Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
08.02.2015 22:56
Державна зрада чи профанація СБУ
Читаю про взяття під варту журналіста з Івано-Франківська Руслана Коцаби за поданням Служби безпеки України. Справа про державну зраду, на секунду! І хоча не веду цю справу як адвокат, не можу збагнути окремі деталі. Невже маразм кріпне?
По-перше, за відомостями інформаційних агентств, які посилаються на прокурора, Руслан Коцаба обвинувачується одночасно за державну зраду й шпигунство (ст. 111 і 114 Кримінального кодексу України). Однак таке обвинувачення, якщо це правда, істотно суперечить кримінальному закону. Адже державну зраду може вчинити лише громадянин України, а шпигунство - навпаки лише іноземець або особа без громадянства. Одна стаття виключає обвинувачення за іншою. То може правоохоронним органам потрібно визначитися: обвинувачений громадянин України чи ні й не тиражувати відверту нісенітницю?Зауважу, як я розумію Р. Коцаба громадянин України, тому ст. 114 КК України йому не може ставитися в вину, він неналежний суб'єкт.
По-друге, державна зрада за законом може вчинятися в один з трьох способів:
1) Перехід на бік ворога під час воєнного стану або збройного конфлікту. Однак це не про Р. Коцабу. Адже він не був військовим.
2) Передача або збирання з метою передачі іноземній державі відомостей, що становлять державну таємницю. Однак жодних відомостей про державну відомості таємного характеру ЗМІ не повідомляє, тому й цей варіант навряд чи стосується нашого випадку.
3) Надання іноземній державі, іноземній державі або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності. Швидше за все, саме в цій частині й підозрюється журналіст за його відомі користувачам Інтернету призиви. Принаймні, таке враження складається з інформації у ЗМІ.
Проте ініціатива окремого громадянина агітувати проти мобілізації до Збройних Сил, як мінімум, не містить такого необхідного елементу, як конкретна домовленість із представником іноземної держави проводити відносно України підривну діяльність. І це навіть без дискусії про те, чи може гасло одної людини виступати підривною діяльністю.
Такі дії, як їх описує ЗМІ, теоретично можуть кваліфікуватися як перешкоджання законній діяльності Збройних сил України (ст. 114-1 КК України) та/або ухилення від мобілізації (ст. 336 КК УКраїни). Але це точно не державна зрада.
Чи варто Службі безпеки демократичної країни брати методи Сталінського НКВС - питання риторичне. Але те, що за такі дії конкретні виконавці можуть нести кримінальну відповідальність - очевидно. Коли вже наші слідчі й прокурори запам'ятають хоча б останній приклад розслідування справ по фактам подій під час Революції Гідності. Де багато слідчих і прокурорів замість мають зовсім інший статус, як каже Генеральний прокурор.
Тим, хто засуджує вчинок Р. Коцаба окремо зауважу. Це Ваше право. Але я як нудний законник завжди буду доводити, що людину можна притягати до кримінальної відповідальності лише за законом. Без вигадок, забаганок, керівних вказівок тощо. Як буде виглядати Україна, яка просить допомоги у країн Ради Європи, і притягує своїх громадян до кримінальної відповідальності за особливо тяжкий злочин протиправно, спотворюючи при цьому зміст кримінального закону. Адже дію ст. 7 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини не можна обмежувати навіть на час воєнних дій або збройного конфлікту.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Благодійна діяльність в Україні під час дії воєнного стану Оксана Соколовська 16:10
- Юридична практика у спорах з банками: реальний приклад Павло Васильєв 12:18
- Нові правила експортного контролю: виклики та можливості для українського бізнесу Ростислав Никітенко 12:12
- Від entry-level до CEO: розбираємо головні бар'єри для жінок у корпоративному світі Юлія Маліч 12:10
- Про Молдову, вибори і російський слід Галина Янченко 09:58
- Судовий збір при заявлені цивільного позову у кримінальному провадженні Євген Морозов вчора о 20:02
- Скасування Господарського кодексу: ризики для бізнесу та економіки Володимир Бабенко вчора о 17:11
- Розпочато роботу над вебплатформою судових рішень War Crime Леонід Сапельніков вчора о 14:41
- Маємо забезпечити армію якісним майном Дана Ярова вчора о 14:21
- Нові зміни до Кримінального кодексу України: що потрібно знати Оксана Соколовська вчора о 13:27
- Судова практика: відміна виконавчого напису приватного нотаріуса Павло Васильєв вчора о 12:31
- Сектори польської економіки, в які інвестує український бізнес Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 12:10
- Санкції та їх оскарження в ЄС: що варто знати українському бізнесу та адвокатам Ростислав Никітенко вчора о 12:08
- Відвід судді: закон, практика та поради Владислав Штика 03.11.2024 23:06
- Темна сторона онлайн-шопінгу: Temu потрапив під приціл ЄС Дмитро Зенкін 03.11.2024 21:00
Топ за тиждень
Популярне
-
Освітні втрати набирають обертів: чому школярі масово виїжджають і не планують повертатися
Думка 20830
-
Найбільший завод з виробництва свинцю в Україні визнали банкрутом
Бізнес 10741
-
Укрнафта пробурила найглибшу свердловину за останні вісім років. Дає нафту та газ
Бізнес 10248
-
Хазяїн Грузії, Потопельники зі США, Українські скамери оббирають росіян. Найкращі історії світу
4613
-
Україна відбудувала останній з трьох мостів через Десну, які були зруйновані у 2022: фото
Бізнес 4267
Контакти
E-mail: [email protected]