Лютий для Лукашенка
Чим загрожує Україні агресивна риторика Лукашенка?
Надмірна активність білоруських військових у прикордонні України спричинила «гірчичник» від українського МЗС. Наші дипломати порадили білоруським сусідам не виконувати російські накази та припинити недружні дії.
У заяві українського МЗС показово було проігноровано наявність у системі влади Олександра Лукашенка, який понад 30 років перебуває біля стерна держави. Це – політичне рішення, проте події всередині Білорусі ближчим часом будуть розвиватися у логіці прийдешніх президентських виборів у країні, яка не приховує статусу російського сателіта.
Організація колишніх силовиків BELPOL повідомила, що команда Лукашенка планує провести президентські вибори 23 лютого 2025 року. Змінювати час проведення виборів для Лукашенка не вперше, він взагалі поводиться з законодавством країни немов мала дитина з незрозумілою іграшкою. Останній тиждень лютого обраний невипадково, адже 23 лютого як дату створення Червоної армії у Білорусі відзначають разом з Росією. Проте це далеко не єдиний резон.
Маємо розуміти, що прийдешні президентські вибори у Білорусі суттєво будуть відрізнятися від кампанії 2020 року, коли поєдналися фактори активізації громадського суспільства на фоні протидії пандемії ковіду та зацікавленість Кремля у псуванні нервів Лукашенку висуванням та активністю різних кандидатів. З того часу Путін у кілька дій передав Лукашенку титул «останнього диктатора Європи», зосередившись на ролі розпалювача найбільшої в сучасному світі війни. Російсько-українська війна біля білоруського кордону є вагомим фактором можливої дестабілізації, проте поліцейський апарат Лукашенка має наміри впоратися, зокрема, через показові затримання та судові процеси над мінімально нелояльними співгромадянами. Тут необхідно пояснити: зараз за кордонами Білорусі перебуває кілька сотень тисяч її громадян, вони у масі своїй підтримують контакти з родичами та друзями всередині країни, однак уявити каталізатор нових протестів наразі складно. Значна кількість політичних в’язнів, драконівське законодавство та потужна російсько-білоруська пропаганда не дають підняти голову опонентам Лукашенка всередині країни.
Відтак вкрай сумнівно, що протягом наступних місяців у Білорусі з’являться кандидати, спроможні кинути виклик Лукашенку (лідери білоруських демократичних сил мають у пасиві заочні вироки про позбавлення волі на кілька президентських каденцій, тому повернутися до Білорусі не зможуть). Статисти на виборах, вірогідно, з’являться, але вони не будуть відігравати визначальної ролі. Заміна Лідії Єрмошиної на посаді голови Центрвиборчкому на Ігоря Карпенка носить ритуальний характер, вона не призведе до несподіваної демократизації процесу виборів.
Згадаємо і про сезонний фактор. Плошча-2010, коли силовики затримали одразу сімох колишніх кандидатів у президенти, відбулася у грудні. З того часу режим Лукашенка суттєво посилився технічно. Водомети та інша спецтехніка, якою керують особисто віддані режиму силовики, можуть стати навіть попереджувальним фактором наприкінці зими. Білоруське суспільство має надто невеликий досвід створення організацій громадянського спротиву (хоча він є), щоб розраховувати на легку перемогу над режимом.
Прагнення провести президентську кампанію якнайшвидше пояснюється і намаганням уникнути негативного впливу Росії на білоруську економіку. Білоруські підприємства нині охоче виконують російські замовлення, постачають звичайне та авіаційне паливо, демонструють готовність бути союзниками Кремля. Проте одна справа заробляти на війні, і зовсім інша – брати у ній безпосередню участь.
Наскільки може бути реалістичним фактор «невеликої переможної війни» у майбутній кампанії Лукашенка? Він розуміє, що надмірної войовничості у білорусів після 24 лютого 2022 року не додалося, і попри бравурні заяви про наміри роздавати зброю населенню ані додаткових бойових навичок у військових, ані самопожертви у населення не додалося. До речі, росіяни «по-братськи» витягували протягом цих 900 днів з Білорусі техніку та боєприпаси. Так, білоруси відомі партизанським досвідом часів Другої світової, однак протягом останніх років намагалися позиціонувати себе як «нація ІТ». Для стимулювання активності у цьому питанні потрібна потужна провокація, і це розуміють ті, хто цікавиться білоруським порядком денним.
