Не зрада про ProZorro Маркет
ProZorro.
Де лікарням та іншим публічним замовникам купити маски та дезінфектори, не переплачуючи втридорога?
Скоро рік, як світ живе в умовах пандемії. Через це багато органів державної та комунальної влади змушені купувати нетипові для себе товари: медичні маски, антисептики, засоби для дезінфекції, латексні рукавички тощо. З новими потребами зіткнулись і медичні заклади: не враховуючи медичні товари та засоби індивідуального захисту, збільшилась потреба у пальному, продуктах харчування, господарських товарах тощо.
Нові потреби створюють для публічних замовників додаткові виклики: ці товари, як правило потрібні швидко, “ із сьогодні на вчора”. До того ж, в Україні у зв'язку з кризою бюджети багатьох замовників зменшились, тому потрібно не просто швидко придбати потрібні товари, а й заощадити на закупівлях.
У нашій країні для забезпечення цих нових потреб різні замовники діють по-різному: хтось купує на торгах, хтось використовує процедуру звітування відповідно до постанови КМУ №248, якою уряд навесні 2020-го врегулював питання закупівель для боротьби з ковідом.
Не завжди вдається зекономити кошти. За даними системи Prozorro, у жовтні-листопаді державні замовники купували медичні маски за прямими угодами в середньому по 4,9 грн/шт. У порівнянні з ринком це вдвічі завищена ціна: на prom.ua, наприклад, ціни значно нижчі — 2,5-3 грн/шт за партію сертифікованих масок.
Антисептики для рук (1000 мл) у жовтні-листопаді замовники купували в середньому за ціною 240 грн при ціні на комерційному ринку 180-200 грн.
Я впевнена, що причина переплат далеко не завжди криється у порушеннях або корупції. Замовники часто просто не мають часу для пошуків найбільш вигідної пропозиції, та й реальні ціни на ринку можуть відрізнятися від заявлених в оголошеннях.
До того ж, переплачують далеко не всі. Від початку карантину 1700 державних установ купують товари на державному маркетплейсі Prozorro Market і таким чином заощаджують кошти платників податків. Так, у жовтні-листопаді замовники купували маски у середньому за 2,7 грн/шт, а антисептики для рук за ціною від 140 грн/л.
Бета-версію Prozorro Market створила команда Prozorro у 2019 році. Вже тоді з'явився запит на спрощення процедур публічних закупівель, і цей маркетплейс закриває саме ці потреби.
Тут продаються антисептики, одноразові медичні маски, безконтактні термометри, латексні рукавички, маски багаторазові та інші засоби індивідуального захисту. Загалом — понад 3 тисяч товарів медичного асортименту.
При цьому замовник не платить комісію, її сплачує постачальник товару.
Ви здивуєтеся, але основні закупівельники медичних виробів на Prozorro Market — не лікарні. Це і заклади освіти, і органи місцевого самоврядування. Наприклад, багато засобів індивідуального захисту купували для забезпечення місцевих виборів. Так, з квітня 2020-го замовники придбали на Prozorro Market понад 1,23 млн захисних медичних масок, 1 млн з них — замовники немедичної сфери.
Загалом же на медичні товари припадає понад 20% продажів на Prozorro Market, чий обсяг вже доходить до 12 млн грн на місяць. Усього у 2020 році через Prozorro Market провели закупівель на 90 млн грн.
На початку 2021 року Prozorro Market запрацює на повну потужність: згідно з постановою КМУ №822, буде введено механізм price quotation, який за своєю суттю схожий на аукціон з пониження ціни. Також відбудеться перекваліфікація постачальників.
Тоді з бетаверсії маркетплейс перетвориться на реальний потужний майданчик, який все більше забезпечуватиме державні та місцеві органи, медичні заклади необхідними товарами для боротьби з ковідом. Для бізнесу ж це може стати справжнім клондайком, адже потенційний обсяг ринку Prozorro Market становить 30 млрд грн на рік.
Це не зрада, отже небагато хто дочитає до кінця:)
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер 08:42
- Стамбул 2.0 Василь Мокан вчора о 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко вчора о 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв вчора о 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева вчора о 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер вчора о 08:50
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 32213
-
Змагання за Трампа. Чому Зеленський вирішив летіти в Туреччину, а Путін – відмовився
12034
-
Найбільше замовлення в історії Boeing: Qatar Airways купить 210 літаків
оновлено Бізнес 8185
-
Склад делегації РФ показує справжнє ставлення до переговорів. Що робити нам
Думка 7185
-
Колишній керівник кондитерської корпорації Roshen очолив племзавод
Бізнес 6085