[Не]дитячі історії Холокосту: історії жертв
Під час Голокосту були вбиті щонайменше 1,5 мільйона єврейських дітей. Частина з цих дітей були вбиті й в Україні.
З мільйонів дітей, які зазнали переслідувань з боку нацистів, вдалося вижити лише невеликій кількості дітей, які писали свої щоденники. Ці щоденники юних авторів передають їх переживання, зображають ті почуття і той шок, який їм довелося пережити протягом цих жахливих років.
Чому я вирішив написати цей текст? 6 жовтня - 80-ті роковини трагедії Бабиного Яру й в цей день в Києві проведуть жалобні заходи, які, зокрема, планує відвідати президент Ізраїлю Іцхак Герцоґ.
В результаті трагедії Бабиного Яру загинуло понад 150 тисяч євреїв. У цю кількість не включено малолітніх дітей до 3-х років, яких теж вбивали, але не рахували.
На дітей часто шкодували кулі, і замість розстрілу їх зазвичай закопували живцем або забивали палицями. Кількість дітей, які змогли врятуватися з Бабиного Яру менш як 10.
Нацисти під час війни вбивали людей, а радянська влада після війни вбивала пам'ять про них. Сьогодні задля відновлення історичної справедливості, найменше, що ми можемо зробити - згадати про жертв та пообіцяти, що таке більш ніколи не повториться.
4-річний Цезар Кац, якого врятував паспорт няні (Бабин Яр)
"Наша няня була неграмотна. Вона не знала, що таке той Бабин Яр, чому мене треба туди відвести. Зібрала вранці речі, щось поїсти, і ми з нею пішли.
На Хрещатику людей було багато. Я попросив купити мені прапорців і кульку. Коли були свята, ми йшли з татом на демонстрацію, він купував нам іграшки. Звичайно, тут було не до кульок. У мене був гарний настрій, я балансував на рейках. Так і йшли.
Дійшли до Лук'янівського ринку, там вже уздовж дороги стояли поліцаї і гестапівці з собаками. Так ми дійшли до першого кола оточення перед Бабиним Яром.
Навколо людей били прикладами, підганяли. Ми з нянею впали прямо на це загородження. Розбилися в кров, у мене досі залишився шрам на все життя. Люди йшли через нас, наступали на нас.
Напевно, в цей момент у когось з цього оточення серце тьохнуло – мене підняли з землі за комір, у няні в руці був паспорт, вони побачили, що вона українка і виштовхали нас.
Ми вийшли, сховалися в підворітті. Два тижні ми з нянею ходили по місту. Ночували в руїнах, заходили до знайомих, просили їсти. Хтось давав хліба трохи, хтось картоплі. Якось моїй няні сказали: "Що ти ходиш з єврейським дитиною, його ж уб'ють і тебе вб'ють".
Вона вирішила віддати мене до притулку для бездомних дітей, який був на Печерську, на вулиці Предславинській. Написала в записці "Вася Фомін", поклала її в мою кишеню і залишила мене перед будинком.
Мене побачив двірник і повів всередину. Так я зустрівся з лікарем Ніною Микитівною Гудкова, яка вже займалася 70 сиротами. Вона відразу зрозуміла, що я єврейська дитина – у мене були кучері. Мене обстригли.
У притулку поставок не було, діти 1-1,5 років вмирали від голоду. Ми, старші, якось вижили".
Бригіта Фрідманом Альтман розповідає про облаву на дітей в Каунаському гетто в березні 1944 року
У вересні 1939 року почалася Друга світова війна. Брігітта та її сім'я вирушили в Ковно (Каунас), сподіваючись отримати там паспорта і візи, щоб переїхати в Північну Америку. У липні 1941 року, після того, як німецькі війська окупували Литву, Брігітте і її сім'ю змусили переселитися в Каунаське гетто. Сім'я не постраждала під час "великої акції" зі знищення в'язнів гетто, але мати Брігітте, перебуваючи там, захворіла і померла. Після масової облави на дітей в березні 1944 року Брігітте, завдяки допомозі колишнього підлеглого її батька, вдалося втекти з гетто.
Шарлін Шифф розповідає, як добувала їжу, щоб вижити в лісаї після втечі з Горохівського гетто
Батьки Шарлін відігравали важливу роль в місцевій єврейській громаді, і вся сім'я брала активну участь в суспільному житті. Батько Шарлін був професором філософії і викладав в Львівському державному університеті. Друга світова війна почалася з німецького вторгнення в Польщу 1 вересня 1939 року.
Рідне місто Шарлін знаходився в східній частині Польщі, окупованої радянськими військами за умовами пакту між СРСР та Німеччиною, укладеного в серпні 1939 року. Після приходу радянських військ сім'я Шарлін продовжувала жити в своєму будинку.
Після нападу Німеччини на Радянський Союз у червні 1941 року німці зайняли місто, і незабаром батько Шарлін був заарештований. Більше вона його ніколи не бачила. Шарлін, її матір та сестру змусили переселитися в гетто, організоване нацистами в Горохові.
У 1942 році, почувши про те, що німці збираються зруйнувати гетто, Шарлін з матір'ю врятувалися з нього втечею. Сестра Шарлін, яка спробувала сховатися окремо від сім'ї, пропала безвісти. Шарлін з матір'ю ховалися в підліску на березі річки, а частина часу проводили в річці, пірнаючи під воду, щоб сховатися від переслідувачів. Так минуло кілька днів. Але одного разу Шарлін прокинулася і виявила, що її мати зникла. Залишившись одна, вона поневірялася в лісах поблизу Горохова до тих пір, поки місто не було звільнено радянською армією. Згодом вона емігрувала в США.
Рут Веббер про крематорій Освенцима
Коли німецькі війська вторглися в Польщу і окупували Островець, Рут було чотири роки. Її сім'ю змусили переселитися в гетто. Німці конфіскували фотографічну студію її батька, хоча у нього був дозвіл продовжувати працювати в неєврейської частини міста.
Незадовго до ліквідації гетто батьки Рут відправили її сестру до людей, які погодилися вкривати її; самі ж зуміли отримати роботу в трудовому таборі за межами гетто. Рут також довелося ховатися - то в лісах, то на території самого табору. Коли табір був ліквідований, її батьків розлучили. Рут відправили в концтабір; вона пройшла через кілька таборів і зрештою виявилася в Освенцімі. Після війни вона жила в Кракові, в притулку для сиріт, поки її не забрала мати.
Ірен та Рене Хцме про смерть батька
У дитинстві Рене і Ірен звали Рене і Ренатою Гуттман. Незабаром після появи близнюків на світло сім'я переїхала до Праги, де в березні 1939 року їх застала окупація Німеччиною Богемії і Моравії. Через кілька місяців німецька поліція заарештувала їх батька.
Лише через кілька десятиліть Ірен і Рене дізналися, що він був убитий в Освенцимі в грудні 1941 року. Ірен, Рене і їх матір нацисти депортували в гетто м Терезина (Терезієнштадт), а потім в Освенцим.
Наостанок, автори цих історій часто зачіпали у своїх записах такі теми, як природа людських страждань, моральні та етичні сторони гонінь, протистояння надії і відчаю. Кожна розповідь відображає частинку життя його автора, але всі разом вони малюють перед читачем складну і багатогранну картину, що розповідає про життя і смерті дітей під час Голокосту.
Хочеться вірити, що таке ніколи не повториться.
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко вчора о 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов вчора о 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв вчора о 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак вчора о 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін вчора о 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк вчора о 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1396
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 683
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 316
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 198
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 8094
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 3562
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
3122
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2703
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 2532