Такого терміну як «узаконення» не існує – ніхто, ні за які гроші не зможе видати вам дозвільні документи на конструкцію, яка не відповідає Правилам, прийнятим у місті. Яким чином зловмисникам вдається «вибивати» гроші з підприємців, як розпізнати шахраїв та чому важливо правильно оформлювати вивіски і рекламні конструкції, поясню далі.

Шахрайська схема

Уже кілька років місто системно наводить лад з розміщенням реклами на вулицях. Якщо з наземними конструкціями роботи майже повністю завершені, то з фасадами складніше. Наші демонтажні бригади регулярно знімають з будинків самовільно розміщені рекламні засоби та вивіски, але цей процес не може рухатись швидко. У столиці працюють сотні тисяч закладів, установ, приватних підприємців, які довгий час намагались завісити все навколо рекламою, щоб привернути до себе увагу. У місті ще залишаються десятки тисяч незаконних вивісок. Тож шахраї винахідливо вирішили скористатись ситуацією.

Торік ми допомогли поліції затримати «рекламного шахрая». Чоловік представлявся співробітником «Київреклами» та пропонував оплатити підроблені дозвільні документи. Його затримали під час зустрічі з черговою «жертвою». Тоді ми надіялись, що подібне більше не повториться. Але останнім часом до нас почали звертатись все більше підприємців, які розповідають дуже подібні історії – як з них вимагають гроші за оформлення документів на рекламні засоби. Підроблені акти обстеження і вимоги на демонтаж заносять до закладів і залишають на них мобільний номер телефону, за яким треба зателефонувати. 

Розрахунок шахраїв дуже простий – вони роблять ставку на легку наживу, пов’язану з незнанням підприємцями законів і норм, визначених міською владою. Вони  беруть інформацію з відкритого доступу – з публічної мапи рекламних конструкції, де є дані про кожну рекламну конструкцію та вивіску в місті. Далі надають бізнесменам імітацію актів обстеження та вимог на усунення порушень. Шахраї настільки знахабніли, що навіть прайс на свої «послуги» пропонують. Дуже важливо, щоб підприємці розуміли, що оформлення вивіски чи рекламного засобу безкоштовне, не має послуг пришвидшення отримання погоджувальних чи дозвільних документів.

Якщо з вас вимагають гроші – це точно аферисти. У жодному разі не перераховуйте їм коштів і не бійтеся повідомляти Нацполіцію про шахраїв.

Як не потрапити на гачок шахраїв?

По-перше, наші інспектори ніколи не заносять вимоги чи акти безпосередньо в заклади чи установи. Управління направляє їх виключно через рекомендовані поштові відправлення. По-друге, наші працівники ніколи не вказують у документах номер мобільного телефону. Офіційне спілкування з власниками рекламних засобів відбувається виключно за допомогою листів із підписом і печаткою та за телефонами, вказаними на сайті Управління. В жодному разі ми не використовуємо для цього будь-які месенджери.

Усі вимоги і накази про демонтажі ми розміщуємо на сайті, і кожен підприємець може з ними ознайомитись.

Запам’ятайте, якщо ваша вивіска не відповідає Правилам, прийнятим у місті, то ніякого «узаконення» не може бути. Коли йде мова про упорядкування фасадів, то це не означає, що треба просто документально оформити те, що у вас уже висить. Вивіска має в реальності відповідати вимогам. І аргументи, що вона тут уже 20 років чи що фасад зашили пластиком попередники – не спрацюють.

Місто розробило і прийняло дизайн-код, і він повинен стати одним для всіх. Скажімо, якщо ви працюєте в історичній частині міста і вашою вивіскою зашитий весь фасад, це однозначно порушення. Ви маєте замінити свою вивіску або на виконану окремими символами, або розміщену на кронштейні. Оформити ту, яка у вас висить, ніяк не вийде, що б вам не говорили шахраї. Якщо ваша вивіска розміщена на балконі, закриває декоративні елементи фасаду, перила чи балюстради, її все одно доведеться демонтувати, як і будь-яку іншу, яка порушує Правила. Запам’ятайте, сплата шахраям за підроблені документи не позбавить вас від необхідності привести свою вивіску у відповідність до прийнятих містом норм. 

Законний шлях

Ваша вивіска – частина публічного простору, а тому має відповідати дизайн-коду міста. Правила розміщення вивісок прості й зрозумілі. У попередньому матеріалі я покроково розповідала, як типи вивісок залежать від локацій в місті, як обрати місце на фасаді та правильно оформити документи.

Також ми розробили зручний буклет, в якому доступною мовою з ілюстрованими макетами подали вичерпну інформацію як діяти. На сайті у нас є зразок документів, які потрібно надати. Зробити це можна онлайн. Ми розглядаємо заявки протягом 10 днів.

Запам’ятайте: правильно розміщена й оформлена вивіска та реклама гарантовано вбереже вас як від  демонтажу, так і від аферистів. Не витрачайте даремно час  і кошти на спілкування з шахраями.  Краще один раз ознайомитись з нормами, зробити все відповідно до законодавства. Це стане неоціненним вкладом для міста, збереже ваші кошти і нерви. Шахраї втратять підґрунтя для маніпуляцій і незаконного збагачення, а вулиці Києва стануть охайнішими та естетичнішими.