Фінансова модель університетів майбутнього
Університети можуть і мають забезпечувати власний розвиток через різноманіття джерел фінансування, не переносячи тягар фінансування на студентів
Сучасний університет має забезпечувати комфортне навчання, підтримувати дослідження, інвестувати в інфраструктуру та цифровізацію. Але як це зробити, якщо фінансові ресурси обмежені, а підвищення вартості навчання – не є прийнятним рішенням?
Світовий досвід показує, що університети можуть і мають забезпечувати власний розвиток через різноманіття джерел фінансування, не переносячи тягар фінансування на студентів. Гранти, міжнародні фонди, співпраця з бізнесом та державні інвестиційні програми можуть стати основою для нової фінансової моделі українських університетів.
Проблеми традиційної фінансової моделі університетів
Наразі фінансування більшості українських університетів здебільшого базується на двох основних джерелах: державному бюджеті та коштах студентів-контрактників. Державне фінансування часто не покриває всіх потреб, а збільшення вартості контрактної освіти викликає негативний суспільний резонанс і зменшує доступність освіти для молоді.
В результаті університети стикаються з хронічною нестачею коштів для модернізації, підтримки наукових досліджень та забезпечення гідних умов праці викладачам. Це призводить до відтоку кадрів, зниження конкурентоспроможності вищої освіти та недостатньої інтеграції у світовий академічний простір.
Щоб змінити ситуацію, необхідно запровадити фінансову модель, яка ґрунтується на диверсифікації джерел доходів та активному залученні зовнішніх інвестицій в освіту та науку.
Які альтернативні джерела фінансування може використовувати університет?
Університети у провідних країнах світу вже давно покладаються на різноманіття джерел фінансування, що дозволяє їм стабільно розвиватися, підвищувати якість освіти та водночас зберігати її привабливість для студентів. Українські виші також можуть скористатися цими механізмами.
Грантове фінансування та міжнародні фонди
Один із найпотужніших інструментів для університетів – це залучення міжнародних грантів. Європейські програми, такі як Erasmus+, Horizon Europe, Fulbright, Jean Monnet, пропонують значні можливості для фінансування наукових досліджень, освітніх ініціатив та інфраструктурних проєктів.
Для ефективного використання цього ресурсу університетам потрібно створювати спеціальні офіси або підрозділи з написання грантових заявок та координації міжнародних проєктів. Важливо, щоб викладачі та науковці отримували підтримку у підготовці заявок, у формуванні консорціумів з європейськими партнерами для участі у великих міжнародних проєктах.
У Львівському університеті ми вже маємо паростки такої діяльності - ми стали одними з перших, які подалися та отримали гранти за підпрограмами ERASMUS+ - Співпраця у сфері вищої освіти (KA220-HED), співпраці у сфері молоді (KA220-YOU), Erasmus Mundus Design Measures (EMDM), Virtual Exchanges in Higher Education and Youth.
Співпраця з бізнесом та корпоративне партнерство
Світова практика доводить, що найкращі університети розвиваються завдяки активній співпраці з бізнесом. Компанії зацікавлені у підготовці висококваліфікованих спеціалістів, тому готові інвестувати в освіту через створення спільних освітніх програм, лабораторій, дослідницьких центрів, корпоративних кафедр та стажувань.
Університети можуть залучати бізнес до фінансування освітніх ініціатив через:
Цільові стипендії та гранти для студентів.
Фінансування лабораторій та дослідницьких проєктів.
Створення програм дуальної освіти, коли студенти частину навчання проходять у реальному виробничому середовищі.
Комерціалізацію наукових розробок, коли результати університетських досліджень передаються бізнесу для практичного впровадження.
Такий підхід вигідний всім: університет отримує фінансування, студенти – можливість навчатися на реальних кейсах, а компанії – підготовлених спеціалістів, які готові працювати одразу після випуску.
Приклад багатьох університетів України показує, що долучати компанії це цілком реалістичне завдання. Так ми у Львівському університеті за останні роки відкрили два десятки лабораторій за підтримки індустрії. Важливо такі речі підтримувати та масштабувати.
Ендаумент-фонди – стратегічний інструмент довгострокового фінансування
У багатьох провідних університетах світу діють ендаумент-фонди – спеціальні інвестиційні фонди, кошти з яких використовуються для підтримки освітніх програм, науки та стипендій. Наприклад, у Гарвардському університеті такий фонд становить понад 50 мільярдів доларів і дає можливість фінансувати університет без необхідності збільшення плати за навчання.
Українські університети можуть започаткувати подібні фонди, залучаючи кошти від бізнесу, випускників, благодійних організацій та меценатів. Важливо, щоб ці фонди працювали прозоро, а їхнє управління здійснювалося незалежними організаціями.
Розвиток університетської інфраструктури та послуг
Додатковим джерелом доходів може стати розвиток університетської інфраструктури. Наприклад, виші можуть створювати технопарки, інноваційні хаби, коворкінги, які будуть доступні не лише для студентів, а й для стартапів та підприємців.
Також університети можуть розвивати власні послуги – видавничу діяльність, наукові консалтингові центри, сертифікаційні курси, що генеруватимуть додаткові доходи.
Що це дасть українським університетам?
Запровадження такої фінансової моделі дасть університетам можливість розвиватися без необхідності суттєвого збільшення вартості навчання.
По-перше, це дозволить створити гідні умови праці для викладачів, залучати міжнародних експертів і підтримувати дослідницьку діяльність.
По-друге, університети зможуть модернізувати навчальні програми, лабораторії, цифрові платформи та інфраструктуру, що підвищить якість освіти.
По-третє, співпраця з бізнесом та міжнародними партнерами зробить українські університети конкурентоспроможними на світовій арені, що сприятиме залученню іноземних студентів і підвищенню їхніх позицій у міжнародних рейтингах.
Фінансова модель університетів майбутнього має базуватися не на підвищенні вартості освіти, а на залученні грантів, міжнародного фінансування, партнерств із бізнесом та створенні власних ендаумент-фондів.
Якщо ми реалізуємо ці механізми, українські університети зможуть стати сильними, незалежними та інноваційними. А це означає, що освіта залишиться доступною для кожного студента, а якість навчання та наукових досліджень буде відповідати найкращим світовим стандартам.
- Стамбул 2.0 Василь Мокан 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер 08:50
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька вчора о 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка вчора о 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс вчора о 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов вчора о 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник 12.05.2025 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко 12.05.2025 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков 12.05.2025 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель 12.05.2025 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
24007
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 16914
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 11355
-
Держава і бізнес: партнерство краще за протистояння
Думка 11062
-
"Російська весна – 2025". Як Москва посилила агресивну кампанію проти Молдови й Одещини
5417