Голови держадміністрації пройдуть через конкурс у HRів LIFT
Державна служба – це сервіс для громадян, з усіма випливаючими, для сервісного обслуговування, наслідками.
Пілотна програма пошуку людей на державні посади стартувала у проєкті LIFT.
Через публічне оголошення шукають людей, які очолять державні районні адміністрації Херсонської області. А також заступників голови обласної державної адміністрації.
У цьому оголошенні найважливішим є словосполучення: «пілотний проєкт». Тобто можна очікувати, що й на інші державні посади також буде оголошено публічний конкурс.
Що не так? Все так. Петро Порошенко робив під себе, але дав карт-бланш президенту Володимиру Зеленському.
У першій редакції Закону України «про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII до осіб, на яких поширюється дія Закону, були включені голови місцевих державних адміністрацій, їх перші заступники та заступники. Всі вони проходили конкурс на посади державної служби за категоріями «А» та «Б» на загальних засадах.
Досвід тих часів показав, що такі конкурси перетворилися на фарс. Надто важливими були ці посади в контексті пропрезидентського адмінресурсу, щоб можна було туди допустити «чужих». Відтак, завідомо визначені особи на посади змушені були робити вигляд, що вони «прозоро» і «відкрито» проходять конкурс.
Деякі випадки були резонансними у ЗМІ, як то конкурс на посаду голови Миколаївської ОДА, коли попри активні заперечення громадськості, оприлюднення неадекватної відповіді на конкурсні запитання кандидата на посаду Олексія Савченко, він таки був визнаний переможцем і посів крісло голови (6 жовтня 2016 року). У результаті впродовж всієї свої діяльності на цій посаді він постійно потрапляв у поле зору журналістів не з зовсім гарного боку.
Меншого резонансу, але не меншої неповаги викликали й інші конкурси на посади голів держадміністрацій. Наприклад, Ігор Гундич, який потім очолив Житомирську ОДА (з 1 вересня 2016 року), за розповідями свідків, тести здавав, сівши за комп’ютер вже із розв’язаними тестами і вдавав, що працює, а ситуаційні завдання – роздрукував готові з флешки (та й то ще сам не зміг, кликав адміна). Така ситуація була практично за всіма випадками конкурсної процедури, що відбувалася до 11.11.2017 року. Саме тоді набрали чинності Зміни до Закону України «Про державну службу» від 9 листопада 2017 року № 2190-VIII (пункт 3) за якими голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників віднесли до категорії осіб, на яких дія цього Закону не поширюється.
На той момент ці зміни були виправдані тим, що відбулася формалізація процесів. Експерти відзначали, що конкурси на голів ОДА були фейковими і трималися на корупції. Але це було абсурдно, насправді. Відбулася формалізація корупційних і фейкових процесів, замість того, щоб справді проводити відкриті і прозорі конкурси на посади.
Сьогодні ситуація виглядає так, що попри сприяння чи не сприяння Верховної Ради, у президента України Володимира Зеленського є всі повноваження своїм Указом призначати на посади голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування.
Однак, як бачимо, президент Зеленський поки що не використовує свої повноваження, а дає можливість подати заяви на конкурс через публічне оголошення конкурсу та проведення цього конкурсу за «цивільними» правилами.
Очевидно, що проведення конкурсу на державні посади районних держадміністрацій Херсонської області є лише першою спробою. Якщо вона пройде вдало, то нас чекає така ж процедура стосовно всіх інших областей.
І ще одне. У повітрі літає думка про контрактну форму трудового договору для державних службовців. Першим цю ідею озвучив Максим Нефьодов. У планах нового голови митниці – вивести своїх співробітників з-під дії Закону України «Про державну службу» та перевести їхню роботу на контрактну основу.
Але для цього повноважень президента вже недостатньо. Потрібно, або вносити зміни у діючий Закон України «Про державну службу» (лише для митників це буде зробити легше), або повністю змінювати всю систему.
А це:
- переведення системи управління персоналом, кадрового діловодства, оплати праці на загальні засади трудового законодавства;
- відповідно, вся низка трудових спорів та захисту права на державну службу перейдуть у загальну площину вирішення трудових спорів без проміжної ланки – НАДС та його управлінь;
- залишається відкритим питання перегляду всіх функцій державної служби: скасування невластивих і переведення всіх можливих робочих процесів у цифровий формат.
І варто пам’ятати всім: і державним службовцям і реформаторам державної служби і споживачам (клієнтам) державних послуг, що державна служба – це сервіс для громадян. З усіма випливаючими, для сервісного обслуговування, наслідками.
Вдалих нам реформ!
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності Валерій Карпунцов вчора о 21:42
- Як оформити спадщину на будинок: відповіді на питання Павло Васильєв вчора о 19:44
- Реклама на межі: як ШІ перевертає бізнес-моделі агентств Христина Кухарук вчора о 19:19
- Обшук без ухвали суду: що робити до прибуття адвоката – покрокова інструкція Денис Терещенко вчора о 15:24
- Судове стягнення шкоди за договором поставки: дефект акумулятора спричинив пожежу Артур Кір’яков вчора о 13:36
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати Павло Кожухар вчора о 12:28
- ВП ВС: продовження позовної давності й нюанси зменшення процентів річних Андрій Хомич вчора о 11:18
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю Володимир Гончаров 17.07.2025 14:10
- Юридичні гарантії та захист інформації в ЕДО Олександр Вернигора 17.07.2025 12:00
- Донорство без пільг: Україна переходить на європейську модель з 2025 року Валентин Митлошук 17.07.2025 11:24
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон Юрій Григоренко 17.07.2025 10:51
- Встановлення судом фактичних шлюбних відносин між двома чоловіками Леся Дубчак 16.07.2025 18:44
- Смакуй українське: перспективи українського продуктового експорту в Німеччині Наталія Церковникова 16.07.2025 15:51
- Журнал засідання як ключ до перевірки правомірності негласних слідчих дій Діна Дрижакова 15.07.2025 14:10
- Самосаботаж: коли твій найбільший ворог – це ти сам Олександр Скнар 15.07.2025 14:00
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності 563
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю 236
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон 170
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати 156
- ЗЕД і валютний контроль у 2025 році: що варто знати бізнесу 125
-
"Повністю знецінений актив": девелопер UDP про майбутнє заводу "Більшовик"
Бізнес 11260
-
У Києві відсторонили від посади голову Департаменту транспортної інфраструктури
Бізнес 9973
-
НБУ закрив одну з найстаріших страхових компаній України
Фінанси 7519
-
КНДР заборонила росіянам відвідувати відкритий для них курорт після візиту Лаврова
Бізнес 5438
-
Допомогли конкуренти та партнери: як після обстрілу відновлюється компанія Gemini
Бізнес 5300