Банківська гарантія в публічних закупівлях – як бути
Відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» забезпеченням тендерної пропозиції, а саме: наданням забезпечення виконання зобов’язань перед Замовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції, є гарантія.
Відповіднодо положень Закону України «Про публічні закупівлі» забезпеченням тендерноїпропозиції, а саме: наданням забезпечення виконання зобов’язань передЗамовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції, єгарантія.
Останнімчасом, ми стикаємось із тим, що велика кількість банківських гарантій невідповідають умовам тендерної документації та слугують підставою для відхиленняпропозиції учасника, а іноді і призводять до відміни торгів.
Отже,ця тема є дуже важливою і я вважаю за потрібне пояснити.
Увідповідності до ст. 24 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі якщо надання забезпечення тендерної пропозиціївимагається замовником, в тендерній документації повинні бути зазначені умовийого надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків,коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику.
Розмір забезпечення тендерної пропозиції у грошовому виразіне може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разіпроведення торгів на закупівлю робіт та 3 відсотки - у разі проведення торгівна закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією.
Отже,Замовник самостійно в тендерній документації визначає конкретний розмірзабезпечення тендерної пропозиції.
Збільшилисьвипадки надання учасниками торгів у складі тендерних пропозицій банківськихгарантій, відповідно до яких, у разі настання гарантійного випадку, банк гарантуєсплатити Замовнику будь-яку суму, у розмірі, що не перевищує розмір забезпечення тендерної пропозиції, а не конкретно визначену суму, встановлену замовником.
Наведуприклад.
Тендерноюдокументацією передбачено, що розмір забезпечення тендерної пропозиціїстановить 100 мільйонів гривень. Учасник надає в складі своєї пропозиціїбанківську гарантію, в якій зазначено, що у разі настання гарантійного випадку,банк гарантує сплатити Замовнику будь-яку суму у розмірі, що не перевищує суму100 мільйонів гривень.
Вданому випадку, банківська гарантія не відповідає умовам тендерноїдокументації, оскільки передбачає можливість сплати банком будь-якою суми до 100мільйонів, що може бути навіть 1 гривнею.
Щоробити?
1) Замовникам- в тендерній документації потрібно встановлювати саме те, що ви очікуєотримати і розглядати та оцінювати пропозиції учасників виходячи з того,що ви вимагали своєю тендерною документацією та що надано учасником.
Пропозиціяучасника має відповідати всім умовам тендерної документації.
2) Учасникам -у випадку, якщо умовами тендерної документації було встановленочіткий розмір забезпечення тендерної пропозиції, то у випадку наданнявами в складі пропозиції банківської гарантії з формулюваннями «будь-якоїсуми до…» або «суми, що не перевищує…» вашу пропозицію, скоріше за все, відхилятимуть. Чому скоріше за все? Увипадку, якщо скарг до Колегії АМКУ не буде – це повністю ризик тавідповідальність Замовника. У випадку, якщо надійдуть скарги з цьогоприводу, Колегія прийме рішення про невідповідність такої банківської гарантії вимогам тендерній документації. Тож, пильнуйте ваші банківські гарантії.
Резюмуючи: якцього уникнути?
Замовникам - пильнуватиумови тендерної документації та пам’ятати, що тендерна пропозиція маєвідповідати вимогам тендерної документації, а отже, те, що випередбачаєте, те ви і отримаєте.
Учасникам - пильнувати тексти банківських гарантій, які ви отримуєте та подаєте у складі тендерної пропозиції.
Інаостанок, я дуже сподіваюсь, що спільними зусиллями нам вдасться внести змінидо Закону України «Про публічні закупівлі» щодо встановлення норми, якапередбачить можливість усунення порушень протягом 24 годин, до яких віднестиякраз банківську гарантію.
Вдалих вам закупівель.
- Ресурси перемоги: як працюють сучасні благодійні фонди Нісар Ахмад 15:58
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Последние изменения в правилах оформления отсрочки от мобилизации Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух 22.01.2025 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков 22.01.2025 13:25
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 3007
-
"Відкрийте газовий маршрут". Орбан виставив Україні умови для продовження санкцій
Бізнес 2279
-
Барбадос і Панама позбавлять свого прапора 114 танкерів тіньового флоту Росії
Бізнес 2207
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 2141
-
"Сьогодні надійшли кошти". Співвласник АТБ Буткевич заплатив 1,9 млрд грн за Аерок
Бізнес 2129