Як мінімізувати ризики купуючи житло, яке ще будується
Невеликий перелік базових порад, які допоможуть вам обрати більш надійного девелопера.
- Коронакриза поступово переростає в кризу економічну і разом вони негативно впливають на настрої споживання українців. Крім невпевненості за своє здоров'я у людей посилюється фінансова невпевненість. Їм дедалі важче витрачати гроші, особливо на великі покупки.
Девелопмент — це сфера, де і так класично майже відсутні емоційні рішення. Шлях від бажання придбати житло до отримання ключів від квартири може займати декілька років. За цей період люди скрупульозно вивчають ринок, компанії, фінансові інструменти. Але і такий підхід не гарантує, що людина вчасно і стовідсотково отримає придбане житло.
Можливо я піду трохи проти тренду. Зазвичай серед девелоперів тема ризиків для клієнтів табуйована. В кожному відділі продажів вас запевнять, що в будь-якому разі придбана вами квартира буде добудована. Сотні матеріалів щодня переконують, що купівля житла — найкраща інвестиція. Проте я не буду оригінальним якщо скажу, що 100% гарантії не існує. Ні в Україні, ні у світі. Ні на ринку девелопменту, ні у будь-якій іншій сфері. Але це не означає, що треба забути про свою мрію жити в якісній оселі, або про думки щодо примноження коштів за рахунок інвестицій в житло. Навпаки. Просто завжди можна мінімізувати ризики.
Часто люди в ейфорії купують квартири на етапі забудови й забувають головне — вони здійснюють інвестицію. А майже будь-яка інвестиція — це про ризик. Ви отримуєте можливість дешевше придбати житло, проте воно стане вашою власністю набагато пізніше, а не одразу. На цьому етапі ви розділяєте ризики з забудовником.
Інвестуючи навіть на етапі котловану, фундаменту або декількох поверхів занадто низька ціна повинна вас насторожувати. Адже це може бути показником, що у компанії майже немає або дуже мало власних коштів на будівництво. І навіть для старту їй потрібні гроші інвесторів. Зібрали на перші поверхи і що далі? А далі буде як буде. Професійний девелопер не продаватиме житло в рази дешевше ринку навіть на початковому етапі.
Перед тим, як ухвалити рішення щодо придбання квартири завжди аналізуйте різні об'єкти від різних девелоперів. Таким чином ви можете сформувати для себе розуміння середньої ринкової ціни. Рентабельність житлового девелопменту не захмарна. Тому, якщо бачите об’єкт дешевший аналогічних на ринку, варто замислитись за рахунок чого забудовник зекономив. В девелопменті немає позицій завдяки яким можна суттєво здешевити житло без втрати якості. Забудовники з системним підходом навпаки намагаються привабити клієнтів додатковими можливостям. Якісніші матеріали, продуманість інфраструктури, екологічний підхід та інше. А це завжди справедливо збільшує ціну об'єкта.
Якщо ви бачите аналогічну якість житла, то “знижка” може ховатися в площинні легальності об'єкта. Нагадаю приклад кількарічної давнини, коли київський забудовник мав в портфелі декілька десятків об'єктів більша частина з яких не мала дозвільної документації. ЗМІ про це писали, місцева влада говорила, але тисячі інвесторів зараз живуть в нелегальних квартирах і мають проблеми з комунікаціями.
Існує такий термін Too Big to Fail - занадто великий для невдачі. Навколо великих компаній часто створюють імідж, що розмір їх активів — це гарантія 100% успіху у будь-яких важких ситуаціях. Після 2014 року в період банкопаду ми споглядали багато прикладів, які спростовували цю теорію. Нещодавно такий приклад ми побачили й в українському девелопменті. Тому не варто покладатись тільки на великі об'єми забудовника, як показала практика ніякої гарантії це не дає.
Ще один параметр, який точно не повинен впливати на ваш вибір житла — спекулятивна реклама. Я поважаю креативні індустрії та нестандартні підходи до маркетингових комунікацій. Але люди купують житло один або декілька разів за життя, і емоційні важелі не повинні затьмарювати раціональний підхід під час вибору. Якщо ви бачите суміш реклами, яка змушує придбати квартиру, дешевше ніж ринкова ціна — краще не звертайте увагу на таку спокусу.
Довіра — головний інструмент девелопера. Вона не вибудовується за декілька місяців, але моментально втрачається через безвідповідальне відношення до клієнтів. Особливо в період невизначеності варто придивитись до забудовників, щоб побачити серед них якісних девелоперів.
Приклади, коли терміни будівництва зміщуються досить розповсюджені. Це нормальна для ринку практика. Але не можна назвати нормальною практику, коли девелопери заздалегідь не повідомляють про можливі переноси термінів. Інвестори починають хвилюватися, обговорювати проблеми на форумах та соцмережах. І вже після цього забудовник повідомляє про інші терміни здачі. Якісний та системний девелопер розуміє важливість прямої комунікації зі своїми клієнтами. Він завжди заздалегідь повідомляє про всі важливі етапи та зміни. Як би це пафосно не звучало, але якісний девелопер поважає емоційне стан своїх інвесторів.
Це невеликий перелік базових порад, які допоможуть вам обрати більш надійного девелопера. Проте завжди пам'ятайте, чим більше факторів при інвестиції в житлову нерухомість ви проаналізуєте, тим більше шансів отримати дійсно якісне житло і вчасно.
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1362
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 658
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 564
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 278
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? 138
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 7710
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4518
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
2222
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2218
-
Смак Різдва з усього світу: від панетоне й штолена до маринованого оселедця
Життя 2001