Будувати чи не будувати: Кому повноваження в регіонах?
Подолання корупції чи повернення до неї? До чого призведе можливість забирати архітектурно-будівельні повноваження у міських, сільських і селищних рад?
Верховна Рада прийняла в першому читанні Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”. Новації повністю зосереджені на роботі виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних і міських рад. І мають вирішити проблеми, які виникають через неготовність регіонів до процесу децентралізації.
Чому зміни необхідні?
Лише протягом двох років, з 2015 по 2017 роки, було ініційовано і проведено 138 перевірок, які аналізували, наскільки якісно дотримуються вимог законів у сфері містобудування виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю. І 70% цих перевірок зафіксували порушення.
В окремих випадках рішення таких органів доводилось зупиняти чи скасовувати за зверненням до центрального органу виконавчої влади в даній сфері, Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Одна з причин таких невтішних результатів - тривалий процес децентралізації. Адже фактично деякі механізми діють не так ефективно через відсутність досвіду у місцевих органів влади в подібного роду управлінні. Більш за те, ще одна з найпоширеніших проблем - відсутність в регіонах компетентних галузевих кадрів, які б працювали в рамках таких виконавчих органів.
З іншого боку, саме процес децентралізації необхідний не лише регіонам, але і великим містам. Це - не лише механізм боротьби із корупцією. Перш за все, це сповідування принципу наближення інтересів - адже хто може знати краще за селище його архітектурно-будівельні потреби?
Наприклад, в Києві даний процес потенційно дає можливість місцевій владі вирішувати проблему недобудов і довгобудов. Хоча досі Департаменту архітектурно-будівельного контролю КМДА надано можливості лише нагляду, а не контролю за питаннями такого рівня. Проте реформи дозволили створити в Києві Комісію з вирішення проблемних питань по об’єктах незавершеного будівництва, яка виявилась доволі ефективною в своїй сфері.
І це говорить не про те, що необхідно забирати і передавати повноваження іншим виконавчим органам, а про те, що необхідно навчати профільні кадри і допомагати в роботі виконавчим органам архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних і міських рад.

За які зміни проголосували депутати?
Проект запропонував додати до вже існуючого Закону “Про регулювання містобудівної діяльності” нову статтю, яка б повністю відповідала саме за призупинення (повне чи тимчасове) повноважень виконавчих органів державного будівельного-архітектурного контролю сільських, селищних і міських рад, а також пов’язані з цим процеси.
Утворюється, згідно із змінами, такий орган рішенням органів місцевого самоврядування згідно з можливостями і потребами відповідних територій.
А от для зупинення чи припинення їх повноважень є дві основних підстави:
- заяву про зупинення повноважень може подати до ДАБІ сам виконавчий орган державного архітектурно-будівельного контролю;
- за результатами перевірок державного архітектурно-будівельного нагляду у тому разі, якщо місцевий виконавчий орган не виконує приписів, виправляючи порушення вимог законодавства у сфері містобудування.
Повноваження в такому випадку переходять до ДАБІ.
Але і сам процес їх переходу має власний регламент. Для передачі всієї необхідної документації та вирішення питань створюється Спільна комісія.
Навіть після зупинення - повного чи тимчасового - змінами до Закону передбачено поновлення його роботи. Тож, навіть якщо місцева влада має наразі труднощі із роботою такого архітектурно-будівельного органу контролю передача повноважень до ДАБІ може бути оптимальним тимчасовим рішенням.
Та сама ідея децентралізації як явища полягає саме в передачі повноважень. Тож, головне, аби за нових змін всі попередні обов’язки не повертались в ДАБІ. Інакше, будь-які проведені раніше реформи можуть виявитися марними, а корупційні схеми - повернутися на свої місця.
Знову ж таки, якщо мова йде не про корупційну складову, а про некомпетентність кадрів, їх потрібно навчати, а не забирати у них їх роботу. Тим самим повертаючи більшість змін у містобудуванні до стану 2012-2013 років.
Не виникає сумнівів, що Проект Закону буде прийнятий і в другому читанні. Однак важливо розуміти, чи стане він перепоною повноцінної децентралізації України чи дійсно допоможе регіонам у її розвитку.
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська вчора о 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов вчора о 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков вчора о 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський вчора о 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер 21.04.2025 08:57
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 20.04.2025 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 19.04.2025 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 19.04.2025 12:09
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 233
- Модель нової індустріалізації України 184
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 146
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 137
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи 124
-
Львів планує відкрити заміський тролейбусний маршрут до сусіднього села
Бізнес 31973
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 9769
-
Хто такі світчери і чому вік — не привід боятись почати з нуля
Життя 6164
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 5943
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
5645