Пайова участь: скасувати не можна залишити
Влада різних рівнів стурбована реформою пайової участі на розвиток інфраструктури міста. Пропозиції законодавців різні: починаючи від варіанту зниження граничного рівня, закінчуючи повним скасуванням внеску. Кожна ініціатива ставить за мету зниження корупц
Влада різних рівнівстурбована реформою пайової участі на розвиток інфраструктури міста. Пропозиціїзаконодавців різні: починаючи від варіанту зниження граничного рівня,закінчуючи повним скасуванням внеску. Кожна ініціатива ставить за мету зниженнякорупційних загроз та стимулювання розвитку будівельної галузі.
В даний час для девелоперів діє обов'язкова законодавча норма про те, щопри забудові земельної ділянки до моменту прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію йому необхідно внести до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури. Величина пайової участі визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами та рішеннями органів місцевого самоврядування. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд і 4% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
У той же час, закон передбачає випадки, коли забудовник може бутизвільнений від сплати пайової участі, наприклад, при будівництві на своїйділянці об'єктів соціальної, транспортної або інженерної інфраструктури,садків, шкіл і т. д.
В результаті відома велика кількість прикладів, коли рішенням місцевих раддевелоперів звільняли від сплати пайової участі або встановлювали мінімальнийрозмір.
Варто визнати факт, що наше законодавство недосконале і дає можливістьзабудовникам грати за різними правилами. Деякі воліють ігнорувати законвзагалі. Останнім часом працівники контролюючих органів викривають все більшекомпаній-забудовників, які умисно не сплачують пайові внески при будівництві. Врезультаті дій недобросовісних компаній місцеві бюджети зазнають мільйоннихзбитків. У Державній фіскальній службі запевняють, що спільно з Державноюархітектурно-будівельною інспекцією виявляють порушників, розкривають злочиннісхеми обману і притягають винних до відповідальності.
Але, щоб вирішити дану проблему, необхідно почати із законодавства, яке,по-перше, набагато більш жорстке, ніж в Європейському Союзі, по-друге, дає можливостідля різночитань.
На цьому шляху є позитивні передумови. Зокрема, у Верховній Радізареєстрований Проект Постанови про прийняття за основу проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»(щодо скасування пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту) №3610/П. Його суть зводиться до пропозиції повністю скасувати статтю закону пропайову участь. Ініціатори в пояснювальній записці підкреслюють, що факт пайовоїучасті створює величезні корупційні ризики. Зауваження логічне, але повнавідміна внеску покладе на місцеві бюджети навантаження по будівництву об'єктівінфраструктури в повному обсязі і позбавить мільйонних надходжень.
Влада місцевого рівня також стурбована шляхами вирішення питання щодо пайовоїучасті. Відтак 13 червня на засіданні антикорупційної ради при Київському міськомуголові був вперше оприлюднений проект документа під назвою «Тимчасовий порядокзалучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників устворенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури містаКиєва». Документ пропонує встановити розмір пайової участі до 4% від загальноїкошторисної вартості будівництва незалежно від виду об'єкта, що будується. Крімтого, розглядається можливість введення механізму електронного розрахунку суми внеску і сплати пайової участі для замовниківбудівництва для ліквідації людського фактору.
Враховуючи складність та суперечливість теми, затвердження нових правилзайме достатньо часу. Але ключовим має бути наступне. Необхідно встановитичіткі правила для всіх забудовників. Не можна одних звільняти від сплативнеску, а в інших випадках застосовувати вибірковий підхід. Єдині правила –єдині для всіх. Так само очевидно, що існуючу граничну планку необхіднознижувати. Цей позитивний крок зменшить фінансовий тягар як на забудовників,так і вплине на вартість квадратних метрів, а значить зробить їх більшдоступними для інвесторів.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 23363
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21296
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 9949
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 8979
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7731