Форс-мажорні обставини: це ще що?
Виконання зобов’язань в України та світі є універсальним правилом, що підлягає до застосуванню як у договірних, так і у не договірних правовідносинах. У відповідності до умов чинного законодавства, зобов’язання повинні належним чином виконуватись згідно з
Виконаннязобов’язань в України та світі єуніверсальним правилом, що підлягає дозастосуванню як у договірних, так і уне договірних правовідносинах. Увідповідності до умов чинногозаконодавства, зобов’язання повинніналежним чином виконуватись згідно зумовами договору, нормативно-правовимиактами, а також звичаями ділового оборотута іншими вимогами, що зазвичай ставляться.
Однак,інколи зобов’язання з різного родупричин не виконуються або виконуютьсяненалежним чином, внаслідок чого наступаєвідповідальність сторони, що це допустила,проте, законодавство України передбачає,що особа може бути звільнена відвідповідальності, якщо вона доведе, щонею було вжито усіх залежних заходівдля недопущення господарськогоправопорушення, а виконання зобов'язаннявиявилося неможливим внаслідок діїнепереборної сили, яку ще прийнятоназивати форс-мажором.
Поняття«форс-мажор» знайшло своє законодавчезакріплення в ЗУ «Про торгово-промисловіпалати в Україні», (ч. 2 статті 14), згідноякого форс-мажорними обставинами єнадзвичайні та невідворотні обставини,що об’єктивно унеможливлюють виконаннязобов’язань та обов’язків, що передбаченіумовами договору. Перелік таких обставинє доволі об’ємним, він поділяєтьсязагалом на різного роду стихійні лиха(епідемія, повінь, землетрус тощо) тасуспільні біди (війна, акти тероризму,масові заворушення і таке інше).
Законодавецьпоряд з поняттям форс-мажор такожпередбачив таке поняття, як «випадок»(казус), під яким на практиці розумієтьсяподія, яка не була передбачена тапопереджена через раптовість її настання,але якби її можна було б передбачити,вона могла б бути відвернута. За такихумов особа звільняється від відповідальностіякщо доведе, що вчинила усі необхіднідії для належного виконання своїхзобов’язань.
Однак,слід звернути увагу на те, що випадкомне вважається такі обставини, якнедодержання своїх обов'язків контрагентомборжника, відсутність на ринку товарів,потрібних для виконання зобов'язаннячи відсутність у боржника необхіднихкоштів, коливання курсу валюти тощо.Наприклад, у справі № 909/868/15 про стягненнякоштів за договором поставки, судом небули прийняті доводи відповідача пронеможливість виконання зобов’язаннявнаслідок загострення відносин ізРосійською Федерацією, через що відповідачне зміг своєчасно отримати у російськогопостачальника електроприводи тапоставити товари позивачу. При винесеннірішення суд керувався ч. 2 ст. 218 ГКУкраїни, яка передбачає, що не допускаєтьсявіднесення до категорії непереборноїсили порушення зобов'язань контрагентамиборжника.
Випадоквід форс-мажору відрізняє саме суб'єктивнанеможливість передбачити і попередитидіяння, що викликало невиконання/неналежневиконання зобов'язання.
Длязасвідчення факту форс-мажорних обставинслід звернутись із заявою та необхіднимидокументами до Торгово-промисловоїпалати України або її регіональнихпідрозділів. У випадку відповідностізаяви встановленим вимогам та проведеннюнеобхідних розрахунків (послуга єплатною), заявник отримує сертифікатпро форс-мажорні обставини.
Приукладенні договору, рекомендуєморетельно аналізувати умови, що стосуютьсявідповідальності за невиконаннязобов’язань, чітко встановити перелікобставин, що можуть вважатися форс-мажорнимита процедуру доведення таких обставин.
У справі№910/23540/15 про стягнення грошової суми,позовні вимоги ґрунтувалися на неналежноговиконання відповідачем обов’язків задоговором поставки. Але відповідач увідзиві на позовну заяву проти позовузаперечив з тих підстав, що несвоєчасневиконання відповідачем своїх зобов'язаньза договором сталось не з його вини, авнаслідок дії форс-мажорних обставин(обставин непереборної сили), щопідтверджується виданим Торгово-ПромисловоюПалатою України сертифікатом профорс-мажорні обставини (обставининепереборної сили). Суд вирішив у позовівідмовити повністю, у тому числі зпосиланням на ч. 1 ст. 14-1 Закону України"Про торгово-промислові палати вУкраїні", де вказано, що єдиним належнимдоказом, що підтверджує настання обставиннепереборної сили (форс-мажору), якпідстави звільнення від відповідальностіза невиконання (неналежне виконання)зобов'язань, є сертифікат Торгово-промисловоїпалати України та уповноважених неюрегіональних торгово-промислових палат,тоді як інші документи не можуть вважатисядоказами наявності таких обставин.
Отже, слідчітко розуміти, які обставини можнавіднести до форс-мажорних, як у подальшомуна підставу для звільнення відвідповідальності, також не буде зайвимзазначати в угодах із контрагентамизастереження про форс-мажорні обставиниз порядком доведення (повідомлення)іншої сторони про такі обставини.
- Професія адвоката: як зберегти ментальне здоров’я у світі юридичних викликів Світлана Приймак 16:26
- Ресурси перемоги: як працюють сучасні благодійні фонди Нісар Ахмад 15:58
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Последние изменения в правилах оформления отсрочки от мобилизации Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух 22.01.2025 13:33
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 3032
-
"Відкрийте газовий маршрут". Орбан виставив Україні умови для продовження санкцій
Бізнес 2430
-
Барбадос і Панама позбавлять свого прапора 114 танкерів тіньового флоту Росії
Бізнес 2226
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 2179
-
"Сьогодні надійшли кошти". Співвласник АТБ Буткевич заплатив 1,9 млрд грн за Аерок
Бізнес 2154