Том Круз приїхав в Україну по державну допомогу
30 вересня 2019 року ЗМІ переповнилися новинами про те, що до Києва несподівано завітав відомий американський кіноактор, кінорежисер, продюсер та сценарист – Томас Круз Мейпотер 4-й, або ж просто – Том Круз.
Яким чином Том Круз стосується державної допомоги, спитаєте ви?
Як виявилося, він приїхав до Києва на запрошення Президента України. Під час зустрічі з президентом Том Круз зізнався, що зацікавився українськими локаціями для зйомок одного зі своїх нових кінопроектів.
Також ми з вами знаємо, що у ВРУ готуються до розгляду у другому читанні проекту Закону України № 1058 від 29.08.2019 «Про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку кінематографії в Україні» щодо державної субсидії для повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених іноземним суб'єктом кінематографії при виробництві (створенні) фільму в Україні».
Попри те, що цей законопроект спрямований на «удосконалення механізмів державної підтримки розвитку кінематографії в Україні», він передбачає надання державної підтримки лише іноземним суб’єктам кінематографії - отримання держдопомоги суб’єктами кінематографії, серед власників, учасників, акціонерів, а також посадових осіб якого є резиденти України, законопроект забороняє.
Тобто, ми збираємося підтримувати розвиток кінематографії в Україні, не допускаючи до цього процесу вітчизняних суб’єктів. Дивна комбінація, погодьтеся.
То ж як бачимо, може статися, що крім обговорення досвіду роботи в кіно, Президент та американський продюсер могли обговорювати і можливість зйомки американського фільму в Україні за умов державної підтримки з боку України.
Якщо ж ці припущення все таки вірні, і так станеться, що компанія, яку представлятиме пан Том Круз, стане одним з перших отримувачів державної допомоги за оновленою схемою підтримки кінематографії в Україні, хотів би нагадати, що в Україні поки що діє Закон України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання». Цей Закон прийнятий на виконання зобов’язань України щодо прозорості та недискримінаційності державної допомоги, взятих згідно з Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.
Як Закон, так і згадана Угода, так і Договір про заснування Європейської Спільноти, забороняють надання державної допомоги, яка шкодить конкуренції. Будь-яка державна допомога, надана на дискримінаційних засадах, зокрема, стосовно місця реєстрації її одержувачів, буде визнана незаконною, та підлягатиме поверненню до державного бюджету у повному обсязі.