Критичні проблеми закупівель військових частин: що потрібно вирішити негайно
Відсутність професійних фахівців, єдиних регламентів та підтримки гальмують процес закупівель і знижують ефективність витрат.
Під час війни закупівлі, які здійснюють військові частини ЗСУ, стали надзвичайно важливими. Завдяки власним ресурсам, ці частини можуть швидко закривати критичні потреби, які не покриваються централізованим постачанням. Це запасні частини, транспорт, дрони, засоби РЕБ, зв'язку, будматеріали й інші важливі речі.
Ці закупівлі дозволяють оперативно організувати бойову роботу, налаштувати технічну взаємодію між підрозділами, обладнати позиції та забезпечити нормальні умови для особового складу.
Проте ситуація далека від ідеальної. Є чимало системних проблем, які гальмують процес. Через недоліки в регулюванні та організації закупівлі часто проводяться неефективно: це і затримки в постачаннях, і покупка неякісних товарів, і неповне освоєння фінансів.
Ось кілька ключових проблем, які потребують вирішення:
- Відсутність професійних закупівельників у ЗСУ. У військових частинах ці обов'язки покладаються на людей, які вже мають інші задачі. Через це у них банально не вистачає часу й досвіду, щоб правильно оформляти документи, вибирати постачальників і публікувати звіти.
- Відсутність єдиних регламентів проведення закупівель. Міністерство оборони не розробило єдиних стандартів для організації закупівель і взаємодії між підрозділами. Це створює плутанину й організаційні проблеми, від яких страждають командири — їм доводиться відволікатися від бойової роботи на вирішення внутрішніх негараздів. Крім того, це ускладнює проведення внутрішніх аудитів в ЗСУ.
- Відсутність єдиного центру підтримки для закупівельників. Тисячі військових фахівців у понад 700 частинах мають щоденні труднощі через складність законодавства та постійні зміни — за останні два роки норми змінювалися понад 40 разів! Це стає проблемою навіть для досвідчених фахівців, не кажучи вже про новачків. Часто виникають складнощі у взаємодії з Казначейством і Державною аудиторською службою через неоднозначність тлумачення законодавчих норм. Єдиний центр підтримки міг би допомогти, але, на жаль, такої структури в МОУ поки немає.
Невирішені проблеми продовжують накопичуватися, що знижує ефективність використання коштів і викликає розчарування як у закупівельників, так і у тих, хто залежить від своєчасного та повного забезпечення.
Що можна зробити для покращення?
Добрі новини в тому, що вирішення цих проблем цілком реальне. Наша команда вже розробила примірний порядок для закупівель у військових частинах, де описано, як організувати процес та вибирати постачальників на конкурентних умовах. Ці напрацювання передано до Департаменту політики закупівель МОУ, і ми очікуємо що такий порядок буде ухвалено. Окрім того, ми вже навчаємо військових закупівельників та впроваджуємо ефективні процеси, допомагаючи підвищити результативність закупівель.
Ось кілька кроків, які можуть змінити ситуацію на краще:
- Введення посади професійного закупівельника. Потрібно створити окрему посаду фахівця із закупівель та службу оборонних закупівель у штатах військових частин, щоб ці процеси вели фахівці, а не люди, яким доводиться поєднувати це з іншими обов'язками.
- Впровадити пакет керівних документів і методичних рекомендацій по проведенню закупівель у ВЧ. Необхідно затвердити єдині стандарти для ефективної організації закупівель у військових частинах.
- Постійна підтримка закупівельників. Департамент політики закупівель МОУ має надавати активну підтримку закупівельникам через роз'яснення, методичні рекомендації, аналіз ефективності та вдосконалення нормативної бази. Ми готові долучитися до налагодження цього процесу — потрібно лише бажання впровадити зміни!
Висновок
Ми переконані, що впровадження цих рішень швидко принесе позитивний результат. Це покращить забезпечення в ЗСУ, підвищить довіру до керівництва армії та полегшить роботу тисяч людей, які щодня займаються закупівлями. Проблеми є, але їх можна і треба вирішувати — це допоможе зробити систему більш ефективною і надійною в критичних умовах.
- Невидимий азарт цифрового світу Михайло Зборовський вчора о 12:03
- Чому керівники перевантажені: ключові помилки делегування та як їх усунути Олександр Скнар вчора о 09:52
- Мікро-ритуали для підтримки команди: маленькі кроки великої стійкості Тетяна Кравченюк 17.11.2025 17:16
- Вихід власника з операційки: розділення стратегії та тактики для кратного росту маржі Олександр Висоцький 17.11.2025 15:06
- Арешт майна: коли держава заходить у двері бізнесу Анна Ігнатенко 17.11.2025 12:17
- Енергоконтракти осені 2025: як умови постачання стали фінансовим ризиком для бізнесу Ростислав Никітенко 17.11.2025 10:23
- Аннушка вже розлила масло: чому "Міндічгейт" – точка неповернення Дана Ярова 17.11.2025 00:47
- Що означає новий статус у Резерв+ та коли він з’являється у військовозобов’язаних Віталій Соловей 17.11.2025 00:10
- Повернення анонімності: покоління Z перетворює цифрову ідентичність Христина Кухарук 16.11.2025 17:53
- Як створити робочий простір, що знижує стрес і допомагає відновленню Олександр Скнар 14.11.2025 11:27
- Коли ви "засновник" фіктивного ТОВ, про яке навіть не чули: алгоритм дій Андрій Лотиш 14.11.2025 11:25
- Ринок грантів і фандрейзингу у 2026: конкуренція зростає, правила гри змінюються Олександра Смілянець 14.11.2025 11:18
- Відставка міністрів і санкції: чи це реальні дії чи театр для суспільства Дана Ярова 14.11.2025 10:00
- Чи можливо мобілізувати особу під час розгляду заяви на відстрочку? Віталій Соловей 13.11.2025 22:58
- Відстрочка від мобілізації для догляду за родичами: кого і за яких умов це стосується Віра Тарасенко 13.11.2025 22:25
- Після 40: як жінки обирають зрілих чоловіків, а не пристрасть і шоу 865
- Принцип суперпозиції: чи буде відновлено довіру між кандидатами та ВККС? 547
- Що означає новий статус у Резерв+ та коли він з’являється у військовозобов’язаних 274
- Чи можливо мобілізувати особу під час розгляду заяви на відстрочку? 201
- Відстрочка від мобілізації для догляду за родичами: кого і за яких умов це стосується 146
-
Операція "Мідас". Встановити походження доларів у пачках ФРС виявилося неможливим
Фінанси 44594
-
Україна може отримати близько 100 літаків Rafale. Як працює ця "пташка"
Технології 24977
-
Головний прапор України приспустили: що сталося
Життя 23356
-
"Ампутація або смерть". Три висновки The Economist про скандал, що загрожує Україні
13840
-
Через збій Cloudflare перестали працювати X, ChatGPT і українські сайти
Технології 10296
