентських виборах перемагатимутьсаме популісти (щоразу — антиподипопередніх президентів). На їхню підтримкустворюватимуться «виборчі блоки»,котрі розпадатимуться після виборів.Замість багатопартійності ми отримаємопостійну мішанину «дрібнопартійності».Тому вибори та виборність у «новій»системі не є інститутом політичноївідповідальності, оскільки суб'єктитакої відповідальності — постійніпартії — відчужуються системою.
Серед органічних законів(тобто законів, які «продовжують»Конституцію) в нашій ситуації найважливішимистануть закони, які стосуютьсяорганізації влади. Це — закон про Кабмін,про місцеве самоврядування, про вибори,про Конституційний Суд тощо. Сьогоднішняпрактика показує, що ухвалення органічнихзаконів інколи «виправляє» Конституціюв кращий бік. Так, наприклад, закон проКонституційний Суд дещо збільшивкількість тих, хто має право звертатисядо КС. Проект закону про Кабмін, прийнятийпарламентом за основу, фактично передбачаєполітичну організацію уряду. «Протистояннявлад» довкола органічних законів підена користь суспільству (винятокстановить, мабуть, закон про місцевесамоврядування), оскільки парламент,виступаючи опонентом Президентові,робить це переважно з загальнодемократичнихпозицій.
Ухвалення Конституціїпов'язане з розв'язанням суто політичнихзавдань, одним із яких є збереженнястановища теперішньої правлячоїверхівки. Це становище покликанізберігати перш за все органи примусу.Зокрема, «до прийняття відповіднихзаконів» діють нинішні повноваженняпрокуратури, стаття 13 перехідних положеньпродовжує ще на 5 років чинний порядокарешту та утримування під арештом,стаття 4 тих самих положень утверджуєправо Президента видавати укази з«економічних питань, не врегульованихзаконами», протягом трьох років.
Розглянуте нами вище становище,за якого акти місцевих адміністраційскасовує Президент чи голова вищоїадміністрації, означає, по суті,збереження адміністративної системи.Юрисдикція Конституційного Суду непоширюється на акти місцевих органіввлади. Оскільки більшість актів, якістосуються безпосередньо громадян,видають саме місцеві органи влади,більша частина їхнього життярегулюватиметься нормами, які перебуваютьпоза конституційним полем. Крім того,для скасування акта необхідно поскаржитися«вищим інстанціям». Така практика єоднією з умов виникнення «негативноговідбору» чиновників, збереження полядля внутрішньоадміністративних інтриг.Як наслідок, «післяконституційна»Україна має вигляд адміністративно-командноїсистеми (на місцях) із деякоюнавколодемократичною оболонкою (поділвлади на державному рівні).