Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
10.04.2024 11:06

Балансування на межі: Свобода слова проти національної безпеки в цифровому вимірі України

Партнер адвокатського об'єднання Investment Lawyer Group (ILG)

Запропонований законопроєкт має на меті виправити ситуацію, встановивши чіткі рамки для діяльності платформ, що сприяють масовому доступу до інформації.

У сучасному цифровому світі, де кордони між державами стають все більш прозорими завдяки інформаційним технологіям, уряди стикаються з непростим завданням забезпечення національної безпеки, не наражаючи на небезпеку основоположні права і свободи своїх громадян. У цьому контексті обговорення нового законопроєкту в Україні (№ 11115 від 25.03.2024р.), спрямованого на регулювання діяльності платформ спільного доступу до інформації, таких як месенджер Telegram, стає особливо актуальним.

Telegram, з його мільйонною аудиторією в Україні, став основним джерелом інформації для багатьох громадян, особливо у контексті російської воєнної агресії. Ця платформа дозволяє користувачам швидко обмінюватися новинами та інформацією, але також відкриває широкі можливості для поширення недостовірної інформації та контенту, що може бути ворожим або шкідливим.

Запропонований законопроєкт має на меті виправити ситуацію, встановивши чіткі рамки для діяльності платформ, що сприяють масовому доступу до інформації. Зокрема, передбачається введення вимог до прозорості структури власності платформ та обов’язків щодо блокування контенту, який визнаний незаконним на території України. Також підкреслюється необхідність комунікації між провайдерами платформ та державними органами, що дозволить ефективніше контролювати інформаційний простір.

Однак, практична реалізація цих змін може виявитися складним завданням. Використання технологій VPN дозволяє користувачам обходити будь-які блокування, забезпечуючи доступ до заборонених ресурсів. Це ставить під сумнів ефективність будь-яких спроб блокування платформ на території країни, водночас підкреслюючи важливість пошуку балансу між національною безпекою та свободою слова.

Збереження цього балансу є ключовим у дебатах про регулювання інформаційного простору. З одного боку, немає сумнівів у необхідності захисту суспільства від дезінформації та зовнішнього втручання, особливо у часи військової агресії. З іншого боку, будь-які обмеження повинні бути чітко обґрунтовані та не порушувати основоположних прав громадян на доступ до інформації.

У висновку, хоча ідея регулювання платформ, таких як Telegram, може здатися розумним кроком у боротьбі з інформаційними загрозами, важливо пам’ятати про складнощі, які можуть виникнути при її впровадженні. Технології, такі як VPN, роблять блокування не лише неефективним, але й можуть підштовхнути до пошуку нових, більш складних способів обходу обмежень. Тому, ключем до успішного регулювання є не лише встановлення правил, але й розвиток діалогу між державою, громадянським суспільством та провайдерами платформ, з метою знаходження оптимальних рішень, що задовільнять інтереси всіх сторін.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи