Гігієнічні сертифікати на непродовольчі товари
Хотілося б розглянути питання, яке є важливим для підприємств, що здійснюють торгівлю непродовольчими товарами. Для багатьох категорій таких товарів потрібно отримувати гігієнічний сертифікат, який підтверджує безпеку товарів для здоров’я. При цьому отрим
Однак,зрозуміло, що в рамках серйозних господарських операцій часто виникаєнеобхідність проводити поставки з різних компаній-постачальників на кінцевихреалізаторів продукції.
Зрозуміло,що для підприємця є спокуса використовувати гігієнічні сертифікати, оформленікомпанією «А» на певний товар дляпідтвердження безпеки таких же самих товарів, що були отримані від компанії«Б».
Основнимнормативно-правовим актом, що регулює відносини у даній сфері є Закон України «Прозабезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від24.12.1994 року (надалі - Закон)
Вінзокрема встановлює, що санітарно-епідеміологічний сертифікат (далі -гігієнічний сертифікат) це є разовий документ, виданий органами державноїсанітарно-епідеміологічної служби, що підтверджує безпеку для здоров'я та життялюдини окремих видів товарів широкого вжитку на підставі результатів проведенихсанітарно-хімічних, токсикологічних, фізико-хімічних, радіологічних,мікробіологічних та інших досліджень;
Заст. 16 вищевказаного Закону України підприємства, установи, організації тагромадяни можуть ввозити з-за кордону сировину, продукцію (вироби, обладнання,технологічні лінії тощо) і реалізовувати чи використовувати їх в Україні лишеза наявності даних щодо безпеки для здоров'я населення.
Цимже законом встановлено відповідальність за реалізацію на території Україниімпортної продукції, яка не відповідає вимогам стандартів щодо безпеки дляжиття і здоров'я людей, санітарних норм, що діють в Україні, підприємство, підприємець,установа, організація сплачує штраф у розмірі 100 відсотків вартостіреалізованої продукції;
Очевидно,що сплачувати настільки серйозні штрафи є вкрай обтяжливим для будь-якогопідприємства.
Отже,чи можна використовувати гігієнічні сертифікати, видані на цей же тип товару,але на інше підприємство?
Ітут ситуація залежить від того, чи є товар, вироблений вашим підприємством, ачипридбаним.
Так,Наказ МОЗ України «Про затвердження Тимчасового порядку проведення державноїсанітарно-гігієнічної експертизи» від 9 жовтня 2000 року N 247 встановлює,що Висновок експертизи є чинним протягомтерміну дії нормативного документа, прийнятого в установленому порядку на цейоб'єкт експертизи (продукцію). Для продукції імпортного виробництва, на якувідсутні нормативні документи, висновок видається на п'ять років.
Уразі, якщо висновок експертизи видано виробнику продукції, її постачальник незобов'язаний замовляти повторну експертизу цієї продукції і несевідповідальність за дотримання вимог висновку.
Отжецілком зрозуміло, що у разі якщо наявний висновок експертизи та сертифікат натовар виробника - постачальник можевикористовувати такі висновки та сертифікати безвідносно до підприємства, якездійснює фактичну торгівлю.
Натомістьситуація істотно відмінна, якщо висновків виробника немає, або ж мова йде проімпортні товари.
Требазазначити, що державній санітарно-епідеміологічній експертизі підлягаютьоб'єкти, визначені в статті 11 Закону України "Про забезпеченнясанітарного та епідемічного благополуччя населення", якщо щодо них ранішене проводилася експертиза і власник об'єкта чи вповноважена ним особа не маєдіючого позитивного висновку на цей об'єкт.
Висновкидержавної санітарно-епідеміологічної експертизи визнаються недійсними:
- у зв'язку іззакінченням терміну дії;
- за результатамиповторної державної санітарно-епідеміологічної експертизи об'єкта, призначеноїголовним державним санітарним лікарем України, що визнає недійсними попереднірезультати.
