Зайві землі Міноборони – місцевим радам
Незабаром, у серпні, ми відзначатимемо 23-ю річницю Незалежності України і одночасно краху Радянського Союзу. Після розпаду тоталітарного гіганта, незалежна Україна, як не дивно, крім пасивів отримала в спадок і певні активи. Облишимо тему справедливості р
Незабаром, у серпні, ми відзначатимемо 23-ю річницюНезалежності України і одночасно краху Радянського Союзу. Після розпаду тоталітарногогіганта, незалежна Україна, як не дивно, крім пасивів отримала в спадок і певніактиви. Облишимо тему справедливості розподілу радянської спадщини. Повернутиминуле не вдасться. Однак, радянські матеріальні набутки, за відсутності умінняраціонально їх використовувати і за надмірного потягу чиновників «щось вкрасти»,обертаються в цілий жмут соціально-інфраструктурних проблем. Однією з головнихза умов сьогодення є використання «успадкованого» оборонного майновогокомплексу і земель.
Щодо військового майна – жодних проблем. Арміяповинна позбутись непотрібного баласту з користю для себе, оскільки економікаУкраїни не дозволяє утримувати велетенську армію з застарілою технікою тароздутим штатом. А от стосовно землі – є ціла низка запитань. Військові частиниза союзу зазвичай розташовувались або в населених пунктах, або поблизу них. Земля,на якій були дислоковані частини, вилучалася в місцевих громад, а військовимчастинам надавалось право постійного користування ними. Наголошу, йшлося прокористування, а не власність. Саме тому розпродаж Міністерством оборони земель,які фактично належить місцевим громадам, виглядає, м’яко кажучи, сумнівним. Якможна продавати те, що тобі не належить, те, що ти отримав колись не у власність,а у користування?
Виходячи з того, що землі оборони знаходятьсяв Збройних Сил лише у користуванні, а розпоряджається ними Кабінет МіністрівУкраїни, то відповідно до статті 142 Земельного кодексу виключно Кабмін має правоприпиняти право користування земельною ділянкою, що входить до складу земельоборони, та інформувати про це місцеві органи виконавчої влади й органи місцевогосамоврядування.
Треба зазначити, що в цих населених пунктахживуть військові, нинішні чи колишні. І мешкають вони в будинках, які дотеперзнаходяться на балансі структур Міноборони. Стан цих будівель жалюгідний. Заборгованістьза їх утримання перед місцевими ЖЕКами за комунальні послуги – вражає. Місцевавлада не поспішає перебирати їх на свій баланс. Та й для чого їй це? Ремонт таподальше утримання цих будинків потребують значних коштів, яких у місцевихбюджетів немає. А тим більше, у розрізі постійних «вибриків» держказначейства, якесвавільно заморожує рахунки місцевих громад. Не має таких коштів і міністерствооборони.
Щоб вирішити важливу проблему утриманняжитлових будинків військовослужбовців, міністерству оборони варто сісти за стілпереговорів з місцевим самоврядуванням. Метою переговорів має стати взаємовигіднадомовленість. За цією домовленістю місцеві органи влади приймали б на балансбудинки військових. Як плату за ремонт та подальше утримання багатоповерхівок, міністерствопередало б громадам надлишки земель та цілісних майнових комплексів, вивільненихвнаслідок реформування Збройних Сил.
За отримані від продажу землі та майна кошти,місцева громада могла б утримувати будинки, де мешкають військові, здійснювати їхремонт. Це саме стосується населених пунктів поруч з аеродромами, які давно недіють і діяти вже не будуть. Міністерство оборони займає значні площі землі, заяку не платить і ніяк не використовує. В той же час міста і села потребуютьдодаткових площ для ведення сільського господарства чи житлової забудови. Тим більше,що із ліквідацією військових частин їхня земля здебільшого вже давно невикористовується за цільовим призначенням.
Саме головне, що приймати такі рішення потрібнонегайно.
До прикладу, у місті Стрию та його околицях, щона Львівщині, в розпорядженні Міністерства оборони України знаходиться понад 500гектарів землі та об'єктів колишньої оборонної інфраструктури, які давно невикористовуються і, сподіваюся, вже ніколи не будуть використовуватися запризначенням. Це колишні землі військового аеродрому, які сьогодні знаходятьсяу віданні ДП «Аеропорт Львів-2».
Приблизно із початку 2000-их років ці землі, майно,військові частини та містечка почали потрохи припиняти свою діяльність. Роківчерез 5 перестали існувати повністю. Органи місцевого самоврядування одразу жвступили в діалог із Міноборони, що б ці землі та майно перебрати на свійбаланс. Прийняли всі процедурні рішення для реалізації цієї передачі. Однак, увисоких Міністерських кабінетах, звичайно, не знайшлося альтруїстів щоб ось такзадарма громадам віддати стільки активів. Зволікання продовжуються й досі. А зацей час від майна залишилися лише спогади і величезні борги перед громадами закористування земельними ділянками та утримання будинків військовослужбовців.
Саме тому я звернувся із запитом до Міністраоборони з проханням невідкладно ініціювати передачу земель і майна Міністерстваоборони України у комунальну власність Стрия та територіальних громадСтрийського району. Ще один запит, схожого змісту було оголошено від когось ізколег-депутатів. Значить проблема важлива, зволікати більше не має права. Будемосподіватись, що вона знайде своє швидке вирішення.
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко вчора о 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов вчора о 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв вчора о 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак вчора о 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін вчора о 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк вчора о 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1396
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 684
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 316
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 198
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 8104
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 3635
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
3131
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2712
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 2561