Проте не варто відкидати ще один фактор: можливість рейду спецназу для захоплення Чорнобильської та/або Рівненської АЕС. Кремль помітно нервується через наближення українських підрозділів до Курської АЕС, тому намагатиметься отримати додаткові важелі тиску на світову спільноту. Використання «ядерних аргументів» - перевірений метод, а Лукашенко – перевірений партнер.
Є ще один вагомий стримуючий фактор у питанні масштабної активізації білоруської армії: низка стратегічних об’єктів білоруської промисловості перебуває у зоні досяжності української артилерії та БПЛА. Стримуючим фактором зараз є відсутність стану війни, в іншому випадку і Мозирському та Новополоцькому НПЗ, і машинобудівним підприємствам буде непереливки. А це – разом з фактором потенційної загибелі білоруських військових внаслідок бойових дій навряд чи посилить позиції Лукашенка. Кремль його штовхає на війну з Україною з очевидною метою: отримати у Мінську ще більш керованого керівника країни. Чи можливо це? Цілком. Лукашенко помітно втомлений численними вихляннями під тиском Москви, і прискорення процесу проведення президентських виборів виглядає як ва-банк.
На початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україні, одним з головних плацдармів якого стала територія Білорусі, мені неодноразово доводилося попереджати: втягнення білоруських військ у війну стане трагедією для багатьох білоруських сімей та надовго зіпсує білорусько-українські відносини. Вони і сьогодні не ідеальні, швидше жевріють, ніж розвиваються, що лише підкреслює потребу у демократизації Білорусі. Але ключ від змін у Білорусі, на жаль, перебуває у Кремлі.
Що мають робити у цій ситуації сусіди Білорусі? Насамперед потрібно активізувати співпрацю у межах Люблінського трикутника, узгоджувати позиції. Білоруським демократичним силам, розпорошеним по різних країнах, доведеться консолідуватися для захисту інтересів Батьківщини. Маємо стежити за риторикою та гардеробом Лукашенка: чим більше буде стилю «мілітері», тим більше шансів на негативний розвиток подій. Маємо розуміти: безпосереднє втручання Білорусі у війну проти України остаточно перетворить країну на «російський балкон» у центрі Європи з усіма негативними наслідками.
- Повторне звернення до суду з апеляційною скаргою Євген Морозов вчора о 19:25
- Відносини держави та громадянина – це соціальний договір Дана Ярова вчора о 16:38
- Що робити сусідам, якщо поруч розпочалося самовільне будівництво Павло Васильєв вчора о 14:34
- Аутсорсинг у лікарнях – популярний тренд на українському ринку Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 10:44
- Як поводитись під час неочікуваного "візиту" правоохоронців: пʼять порад адвоката Денис Терещенко вчора о 08:06
- Забезпечення апеляційного оскарження рішення суду після спливу річного строку Євген Морозов 15.09.2024 20:49
- Отсрочка от мобилизации: что делать по истечении срока Віра Тарасенко 15.09.2024 12:04
- Тайвань як стрес-тест для архітектури безпеки в АТР: наслідки для глобального світопорядку Віра Константинова 15.09.2024 11:48
- Обов`язковість висновку органу опіки та піклування при вирішені сімейного спору Євген Морозов 14.09.2024 20:53
- Скільки грошей не вистачає Україні та де їх узяти? Любов Шпак 14.09.2024 10:59
- Юридична особа, як податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб Євген Морозов 13.09.2024 20:29
- О геополитических аналитиках, геостратегах и политических философах Володимир Стус 13.09.2024 19:43
- Про SWOT-аналіз простими словами Олександр Висоцький 13.09.2024 14:10
- Как избежать паники и эффективно обжаловать штраф ТЦК: рекомендации и советы Віра Тарасенко 13.09.2024 11:25
- Реальність вчинення господарської операції у податкових спорах Євген Морозов 12.09.2024 19:27
- Закупівельник і начальник служби: хто за що відповідає в закупівельному процесі ВЧ 619
- Детінізація економіки – пріоритетний шлях фінансування Збройних Сил України 156
- Законність, як один з ключових принципів в діяльності АРМА 94
- Вибір, що творить майбутнє: уроки двох Корей 90
- Як декларувати криптовалюту в Україні 70
-
Один з найбільших агрохолдингів України заявив, що опинився на межі закриття
Бізнес 19370
-
В Україні збудують ще один завод із виробництва боєприпасів
Бізнес 7214
-
Біля Вугледара підірвали основну вежу шахти "Південнодонбаська-3"
Бізнес 6272
-
На Київщині знищують старовинну пам’ятку архітектури віком 3500 років
Життя 6191
-
На копальні в Ботсвані знайшли другий за місяць гігантський алмаз – фото
Бізнес 4905