"Любіть грецькі горіхи разом з доброчесністю"
На днях в одній з фейсбучних дискусій прозвучала думка про те, що кандидати в судді повинні уникати оцінки конкурсу, в якому вони беруть участь. Хоча б до його завершення...
Чи задумувались Ви бува над тим, як часто ми дозволяємо нашому минуломудосвіду визначати наше майбутнє? Розчарування, біль, розпач. Такі уроки непроходять марно. Життя нас загартовує і вчить. Так, на превеликий жаль, чим старшіми стаємо, тим менше довіряємо. Хоча, насправді, довіра є надважливоюпсихологічною та соціальною категорією.
Довіра – це саме те, чого бракує нашому суспільству. Кожен прагне її отримати, хтось намагається її виміряти, проте найголовніше – одного разу їїздобувши, зберегти та виправдати.
Недаремно на самому початку кожного судового засідання головуючий запитує вучасників: Чи довіряєте Ви суду? Так само, перед кожним засіданням-співбесідою Вищоїкваліфікаційної комісії суддів України з кандидатами до Верховного Суду з’ясовуєтьсяпитання наявності відводів, а отже - довіри до членів Комісії. Оскількивідводів не заявляється, процес йде далі. Діє презумпція довіри. Проте, як ісудовому процесі завжди є сторона, яка не задоволена рішенням.
На днях в одній з фейсбучних дискусій прозвучала думка про те, що кандидатив судді повинні уникати оцінки конкурсу, в якому вони беруть участь. Хоча б до його завершення...
З одногобоку, недарма кажуть в народі «Мовчання – золото». З іншого боку, кожен з насмає право на свободу слова та вільне висловлення своїх думок. Жоден правовийакт не обмежує право конкурсанта ділитись своїми враженнями від випробувань,висловлювати вдячність або навпаки, обурюватись. Сміливе слово здатнезахистити, встановити справедливість. Звісно в тому випадку, якщо користуватисьним обережно та влучно, адже слово є одним з найбільших досягнень людства та потужноюсилою.
Споглядаючи за розвитком подій навколо конкурсу до Верховного Суду, звернулаувагу на те, що кандидати воліють не мовчати. Хтось прагне таким чином донестидо громадськості пояснення та розвіяти претензії щодо його доброчесності. Дехто -довести правоту власної позиції, розповідає про рух судовогооскарження рішень ВККСУ, на підставі яких була припинена участь у доборі.Примітно, що в «пориві говорити» кандидати орієнтуються на різні цільові аудиторії:від найвужчої правничої до найширшої масової. І головне. У кожного з них є свій внутрішній мотив, тобтоспонукання до активності, спрямоване на задоволення власних потреб. Очевидно,що основним мотивом у осіб, які надають пояснення з приводу будь-яких претензійє бажання відстояти власну доброчесність, захистити репутацію та пройти далі.Приблизно така ж мотивація у тих осіб, які нині намагаються довести своюправоту в адміністративному суді та повернутись до участі в конкурсі. Однак що в такому випадку рухаєтими кандидатами, які залишаюсь в конкурсі привселюдно висловлюють недовіру допроцесу добору відносно своїх колег? Як можна не довіряти та одночаснопродовжувати участь у конкурсі? Можливо це природна категоричністьзаважає мені збагнути всі можливі прояви людської довіри, однак погодьтесь,певна презумпція повинна діяти в будь-якому випадку. Якщо ми погоджуємось взятиучасть у конкурсі, то однозначно маємо довіряти. Якщо ні, то на що сподіватись? Назнамените «а вось повезет»? Чи в нас така безвихідь, що окрім як у судді більшенемає куди податись? Звісно, такі пояснення могли б мати місце в будь-якійіншій професії, але не в правничій, де кожне слово, кожен погляд, кожен вчинокє зваженим та добре обдуманим. Втім дійсні мотиви деяких, поки що незрозумілих,вчинків побачимо значно пізніше. І тоді всі «пазли зійдуться» в одній яскравійкартинці.
Колись український мислитель Григорій Сковорода в одному з листів своємублизькому другу Михайлу Ковалинському написав так: «Неправда гнобить іпротидіє, але тим сильніше моє бажання боротися з нею. Чи знаєш ти якими лікамикористуються ужалені скорпіоном? Тим же скорпіоном натирають рану і дуже дієвошвидко виліковуються…Проте я відверто скажу, в яку частину він збираєтьсяужалити мене, бо ми не всюди доступні жалу, тому що захищені найміцнішою бронеюневинності і нею прикриваємося. В яку частину він мене жалить? В ту ж, що йсобака, який кусає палицю і не має сили завдати шкоди порожньому». Прощаючись здругом, Григорій Сковорода пише: Бувай здоров, найдорожчий і люби грецькігоріхи разом з доброчесністю!»
Читаючи ці рядки розумієш, що часи минають, а мудрість думки мандрівного філософалише підтверджується. Екстраполюючи її на сьогоднішній суддівський конкурс можна стверджувати,що у випадку, якщо основним мотиваційним чинником кандидата «не мовчати» слугуєбажання говорити правду, то жоден «скорпіон» не стане йому на заваді. Цевикличе повагу та розуміння. Якщо ж мотиви не мають нічого спільного звищенаведеним, то можливо, краще й помовчати. Це теж викличе не меншу повагу. Тому живіть в гармонії зі своїм сумлінням, якщо довіряєте - будьте послідовними, та слідуючи пораді мислителя: «любітьгрецькі горіхи разом з доброчесністю».
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 23180
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21293
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 9748
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 8862
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7730