Виїзд дитини за кордон: коли дозвіл батьків обов'язковий і як його отримати?
При виїзді закордон дитини, яка не досягла 16-річного віку, у супроводі одного з батьків, той з батьків, який не супроводжує дитину, має надати нотаріальний дозвіл на виїзд.
Це стосується, як батьків, які перебувають у шлюбі так і розлучених батьків та поширюється також на виїзд дитини на територію Автономної Республіки Крим.
При цьому законодавець встановив випадки, коли така згода не потрібна:
1. Відсутність того з батьків, який не супроводжує дитину, в її житті:
- Один з батьків помер;
- Одного з батьків позбавлено батьківських прав;
- Одного з батьків визнано безвісно відсутнім;
- Одного з батьків визнано недієздатним;
- Запис про батька була здійснена зі слів матері
Для підтвердження цих фактів повинні бути пред’явлені документи, які це підтверджують: свідоцтво про смерть, рішення суду про позбавлення батьківських прав, про визнання особу безвісно відсутньою або недієздатною, довідкою з органу реєстрації актів цивільного стану про внесення відомостей про батька зі слів матері.
2. Зв'язок з іноземною державою:
- Один із батьків, який не супроводжує дитину, іноземець чи особа без громадянства;
- В документах дитини є відмітка про виїзд на постій не місце проживання дитини за межи України чи взяття на консульський облік;
- Свідоцтво про народження дитини видане іноземною державою при відсутності батька на пункті пропуску.
При перетинанні кордону повинні бути пред’явлені документи або їх нотаріально засвідчених копій.
3. Місце проживання визнано чи підтверджено (рішенням суду або органу опіки та піклування) з одним з батьків:
- Дозволяється виїзд закордон дитини з таким з батьків без дозволу іншого на строк до 1 місяця, але попередньо треба відправили попередження іншому з батьків рекомендованим листом. Це не поширюється на батьків, щодо яких застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною.
- Дозволяється виїзд закордон дитини з таким з батьків без дозволу іншого з батьків на строк до 1 місяця і більше у разі наявності боргу за сплату аліментів, сума якого перевищує оплату аліментів за 4 місяці.
- Дозволяється виїзд закордон дитини з таким з батьків без дозволу іншого з батьків на строк до 1 місяця і більше у разі наявності боргу за сплату аліментів сума якого перевищує оплату аліментів за 3 місяці, якщо ці аліменти сплачують на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги.
Ці факти повинні бути підтверджені: рішенням суду або органу опіки та піклування про визнання чи підтвердження місця проживання дитини з одним з батьків, довідкою, виданої органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем, про наявність заборгованості із сплати аліментів; документом, виданим лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ.
Не варто зловживати своїм правом та порушувати строк перебування дитини закордоном, адже умисне порушення встановленого законом обмеження щодо строку перебування дитини за межами України у разі самостійного вирішення питання про тимчасовий виїзд дитини за межі України тим із батьків, з яким визначено місце проживання цієї дитини, йому тимчасово обмежується право на виїзд з України з дитиною строком на один рік з дня накладення адміністративного стягнення, крім випадку, коли є нотаріально посвідчена згода на виїзд дитини другого з батьків.
Також варто враховувати, що той з батьків, який має намір вивезти дитину закордон або уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб, перевіряється уповноваженими службовими особами підрозділу охорони державного кордону у частині відсутності відомостей щодо нього у переліку відомостей про боржників за рішеннями про встановлення побачення з дитиною, про усунення перешкод у побаченні з дитиною Єдиного реєстру боржників. У разі наявності таких відомостей уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону відмовляє у перетинанні державного кордону.
Якщо ситуація не підпадає під перелічені вище випадки виїзду без отримання дозволу і один з батьків добровільно згоду на виїзд дитини закордон не дає, така згода може бути отримана через суд.
Така позовна заява може бути подана як тим з батьків, з ким проживає дитина, так й іншим, якщо останній не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, не має заборгованості зі сплати аліментів. При цьому той з батьків, який не проживає з дитиною спочатку має звернутись за наданням згоди до іншого з батьків рекомендованим листом із повідомленням про вручення. У разі ненадання нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини.
Зазначені позови подаються за місцем реєстрації відповідача (того з батьків, який не надає дозвіл). Судова практика свідчить, що такі дозволи надаються на конкретний період часу із зазначенням країни перебування. В обґрунтування позовних вимог має бути доведені обставини відсутності добровільної згоди іншого з батьків та необхідність у виїзді дитини закордон (з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном).
У разі місця проживання відповідача на території Автономної Республіки Крим, такі позови подаються до Київського апеляційного суду, який визначає підсудність за одним з районів судів Києва. Враховуючи більш довгу процедуру призначення таких справ до розгляду є можливість отримання дозволу без строго визначеного терміну перебування.
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева вчора о 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко вчора о 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука вчора о 14:16
- Цивільна конфіскація: про це варто знати, якщо ви державний службовець Тетяна Видай 28.03.2025 14:47
- Від 2 до 4 мільярдів доларів Євген Магда 28.03.2025 13:13
- Українські надра – не предмет торгу, а основа національної безпеки Олена Криворучкіна 28.03.2025 12:19
- Примусове доставлення до ТЦК: Як діє поліція та що потрібно знати Павло Васильєв 28.03.2025 11:58
- Ти не зобов’язаний знати все, але зобов’язаний знати, де знайти потрібну інформацію Дмитро Зенкін 28.03.2025 10:14
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям Віталій Соловей 27.03.2025 22:24
- Чому корпоративна форма – це не про одяг, а про людей: новий підхід до HR у медицині Павло Астахов 27.03.2025 19:05
- Як підготуватися до співпраці з дизайнером: 5 кроків до успішного ресторану Алеся Карнаухова 27.03.2025 12:54
- Поточні проблеми тайм-менеджменту власників малого та середнього бізнесу в Україні Катерина Мілютенко 27.03.2025 12:45
- Договір між батьками стосовно дитини: філософія та роздуми Світлана Приймак 27.03.2025 09:55
- Стоїцизм папороті у перетвореннях декартової геометрії Олег Короташ 27.03.2025 07:22
- Податкові пільги як драйвер розвитку молодіжного підприємництва: досвід Польщі Юлія Мороз 26.03.2025 14:59
- Полтавський Мамай, СБУ, "октябрята", ДБР… Що скаже Вища рада правосуддя? 907
- Законопроєкт 13120 позбавляє дітей конституційного права на освіту 221
- Стоїцизм папороті у перетвореннях декартової геометрії 142
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 132
- Податкові пільги як драйвер розвитку молодіжного підприємництва: досвід Польщі 105
-
МВФ встановив нові структурні маяки для України
Фінанси 16621
-
В Україні порівняли запропоновану США угоду про надра з довічними репараціями – WSJ
Бізнес 5089
-
Британський регулятор оштрафував OnlyFans на 1 млн фунтів стерлінгів
Бізнес 4375
-
Яєчний король купує американського виробника яєць Hillandale Farms за $1,1 млрд
Бізнес 4182
-
Втратити зір і стати стендап-комікесою. Історія резидентки "Підпільного" Ксенії Швець
3315