7 ключових аспектів роботи керівника з молодим спеціалістом покоління дистанційної освіти
Як допомогти та на що звернути увагу на початку роботи з молодими фахівцями?
За результатами дослідження «Вплив війни на молодь в Україні» від UNDP, опублікованому наприкінці 2024 року, важливість кар’єри для молоді в Україні останнім часом дещо знизилася. Якщо у 2023 році цю ціль називали як важливу 56%, то у 2024 році – вже 51%. Водночас прагнення стати кваліфікованим спеціалістом залишилося на тому ж рівні – 42%, а це означає що сучасна молодь все ще прагне досягти високих результатів в професії, хоча і реалізує це прагнення у власний спосіб.
Як їм допомогти та на що звернути увагу на початку роботи з молодими фахівцями?
Якщо звернутись до теорії поколінь Вільяма Штрауса та Ніла Гоула, молоді спеціалісти, які сьогодні починають свою кар'єру в компаніях, відносяться до покоління «зумерів», тобто це молодь, що народилась у період між 1990 та 2010 роками.
Навчання онлайн під час пандемії та війни хоч і було досить незвичним, проте не стало для них нездоланною перепоною, бо цифрові технології супроводжують їх майже з моменту появи на світ. Вони «оцифровані» з дитинства, проактивні та соціально відповідальні. Але завдяки цьому ж фактору - кордони між реальним та віртуальним світом для них сильно розмиті. Їхнє дорослішання припало на часи локдауну та війни, а отже вони спілкувались, навчались та навіть отримували свій перший досвід роботи онлайн. І у цьому їхня особливість, яка може стати перевагою та цінністю для команди, за умови, що вони побачать у компанії підтримку та можливість самореалізації.
За специфікою роботи я щодня взаємодію з багатьма молодими спеціалістами, з якими співпрацює наша організація. І сьогодні на власному досвіді бачу такі 7 ключових аспектів, які завжди допомагають нам адаптувати та «лагідно» доєднувати молодих спеціалістів-зумерів різних професій в наші команди.
1. Менторська підтримка
Молоді люди чудово почуваються в цифровому світі, але виходячи в «реальний світ», потрапляють в зазвичай неоднорідні «дорослі» колективи і часто бувають дезорієнтовані.
Ментор допомагає повертати фокус уваги на важливі моменти, знайомить з корпоративною культурою, допомагає уникнути помилок та виступає своєрідним посередником для налагодження ефективної комунікації в колективі.
Менторська підтримка для молоді сьогодні має тривати мінімум 1-2 роки. Чому так довго?
Сучасна молода людина, з нашого досвіду, дуже поступово «набирає швидкість», опиняючись в новому колективі. Навіть на формування звички вчені нині відводять вже не 21 день, а 2 місяці, випробувальний термін часто триває до 3 місяців, а важливий проєкт може тривати рік і більше. Тож навряд ви побачите великі результати через два тижні, за цей час ментор може хіба що оцінити обсяг роботи з новим фахівцем.
2. Дисципліна та баланс між роботою та відпочинком
Покоління, яке виросло в умовах майже повної свободи, дуже негативно реагує на спроби встановлення обмежень, прояви несправедливості та примусу. Дисципліна сприймається молодими людьми як слово-табу. Але саме дисципліна дає наснагу діяти, коли внутрішня мотивація дає збій, незалежно від емоцій чи настрою. Ми розглядаємо і презентуємо її молодим спеціалістам як запоруку досягнення власних кар’єрних та життєвих цілей. Встановлення балансу між роботою та відпочинком позитивно впливає на рівень енергії, що сприяє зростанню продуктивності та мотивації до роботи.
3. Нагадування та повторення
На перший погляд це може скидатись на спроби контролю та мікроменеджементу, але насправді, сьогодні це необхідність. Маємо бути терплячі, спокійно нагадувати про важливі речі. На жаль, розсіяна увага вже не є особливістю виключно старшого покоління. Вона притаманна тепер і молодим людям. Причини різні, часто вони ще й підсилені стресами війни. З цим навряд чи можна щось зробити швидко та ефективно, тому просто беремо за правило - нагадувати про терміни, домовленості та т.і.
4. Соціально відповідальна позиція компанії та керівника
З нашого досвіду, люди йдуть «за цінностями». Не секрет, що соціально відповідальна позиція компанії та особисто кожного керівника чудово працює на імідж компанії як роботодавця, але найважливіше – дозволяє «знаходити спільну мову» з «молодими талантами».
Молоді люди прагнуть не лише вдосконалюватись у професії, але й бути причетними до справ на користь суспільства, наприклад, долучатися до волонтерства. Це підтверджує і статистика. Згідно результатів вищезгаданого дослідження, частка молоді, яка займалась волонтерством раніше і продовжила протягом останніх 12 місяців, збільшилася з 42% у 2023 році до 51% у 2024 р.
5. Фінансові важелі впливу
Гроші, як еквівалент цінності внеску в загальний результат, - це потужний інструмент мотивації, хоча, ззвичайно, далеко не єдиний фактор, що впливає на вибір місця роботи та рішення про звільнення. Як свідчить дослідження Deloitte, рівень винагороди, проблеми з ментальним здоров’ям та вигорання на робочому місці є основними причинами, чому респонденти дослідження у світі й Україні змінювали роботу протягом останніх двох років.
Це правило безумовно працює і на категорії молодих робітників. Тому ще на етапі співбесід та онбордингу слід докладно окреслити коло обов'язків, зафіксувати домовленості про зарплату, фінансову винагороду за перевищення KPI, результатів проєктів тощо.
6. Можливість відкритого діалогу
Молоді люди не будуть терпіти роками, якщо їм щось не сподобається в компанії, колективі, чи вони не будуть бачити перспективу. Вони досить легкі на підйом, чесні перед собою, мають низьку стресостійкість і скоріше напишуть заяву на звільнення, аніж будуть «ламати систему». Тому дуже важливо вміти бачити та чути вашого молодого спеціаліста.
7. Не поспішайте прощатись…
…якщо новий співробітник не впорався із задачами під час випробувального терміну. Таке теж трапляється через відсутність або помилковість профорієнтації.
На жаль, не завжди освіта та перелік досягнень в резюме відповідає талантам особистості. Тоді робимо «крок убік» і досліджуємо справжні прагнення та здібності.
Працювати з молодими фахівцями нелегко. Але їхня енергія, цифрові навички, відкритість світу та динамічність – запорука швидкого розвитку усього колективу. Тому сьогодні надзвичайно важливо починати профорієнтацію та стажування для ваших майбутніх молодих спеціалістів якомога раніше, тим паче, що в кожному виші чи профтесі кожен роботодавець є бажаним гостем, особливо перед випускними сесіями старших курсів студентів.
Шукайте ваші таланти, а наполеглива праця та розуміння потреб молодих фахівців точно принесуть вам дивовижні результати в роботі.
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник вчора о 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко вчора о 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков вчора о 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель вчора о 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Як зруйнувати країну 355
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 207
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 153
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека 126
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 116
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
36862
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 11757
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 11643
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
11383
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 10454