Виплата дивідендів нерезиденту та ТЦО
У кого виникли питання щодо кваліфікації операцій із виплати дивідендів нерезидентам, як контрольованих операцій, а також необхідності в зв'язку з цим подання звіту в рамках ТЦО? Вам сюди.
Сьогоднішній блог – консультація для тих, у кого виникли питання щодо кваліфікації операцій із виплати дивідендів нерезидентам (якщо сума операції перевищує встановлений законодавством поріг) як контрольованих операцій, а також необхідності в зв'язку з цим подання звіту в рамках трансферного ціноутворення.
Що каже буква закону?
На сьогоднішній день законодавством України, зокрема Податковим кодексом передбачено, що контрольованими є тільки ті операції, які можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств. У конкретному пункті Податкового кодексу навіть міститься перелік таких операцій, проте важливо лише те, чи впливає ця операція на об'єкт оподаткування.
Якщо говорити про виплату дивідендів учаснику / акціонеру у зв'язку з розподілом вже «чистого» прибутку, то операція по виплаті дивідендів не повинна розцінюватися як контрольована, оскільки така виплата не впливає на об'єкт оподаткування податком на прибуток.
Що каже ДФС?
У ДФС трохи інший погляд на це питання. За результатами податкових консультацій, наданих платникам податків, ДФС на запит щодо визнання виплати дивідендів контрольованою операцією роз'яснила, що суми внесених чи отриманих у грошовій формі інвестицій НЕ враховуються при визначенні вартісного критерію контрольованих операцій для цілей трансфертного ціноутворення. А сума нарахованих відсотків за такими операціями підлягає врахуванню при визначенні вартісного критерію контрольованих операцій та відображаються у звіті про контрольовані операції.
ДФС розглядала ситуацію щодо конкретних юрисдикцій, проте їм ніщо не заважає зайняти аналогічну позицію і щодо інших.
Тобто нарахування чи виплата дивідендів впливають на об'єкт оподаткування податку на прибуток, тому є операціями, які підпадають під визначення контрольованих.
Таким чином, на думку ДФС, операції з резидентом офшору, в тому числі із виплати дивідендів, здійснені у 2017 році, є контрольованими за умови відповідності таким критеріям (визначеним в Податковим кодексом):
- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бух. обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- та підлягають відображенню у звіті про контрольовані операції.
Що на практиці?
Буквально цього року на практиці вже не раз банки стикались з такою проблемою. На їхню думку, виплата дивідендів за рахунок чистого прибутку не може бути віднесена до контрольованих операціях, оскільки не впливає на фінансовий результат.
Але ж є ризики того, що в результаті перевірки органами ДФС операція по виплаті дивідендів може бути віднесена до контрольованих. У той же час відомі випадки, коли резиденти при виплаті дивідендів за рахунок чистого прибутку своїм учасникам відображали такі операції в звітах про контрольовані операції.
Тож треба розуміти, що питання має досить індивідуальний підхід, тому з такими кейсами краще звертатись до експертів, або надсилати запит до ДФС для отримання роз’яснень. Хоча ви ж розумієте, звідки допомога прийде швидше.
Але взагалі питання кваліфікація операцій із виплати дивідендів нерезидентам в рамках трансферного ціноутворення звучить відверто дивно. Бо ціна скоріше можуть встановлюватись тільки на товари чи послуги, а дивіденди тут ні до чого. Але впевнений, що питання будуть, тож звертайтесь.
- 3 роки вторгнення. 11 років війни. 400 років нашої боротьби Володимир Горковенко 12:31
- Процедура переведення військовослужбовця в іншу частину після самовільного залишення Тетяна Шупик 12:16
- Несправедливі умови договорів: як захистити себе від пастки? Дмитро Зенкін 10:00
- Біженці та мирні перемовини: час працює проти України Любов Шпак 08:52
- Альтернативна енергетика: що краще – СЕС, ВЕС чи приватні ГЕС? Ростислав Никітенко 07:37
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку Олена Гаркуша вчора о 10:24
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв 22.02.2025 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 215
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 212
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку 175
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? 90
- Ініціативи для підтримки дівчат та жінок в Україні 2025 року 84
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 3566
-
Фонд Баффета звітує про рекордний прибуток завдяки інвестиціям у страхування
Бізнес 2197
-
Лідер сирного ринку проданий за борги. За Гадячсир заплатять 44 млн грн
Бізнес 1972
-
22 200 гривень: актуальна ставка оренди гектара землі
Бізнес 1951
-
Що для України означає результат виборів у Німеччині
Думка 1922