Бетонні дороги – панацея?
Або які реальні проблеми здатна вирішити презентована Укравтодором Програма розвитку мережі цементобетонних доріг.
Світовий досвід
У світі 3-6% дорожньої мережі складають цементобетонні автомобільні дороги. Особливо це стосується автострад і експрес-доріг, для яких висока довговічність, стійкість до інтенсивності руху автотранспорту, а найголовніше до збільшення рівня динамічних характеристик, навантажень на вісь має велике значення.
Наприклад, у США в окремих штатах (в основному в південних) дороги з цементобетонним покриттям складають більше 30 % від протяжності федеральних автомобільних доріг; у Німеччині 25 % автомагістралей мають цементобетонне покриття; в Австрії приблизно 2/3 протяжності магістральних доріг (motorways) мають цементобетонне покриття.
Власне про бетонні дороги в Україні говорять давно та активно, адже це і локальний продукт, і більш витривале покриття. Станом на зараз – у нас всього 1,4 % мережі доріг мають цементобетонне покриття. Тобто, до цього часу ніхто не брався за питання системно.
Таким чином протяжність автомобільних доріг загального користування в Україні із жорстким типом покриття складає близько 2400 км, в той час як загальна протяжність доріг загального користування складає близько 170 тис. км.
Розвиток мережі цементобетонних доріг також є одним із пунктів програми Слуги Народу та президентської програми «Велике будівництво». Цими днями Укравтодор оприлюднив Концепцію програми, схвалення якої обіцяє в рази збільшити кількість об’єктів побудованих та відремонтованих у цементобетоні доріг загального користування протягом 2021-2025 рр.
Згідно з Концепцією цієї Програми до 2040 року в Україні 30% доріг мають бути побудовані з цементобетону.
Довгострокова перспектива
Будівництво бетонних доріг дещо дорожче за асфальтобетонні та потребує специфічного утримання (особливо взимку). Та у довгостроковій перспективі ці інвестиції виправдовують себе.
Основними з переваг будівництва автомобільних доріг з жорстким типом покриття є:
- втрійчи більший життєвий цикл автомобільних доріг з цементобетонним покриттям (18-21 років) ніж у асфальтних доріг, за рахунок збільшених міжремонтних термінів;
- практично відсутні залишкові деформації в теплу пору року, тобто немає схильності до колієутворення, яке притаманне нежорстким типам покриття;
- рівень локалізації при будівництві цементобетонних доріг складає більше 90 відсотків, що є значно вищим, ніж при будівництві доріг з асфальтобетонним покриттям, що створює передумови для додаткових інвестицій в національну економіку для росту ВВП.
Отже, цементобетонні дороги дозволяють підвищити строк експлуатації доріг втрийчі – до 21 року, а при будівництві асфальтобетонних доріг гарантійний термін експлуатації таких доріг 10 років. Бетонні дороги також дозволяють залишити кошти в національній економіці, а у асфальтобетонних дорогах цілих 56% вартості кожної тони це вартість імпортного бітуму.
В кінцевому результаті реалізація Програми розвитку цементобетонних доріг в Україні сприятиме підтримці вітчизняного виробника товарів та послуг, покращенню транспортної доступності для жителів України, суттєвому збільшенню пасажиро- та вантажопотоків автомобільним транспортом.
Грошей на все не вистачить
Здавалося б навіть наведених вище аргументів мало б бути достатньо, щоб переконати державу відмовитися від асфальту на користь бетону. Та це не можливо хоча б з огляду на те, що ремонти у цементобетоні доцільні коли необхідна реконструкція, а найкраще – вже будувати нові. Нового будівництва у нас не так багато (спочатку треба відновити мережу, яка вже є).
Тому є свої межі і необхідно правильно пріоритизувати.
На мою думку, найбільш пріоритетними для відновлення в цементобетоні мають бути дороги державного та місцевого значення, які забезпечують:
1) підвищення транзитного потенціалу України (діючі міжнародні транспортні коридори та облаштування на базі існуючих доріг нових міжнародних експрес-коридорів);
2) під’їзди до мультимодальних транспортно-логістичних та логістичних центрів, морських та річкових портів, терміналів, спеціалізованих перевантажувальних комплексів, аеропортів тощо, що покращить показники ВВП країни за рахунок реалізації економічного потенціалу регіонів та покращення інвестиційного клімату;
3) під’їзди до воєнних баз, аеродромів, стратегічних промислових та сільськогосподарських підприємств;
4) підвищення локалізації такого будівництва та зменшення імпортозалежності України від нафтопродуктів за рахунок використання відходів промисловості, зокрема, зол винесення, шлаків, шлакового щебеню в цементобетонних сумішах для влаштування цементобетонних шарів дорожнього одягу;
5) можливість використання технології укочуваного бетону (наприклад, для капітального ремонту тих доріг, по яким часто здійснюється рух перевантажених транспортних засобів, інтенсивність руху яких щороку зростає).
- "Візуальний огляд" водія на стан наркотичного сп’яніння: аспект законності Євген Морозов 20:08
- Благодійна діяльність в Україні під час дії воєнного стану Оксана Соколовська 16:10
- Юридична практика у спорах з банками: реальний приклад Павло Васильєв 12:18
- Нові правила експортного контролю: виклики та можливості для українського бізнесу Ростислав Никітенко 12:12
- Від entry-level до CEO: розбираємо головні бар'єри для жінок у корпоративному світі Юлія Маліч 12:10
- Про Молдову, вибори і російський слід Галина Янченко 09:58
- Судовий збір при заявлені цивільного позову у кримінальному провадженні Євген Морозов вчора о 20:02
- Скасування Господарського кодексу: ризики для бізнесу та економіки Володимир Бабенко вчора о 17:11
- Розпочато роботу над вебплатформою судових рішень War Crime Леонід Сапельніков вчора о 14:41
- Маємо забезпечити армію якісним майном Дана Ярова вчора о 14:21
- Нові зміни до Кримінального кодексу України: що потрібно знати Оксана Соколовська вчора о 13:27
- Судова практика: відміна виконавчого напису приватного нотаріуса Павло Васильєв вчора о 12:31
- Сектори польської економіки, в які інвестує український бізнес Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 12:10
- Санкції та їх оскарження в ЄС: що варто знати українському бізнесу та адвокатам Ростислав Никітенко вчора о 12:08
- Відвід судді: закон, практика та поради Владислав Штика 03.11.2024 23:06
-
Освітні втрати набирають обертів: чому школярі масово виїжджають і не планують повертатися
Думка 27236
-
Укрнафта пробурила найглибшу свердловину за останні вісім років. Дає нафту та газ
Бізнес 11531
-
Найбільший завод з виробництва свинцю в Україні визнали банкрутом
Бізнес 11288
-
Німеччина отримала першу компенсацію за недопостачений Газпромом газ
Бізнес 6319
-
Хазяїн Грузії, Потопельники зі США, Українські скамери оббирають росіян. Найкращі історії світу
5106