Прицьому державна санітарно-епідеміологічна експертиза діючих об'єктівекспертизи призначається лише в разі наявності в головного державногосанітарного лікаря офіційних матеріалів про негативний вплив об'єктів наздоров'я людей або зміну їх властивостей, що може спричинити такий вплив, атакож у разі внесення змін до санітарного законодавства, якими встановлюютьсябільш жорсткі вимоги до об'єктів експертизи.
Такимчином прямого обов’язку для торговця товарами отримувати гігієнічні сертифікатинібито й не передбачено – можна припустити, що у даній ситуації можна подуматипро оформлення права на використання позитивних висновків та бланківгігієнічних сертифікатів.
Однак,практика органів санітарно-епідеміологічної служби виходить з того. щовідсутність таких висновків та гігієнічних сертифікатів - це однозначне порушення, яке передбачає штрафу розмірі 100 відсотків вартості реалізованої продукції;
Отжеситуація , коли можна оформити гігієнічний сертифікат від виробника, виглядаєпозитивно для постачальника. Натомість, якщо такої можливості немає, або ж виторгуєте імпортним товаром – варто потурбуватися про отримання висновків тасертифікатів на товар.
- О светлом будущем бангладешцев в Украине Володимир Стус 03:21
- Міф про багатозадачність: чому "режим Цезаря" шкодить продуктивності Олександр Скнар вчора о 23:37
- Встановлення факту самостійного виховання дитини: судова практика Леся Дубчак вчора о 20:13
- Чотириденний робочий тиждень: глобальні експерименти й українські реалії Мар'яна Луцишин вчора о 16:22
- Віддати останню шану Героям Євген Магда вчора о 13:11
- UAE Corporate Tax для вільних зон: коли 0% — не завжди 0% Дарина Халатьян вчора о 11:59
- Як давати гроші близьким і не зруйнувати стосунки: правила підприємця Олександр Висоцький 01.10.2025 10:29
- Переміщення військовослужбовців за ініціативою: порядок та особливості проєкту Юлія Кабриль 30.09.2025 15:07
- Особистий бренд і медійність: як фахівцю просувати себе без втрати професійності Олена Рубанець 30.09.2025 15:05
- Як українському бізнесу вийти на міжнародний ринок через Ірландію Василь Селіфонов 30.09.2025 14:53
- Кадрові виклики для бізнесу Дніпропетровщини: результати дослідження Алла Чуприна 30.09.2025 13:11
- Грузинський сценарій в Молдові не пройшов Максим Гардус 29.09.2025 22:06
- Фейкова новина про обов’язкову заміну прав: що треба знати українцям у Польщі Михайло Стрельніков 29.09.2025 12:53
- Як розпізнати корупцію: ключові ознаки та приклади з життя Анна Макаренко 29.09.2025 12:26
- Третій енергетичний фронт Ростислав Никітенко 29.09.2025 11:43
- Національний ритуал шани: імена полеглих героїв мають звучати вголос! 3868
- Особистий бренд і медійність: як фахівцю просувати себе без втрати професійності 119
- Фейкова новина про обов’язкову заміну прав: що треба знати українцям у Польщі 113
- ВПО як каталізатор змін: в яких регіонах житло дорожчає найшвидше 86
- Як розпізнати корупцію: ключові ознаки та приклади з життя 60
-
"Важке рішення". Гетманцев запропонував втретє підняти податок на прибуток банків до 50%
Фінанси 89702
-
Лідери ЄС загалом погодилися надати Україні "репараційну позику", але ще сперечаються
Фінанси 19220
-
Угорщина підписала "найдовший у своїй історії контракт щодо LNG" з постачанням із 2028 року
Бізнес 17558
-
У Раді зареєстрували законопроєкт про перейменування копійки в шаг
Фінанси 11789
-
В порту Херсон катастрофічна ситуація. Концесіонер вимагає перегляду угоди
Бізнес 9180