Приватизація під час війни: 5 аргументів ЗА
Чекати не можна продавати. Де поставити кому в цьому реченні?
Уряду сьогодні не позаздриш. В умовах повномасштабної війни доводиться приймати рішення, для яких немає усталених економічних лекал та теоретичного обґрунтування. Тож кожне принципове рішення є спірним та закономірно викликає дискусію та критику.
Напевно, найбільший градус обговорень викликало рішення про поновлення приватизації восени цього року. На перший погляд, - дійсно, яка приватизація може бути під час війни? Адже кількість бажаючих інвестувати в об’єкти brownfield зараз набагато менша ніж могла би бути після закінчення війни. І це стосується не тільки іноземних інвесторів, але й вітчизняного бізнесу. Відповідно й потенційно залучених коштів буде значно менше.
Але в економіці і особливо під час війни, не все так просто та лінійно. Як кажуть: очевидні висновки не завжди є істинними.
Повторюсь, готового рішення, яке б можна було б застосувати в Україні, немає і не може бути. Тож уряд вдався до експерименту. І, на мій погляд, він може закінчитися вдало. Принаймі, активність на перших торгах і збільшення ціни від стартової в декілька разів по виставленим об’єктам, говорить саме про це.
Отже, на мою думку, експеримент може стати успішним через декілька причин.
По-перше, це додаткові кошти. Таким чином, частково вирішується питання нестачі ресурсів в умовах війни. В Уряді прогнозують, що завдяки приватизації можна буде отримати від 1 до 2 мільярдів гривень. Це непогана додаткова сума для підтримки ЗСУ чи виконання соціальних зобов’язань держави.
По-друге, це активізація бізнесу. Розрахунок саме на українських підприємців. Багато активів на Сході та Півдні втрачено назавжди. І багато людей не проти інвестувати кошти в нову справу. Залучення їх через приватизацію – це кращий варіант, ніж вони були б виведені із економіки.
По-третє, це стимулювання галузей та економіки. Наприклад, приватизація спиртових заводів дасть можливість збільшити виробництво альтернативного палива, що вкрай важливо зараз. Я вже не говорю про майбутні податки та створені робочі місця.
По-четверте, питання ефективності. Є популярна фраза про те, що держава - неефективний власник. З цим можна сперечатися у мирний час. Але, на мою думку, під час війни – це аксіома. На порядку денному – війна, тож не до державних інвестицій, а функції контролю послаблюються. Приватизація вирішує цю проблему.
По-п’яте, час. Як казав радник Рузвельта Наполеон Гілл: «Не чекайте! Ідеальний час ніколи не настане». Ніхто не знає, на який час може затягнутися війна. Звичайно, ми віримо в краще, однак, в питаннях економіки потрібно бути прагматичним і перестраховуватися.
Мені здається, що нинішня приватизаційна кампанія в Україні під час війни стане дуже цікавим кейсом для всього світу. По суті, наш уряд ризикує, наважуючись на такий експеримент. Однак, в нинішніх умовах ризик може виправдати себе.
Адже в іншому випадку, як кажуть англійці: «Nothing ventured, nothing gained». А це значно гірше, особливо в нинішній ситуації.
- Економіка агресора радує своїм падінням Володимир Горковенко вчора о 20:07
- Пенсійна реформа 2025 року Андрій Павловський вчора о 18:17
- Все про ПДВ: коротка інструкція від адвоката Сергій Пагер вчора о 09:52
- Инструкция для семей: как проверить статус военного и оформить необходимые выплаты Віра Тарасенко 30.04.2025 23:25
- Схеми "золотих паспортів" у ЄС під забороною: удар по російських олігархах Володимир Горковенко 30.04.2025 23:08
- Захист прав національних спільнот – основний критерій вступу України в Європейський Союз Сергій Пєтков 30.04.2025 18:12
- Час убезпечувати тил Євген Магда 30.04.2025 15:36
- Шанс або вирок: як бути бізнесу в епоху цифрової трансформації Богдан Данилко 30.04.2025 15:16
- Звільнення багатодітних батьків від оподаткування на об’єкти житлової нерухомості Юрій Стеценко 30.04.2025 13:39
- Це не працює в B2B-маркетингу: як уникнути найпоширеніших помилок Алла Болоховська 30.04.2025 11:46
- Проєкт регулювання криптоактивів в UK Олександр Черних 30.04.2025 11:00
- Проблеми з концентрацією уваги: чому виникають і чи варто бити на сполох? Ольга Малахова 29.04.2025 20:51
- Корпоративна безпека під час війни: як управляти ризиками в умовах невизначеності Тетяна Андріанова 29.04.2025 16:49
- Аргентина відкриває правду про нацистів і диктатуру Дмитро Зенкін 29.04.2025 14:59
- Заповіт під вибухами: як військові передають останню волю без нотаріуса Світлана Приймак 29.04.2025 13:47
-
Ухиляння від переговорів: Росія вже не хоче обговорювати зі США закінчення війни
Думка 42788
-
Битва палубних винищувачів: в Індії французькі Rafale без бою перемогли російські МіГи
Думка 19582
-
Індія та Пакистан на межі війни. Чи вийде зупинити нову ядерну загрозу – сценарії
10099
-
Аеропорт "Львів" заявив про загрозу закриття через житлову забудову Сокільників
Бізнес 6078
-
Угоду підписано: ресурси, перемир'я та гра на нервах
Думка 5088