Альтернативні джерела фінансування, як інструмент розвитку громад в Україні
Що робити в тому випадку, коли ресурсів в громадах не вистачає для підтримки місцевих підприємців?
Після проведення децентралізації в Україні та створення ОТГ, у громад на місцях з’явилася чудова можливість генерувати фінансові ресурси у вигляді податків та зборів й використовувати їх для локального розвитку. Завдяки цьому невеликі міста й села почали активно розбудовувати інфраструктуру, фінансувати у соціально-економічний розвиток тощо.
Проте слід зазначити, що далеко не всі новостворені ОТГ активно процвітають. Які основні причини? Відсутність додаткових джерел фінансування у містах, де немає достатньої кількості комунальних та приватних підприємств – платників податків.
Давайте на прикладі середньостатистичної Перещепинської ОТГ (Дніпропетровська область) проаналізуємо, з яких джерел може наповнюватися локальний бюджет? Такими можуть бути:Податкові надходження: податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості тощо.
- Офіційні трансферти – виділення коштів з фонду фінансової підтримки місцевого самоврядування громадам. Як це працює? Якщо, наприклад, в одній ОТГ є достатня кількість людей та підприємств для того, аби згенерувати необхідну суму грошей до локального бюджету, а в іншій – навпаки (відсутні джерела доходів), то основною ціллю держави повинна бути підтримка тих територій, у яких немає звідки брати фінанси. Це є чудовим інструментом горизонтального збалансування окремих бюджетів.
- Дотації.
- Субвенції з державних бюджетів.
- Неподаткові надходження тощо.
Як ми бачимо, якщо громади не в змозі забезпечувати себе самі, то держава повинна виступати джерелом їх фінансування.
Для адміністрації на місцях, звичайно набагато простіше постійно сподіватися на безкоштовні та безповоротні гроші. Проте чи буде їх достатньо? Звичайно що ні.
Основними джерелами доходу переважної більшості бюджетів є гроші, які надходять від сплати податку на прибуток та податку на доходи. Тому розвиток підприємництва в громадах повинен бути найпершим пріоритетом для кожного. Адже це, по-перше, спонукатиме створення нових компаній, які платитимуть податки на прибуток. А по-друге, забезпечить людей робочими місцями. Доходи громадян виростуть, а бюджет, у свою чергу, буде отримувати податок на доходи.
Проте що робити в тому випадку, коли ресурсів в громадах не вистачає для підтримки місцевих підприємців?
Частою проблемою, наприклад, в аграрному бізнесі є відсутність вчасного та достатнього фінансування аграріїв. Це призводить до нестачі грошей на закупівлю необхідного обладнання, на поповнення обігових коштів (що створює складнощі у своєчасності оплати постачальникам) тощо. Що відбувається далі? Все просто. Аграрії (або інші місцеві підприємці) звертаються до адміністрації громади з проханням про надання пільгового фінансування. А ті, між іншим, починають розповідати надзвичайно надихаючу промову про те, як все складно зараз, та як все буде добре у майбутньому. Проте результат завжди один і той же. Грошей в громадах немає.
Далі вони йдуть у банк та починають просити надати їм кредит на розвиток бізнесу. Якщо ж представники банківської установи помічають, що кредитний рейтинг підприємця низький, або ж клієнт не може надати весь об’єм необхідної документації, яка потрібна банку, то у фінансуванні просто відмовляють. А далі все відбувається за наступним сценарієм: у підприємства виникає значна заборгованість; кредитна історія погіршується ще більше; підприємство занепадає; втрачає можливість розвиватися та бути стабільним; люди втрачають роботу; громада втрачає надходження до бюджету.
І все це відбувається через те, що неналагоджена система розвитку МСП та фінансово-консалтингова підтримка бізнесу в громадах.

Фото: Мирослава Котюга. "Фінансування МСП в Україні". Пресконференція з представниками МСП та FinStream.
Державним органам влади у невеликих містах та громадах треба брати курс на співпрацю з фінансовими установами, які працюють з альтернативними джерелами фінансування. Саме небанківські установи – це ті цінні інструменти розвитку підприємництва в Україні, основною метою яких є саме розвиток бізнесу, а не генерація прибутку. Тому адміністраціям громад треба брати курс на кооперацію з такими фінансовими установами. Підписувати партнерські програми. Залучати консультантів. Планувати співпрацю у майбутньому. Розробляти програми, які спонукатимуть навчання бізнесової діяльності у невеликих містах.
- Як стрес впливає на інтимне життя: що важливо знати Юлія Буневич вчора о 14:48
- Як власникам бізнесу використовувати ШІ для стратегічного планування та маркетингу Катерина Мілютенко вчора о 13:56
- Гральний бізнес у новій ері: "ПлейСіті" змінює правила гри в Україні Дмитро Зенкін вчора о 12:00
- Резервні копії під загрозою. Що ви можете зробити прямо зараз Андрій Михайленко 21.03.2025 15:02
- Розширюємо горизонти бізнесу: Спрощення міжнародних платежів для МСБ Любов Даниліна 21.03.2025 12:34
- Як підготувати бізнес до виходу на новий ринок? Анна Нечаєва 20.03.2025 14:59
- Трамп, путін і барабани Страдіварі Андріян Фітьо 19.03.2025 21:39
- Судова боротьба за природу: захист озера Московське в Дніпрі Павло Васильєв 19.03.2025 20:45
- Молочні зуби: лікувати чи ні? Помилка, яка може коштувати здоров’я дитини Анастасія Опанасюк 19.03.2025 19:31
- Закон пише долю народження: чия дитина? Світлана Приймак 19.03.2025 15:40
- Чи дійсно нам потрібні трудові мігранти? Дмитро Соболєв 19.03.2025 15:01
- Антикрихкість: Як перетворити життєві виклики на трамплін до успіху Юлія Буневич 19.03.2025 13:12
- Отсрочка без визита в ТЦК: как это возможно в 2025 году? Віра Тарасенко 19.03.2025 12:15
- Фінансові потоки на енергоринку ЄС: як працюють платформи для торгівлі електроенергією Ростислав Никітенко 19.03.2025 11:47
- Чи витримає ваш військовий квиток перевірку цифрової епохи війни? Світлана Приймак 18.03.2025 15:40
-
Власники Tesla рекордними темпами обмінюють автівки на інші марки – CNBC
Бізнес 15068
-
СБУ: У Києві під виглядом транспорту для тяжкохворих купили Porsche Cayenne
Бізнес 11297
-
У яких країнах живуть найщасливіші люди та яке місце посіла Україна?
Інфографіка 8891
-
США продали 1000 "золотих карток" за день, залучивши у бюджет $5 мільярдів
Фінанси 5965
-
Найбільша нафтова компанія Росії може втратити останній великий актив за кордоном
Бізнес 5511