Громадянська освіта 3.0: витоки і перспективи розвитку
Процес постійної трансформації системи освіти України, суспільних перетворень та управлінських підходів вимагає нового перегляду концептуальних засад системи громадянської освіти в Україні
Російсько-українська війна, яка розпочалась 2014 та увійшла в гостру фазу з 2022 року, стала іспитом для українського громадянського суспільства та для кожного громадянина України окремо, незалежно від того на якій території він проживає. Цей іспит (життєвий, не академічний) є більш показовим на рівень набуття громадянських компетентностей і цінностей вільного демократичного суспільства як їх складових.
Реформа освіти в Україні, яку було розпочато з прийняттям нової редакції Закону України “Про освіту” у 2017 році, стала відправною точкою формування системи громадянської освіти в Україні, закріпивши її необхідність в акті законодавства. Логічним продовження цього законодавчого кроку стало схвалення Концепції розвитку громадянської освіти в Україні. Таким чином було утворено систему громадянської освіти за моделлю 2.0.
Сама згада Концепція на рік її схвалення (2018) являла собою та є станом на зараз важливим джерелом права, який дозволяв фахівцям в галузі освіти (як формальної, так неформальної громадянської) координувати свої зусилля у напрямку забезпечення набуття компетентностей українськими громадянами.
Процес постійної трансформації системи освіти України, суспільних перетворень та управлінських підходів вимагає нового перегляду концептуальних засад системи громадянської освіти в Україні, що викладені в Концепції 2018 року.
Проєкт змін до Концепції, розроблений робочою групою при Міністерстві освіти і науки України, передбачає не лише зміни по тексту, але і затвердження плану заходів, спрямованих на її імплементацію. І дійсно, освітня галузь потребує чіткого плану дії, чітких строків реалізації заходів, які слугуватимуть більш чіткій систематизації підходів та модернізації змісту громадянської освіти в Україні, або повноправно вважатимуться її моделлю 3.0.
Проєктом оновленої Концепції також передбачено законодавче закріплення визначення громадянської освіти, оновлення переліку актів законодавства, на яких грунтується система громадянської освіти в Україні, актуалізація даних, які спричинили розроблення змін до Концепції (як то військова загроза територіальній цілісності України з боку держави-агресора, тимчасова окупація територій України), перелік ризиків, на які варто зважати на шляху реалізації акта та індикатори ефективності її впровадження.
Куди важливим є пропонований до затвердження Урядом план заходів, який є чітким дороговказом змін, яких потребує сфера громадянської освіти в Україні. Заходи, які представлені в проєкті урядового розпорядження є в дечому такими, що давно назріли, тому для практиків сфери суспільствознавчих дисциплін та громадянської освіти не стануть чимось несподіваними, а навіть навпаки.
Планом заходів щодо реалізації зміненої Концепції планується здійснити роботу за шістьма ключовими напрямами: опис громадянських компетентностей, їх включення та моніторинг включеності до змісту освіти; навчально-методичне забезпечення системи громадянської освіти; впровадження системи моніторингу якості громадянської освіти; підготовка кваліфікованих кадрів для громадянської освіти; налагодження ефективної комунікації між зацікавленими сторонами в системі громадянської освіти; безпосереднє впровадження громадянської освіти.
Серед наведених вище напрямів, за якими пропонується втілювати зміни в систему громадянської освіти в Україні рекомендуємо звернути увагу на такі:
- держава ставить собі за мету розвиток дебатного руху;
- практична компонента громадянської освіти через участь реалізовуватиметься через вибори Всеукраїнського парламенту учнів за системою М18;
- робиться акцент на роботі з громадянами на тимчасово окупованих територіях до їхньої деокупації та після деокупації;
- реалізація мікропроєктів, залучення до бюджетів участі, волонтерська активність, відвідування засідань сесій органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів учасниками освітнього процесу тощо стає для здобувачів освіти нероздільною частиною громадянської освіти;
- координація проєктної діяльності лідерів учнівського самоврядування та їх координаторів стає функціоналом Українського державного центру позашкільної освіти;
- має бути проведена інформаційна кампанія з популяризації громадянської освіти як такої;
- потребуватиметься підвищення кваліфікації педагогічних, науково-педагогічних працівників, працівників інших суб’єктів освітньої діяльності з актуальних питань громадянської освіти;
- за рівнями освіти буде створено наскрізний опис громадянських компетентностей, які ще 2018 року були наведені у Концепції.
Така об’ємна робота потребуватиме докладання чималих зусиль посадовців Міністерства освіти і науки, інших дотичних до громадянської освіти ЦОВВ, закладів освіти, громадських об’єднань, міжнародних партнерів. Координацію зусиль з розвитку громадянської освіти пропонується планом заходів здійснювати через Раду з питань розвитку громадянської освіти при Міністерстві освіти і науки України, яку пропонується утворити також.
Розраховуємо, що бойові дії і воєнний стан не стануть на заваді Уряду в затвердженні змін до Концепції та плану заходів з її реалізації як підготовчого етапу, а українське суспільство, освітянська спільнота, громадський сектор, практики сфери громадянської освіти згодом одержать дорожню карту галузевих змін, які стали вже довгоочікуваними.
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 роци? Ростислав Никітенко 13:31
- Право на здоров’я та трансплантацію: фундаментальне благо і виклик сучасного суспільства Дмитро Зенкін 13:17
- Як змусити інтер’єр працювати на ваш бренд? Алеся Карнаухова 11:48
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко вчора о 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов вчора о 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв вчора о 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак вчора о 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін вчора о 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк вчора о 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1411
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 709
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 349
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 232
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 4853
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
3403
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 3338
-
"Умови сприятливіші за довоєнні". Вартість житла у Києві відповідає десяти рокам оренди
Бізнес 2967
-
Актор Дензел Вашингтон став священником: подробиці
Життя 2474