Значення експертизи в будівельних судових спорах
Судова будівельно-технічна експертиза є ключовим інструментом для захисту прав у будівельних справах.
Є доволі багато юридичних інструментів, завдяки яким можливо захистити себе, відстояти свою правоту у будівельній судовій справі. Одним з таких інструментів, як доказ – це судово будівельно-технічна експертиза, згідно з якою за ухвалою суду проводиться судовим експертом дослідження для надання відповідей на визначенні питання у наведеній ухвалі.
Саме така ситуація була нещодавно у мене по одній зі справ мого клієнта у Шевченківському районному суді міста Києва. Згідно з чим бачу перспективу у суді доказати правоту клієнта, у тому числі згідно з висновком експертного дослідження за наслідком проведення відповідної експертизи, про яку я буду розповідати.
Проведення судової будівельно-технічної експертизи є у багатьох справах є ключевим способом доведення правоти. Зараз, на прикладі судової справи покажу, як користуватись вказаним інструментом, який документ приймає суд та для чого взагалі потрібен вказаний вид експертизи у будівельній справі.
По справі являюсь представником позивача як одного зі співвласників квартири у багатоквартирному багатоповерховому будинку, в якому співвласники дізнались про втрату горища у будинку (близько 290 кв м), оскільки горище було за інвестиційним договором переоформлено у власність третьої особи та подальше продано відповідачу по справі. З вказаним переходом права власності співвласники будинку не погодились, тому на сьогодні і судимось. Згідно підготовлено та поданого позову, просив у суду:
1. Визнати недійсним Інвестиційний договір між Державною госпрозрахунковою організацією «Житло-інвест» та ТОВ.
2. Визнати недійсним наказ Головного управління житлового забезпечення Виконавчого органу КМР (КМДА).
3. Визнати недійсним свідоцтво про право власності на нежиле приміщення виданого, на ім'я ТОВ.
4. Визнати недійсним договір купівлі-продажу нежитлового приміщення між ТОВ та відповідачем.
5. Скасувати у державному реєстрі речових прав рішення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу м. Києва Майдибури Оксани Василівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
6. Привести технічне горище у первинний стан, що існував до здійсненої реконструкції, згідно технічного паспорта.
7. Витребувати горище у відповідача на користь позивача та інших співвласників будинку.
ВІДЕО БОНУС: ТЕХНИЧЕСКИЙ ПАСПОРТ - ОТМЕНА В СУД
Ключевим по справі є необхідність доведення, яке функціональне призначення має це приміщення (горище) – чи є це окремий об’єкт нерухомості, чи це є допоміжне приміщення будинку. Які саме документи можуть це підтвердити – це технічна документація як на проєктування - будівництво будинку так і технічний паспорт (інвентаризаційна справа на будинок), акт введення в експлуатацію або інші дозвільні документи на введення вказаного приміщення в експлуатацію та інша технічна документація. Тому, якщо така документація наявна у клієнта, то потрібно її проаналізувати (з приводу того, чи подавати її до суду, щоб вона була на користь клієнта). Якщо з вказаного переліку якась документація відсутня – можливо її витребувати як у позасудовому порядку, так і в судовому.
По даній справі я так і зробив – деяку документацію надав клієнт, деяку документацію витребував як у позасудовому, так і судовому порядку. Але повний пакет необхідних документів так отримати не вдалось, що не дало можливості (згідно з документами) надати відповідь - яке функціональне призначення спірного приміщення.
Частина 1 статті 103 цивільно процесуального кодексу, говорить, що суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Отже, для з`ясування обставин, що мають значення для даної справи, з метою вирішення справи та винесення законного і обґрунтованого рішення, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Згідно з чим, я підготував і подав до суду відповідне клопотання про призначення будівельно-технічної експертизи на вирішення якої поставив питання: за яким функціональним призначенням (допоміжне приміщення багатоквартирного будинку або нежитлове приміщення) проєктувалось (будувалось), за яким функціональним призначенням введено в експлуатацію та яке функціональне призначення на дату подання позову до суду має спірне приміщення?
Вказані питання суд дещо скоректував, а саме відокремив їх та ухвалив призначити судову будівельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити вказані вище питання. Згідно з чим, матеріали справи буде переданими для проведення експертизи, як зазначено в ухвалі, до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Надалі в інституті буде уповноважено відповідного експерта провести вказану експертизу. Він вийде на місцевість, тобто зайде у вказане приміщення, проведе там відповідні технічні дії згідно з матеріалами справи та технічної документації, яка міститься в матеріалах справи, надасть відповіді суду на поставлені в ухвалі питання. Потім з наданими відповідями справа повернеться до суду, і буде призначене судове засідання. Тобто, результати проведення будівельно-технічної експертизи – це один із засобів доказування по справі.
ВІДЕО БОНУС: ЗАЩИТА ПРОТИВ ЗАХВАТА ЧЕРДАКА В МНОГОКВАРТИРНОМ ДОМЕ
При цьому, сам суд вказану експертизу провести не може, оскільки там потрібні спеціальні технічні знання, якими наділений саме відповідний судовий експерт, уповноважений проводити даний вид судових експертиз.
А як далі буде розвиватись вказана судова справа, які саме надасть відповіді експерт на поставлені судом питання я розповім в інших своїх статтях на даному ресурсі.
- Попіл війни не сховаєш під килим Наталія Тонкаль 22:22
- Шахрайство з криптовалютою: схеми, захист, запобіжні заходи Фелікс Аронович 21:51
- Херсонщина: загрозливі тенденції та виклики Тарас Букрєєв 16:26
- Моє місто: що йому болить і як його лікувати Данило Зелінський 16:18
- Емодзі як докази в судовій практиці Дмитро Шаповал 16:11
- Что делать, если инвалидность отменили: советы юриста Віра Тарасенко 15:52
- Два простих правила для міцних і щасливих стосунків Людмила Євсєєнко 14:43
- Вибір на користь сильнішого Євген Магда 13:42
- Транскордонне регулювання водневих угод: нові виклики для ЄС та України Олексій Гнатенко 13:03
- Збут наркотиків організованою групою: ключові аспекти відповідальності Дмитро Зенкін 12:10
- В наш час піар – це все Інна Тищенко 12:00
- Вітчизняний бізнес в борговій ямі. Уряд спостерігає Андрій Павловський 10:58
- Наслідки пропуску строку для подання заяви про перегляд заочного рішення Євген Морозов 10:22
- Проблеми та можливості, пов’язані з послугами Facility Management для лікарень в Україні Сильвія Красонь-Копаніаж 10:18
- Чи мають право неприбуткові організації залучати у свою статутну діяльність ФОП/ЦПД? Лілія Вірьовкіна 02:34
-
Квантовий комп'ютер Google за п'ять хвилин виконав раніше неможливі обчислення
Бізнес 5356
-
Як США змусити Путіна до миру? Ось які інструменти є у Трампа – The Atlantic
5339
-
Росія починає втрачати контроль у ще одній групі країн
Думка 4822
-
Жаба в бульбашці та богомол, що танцює: найкращі кумедні фото 2024 року
Життя 4662
-
Вторгнення Ізраїлю в Сирію погано закінчиться. Що це означає
Думка 3615