Перезавантаження відкладається?
Продовжуються дискусії щодо Законопроєкту про перезавантаження влади.
Внесення на розгляд у Верховну Раду України проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» (реєстр. № 1066 від 29.08.2019 р. – далі Законопроєкт) відгукнулося неабияким резонансом серед державних службовців, яких не багато, не мало – чверть мільйона. Водночас, вже перші висновки щодо Законопроєкту дають підстави вважати, що поданий у ВРУ документ потребує значного доопрацювання починаючи від некоректної, популістичної назви до невідповідності праву Європейського Союзу і рекомендаціям Ради Європи і неврахування основних принципів державного управління.
Інтерв’ю голови Національного агентства України з питань державної служби (НАДС) Костянтина Ващенка агентству «Інтерфакс-Україна» лише підтверджує, що навколо Законопроєкту точаться дискусії. Зокрема пан Костянтин Ващенко визнає, що сьогодні є політична воля спростити порядок руху персоналу на державній службі і, що - «реалізуючи цю волю, ми намагалися, і мені здається, нам вдалося, запропонувати певні механізми, яким чином це має виглядати». Однак у НАДС не зі всіма положеннями Законопроєкту згодні. Зі слів Костянтина Ващенка, планується внести пропозиції щодо збереження, хоча б частково, можливості впливати на захист державних службовців, який повністю втрачається за проєктом Закону.
У Верховну Раду продовжують поступати висновки щодо Законопроєкту.
Наразі є:
Висновок Головного науково-експертного управління від 05.09.2019;
Висновок щодо відповідності проекту нормативно-правового акта вимогам антикорупційного законодавства від 05.09.2019 - відповідає;
Висновок Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом від 06.09.2019.
За Висновком Головного науково-експертного управління «існує нагальна потреба в узгодженні приписів проєкту з принципом правової визначеності, за яким право має бути належним чином доступним та передбачуваним за своєю дією та сформульованим з належною чіткістю, що дає можливість особам – у разі потреби – з належною правовою допомогою регулювати свою поведінку». У цьому висновку подано 16 пропозицій, більшість з яких мають суто технічний характер і можуть бути виправлені без зміни механізму здійснення реформи. Однак є зауваження, які вказують на непродуманість важливих процесів в управлінні персоналом, на відсутність остаточної картинки і чіткого механізму, зокрема що стосується соціального захисту державних службовців при звільненні з ініціативи роботодавця. Однак, тенденція саме спрощення цього процесу у цілому може свідчити, що зміни у Законопроєкті залишаться і будуть відточуватися вже постфактум після прийняття Законопроєкту.
За Висновком Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом проєкт Закону не відповідає праву Європейського Союзу і рекомендаціям Ради Європи, а також не враховує основні принципи державного управління такі як демократія, верховенство права, повага до прав людини і основоположних свобод. Необхідні консультації з Представництвом Європейського Союзу в Україні та проектом SIGMA для максимального врахування зауважень.
В обох висновках є однозначним зауваження щодо перефразування положень ст. 5 Закону України «Про державну службу» про те, що дія норм законодавства про працю не поширюється на державних службовців, окрім випадків прямо передбачених Законом. Вважається, що наслідком таких змін стане поява величезної прогалини у регулюванні трудових відносин державних службовців, звуження права державного службовця як громадянина.
Справді, відмежування від загальних положень трудового законодавства не лише державної служби, але й всіх органів, що представляють функції держави – це поворот на 180° від соціальної справедливості та рівності громадян у праві на працю і її умови.
Однак, така ідея наполегливо пробивається у трудове законодавство. Зокрема у проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» (№ 1032) закладені зміни у кадровому питанні більшості правоохоронних органів та державних установ.
Обумовлюються особливості звільнення окремих категорій працівників і внесення щодо цього доповнення статті 40 КЗпП. Такі зміни відносяться не тільки для прокуратури, але й для всіх інших органів, порядок звільнення, переведення та залишення на роботі яких прописано зараз (чи буде прописано згодом) у відомчих законах. Відтак, можна буде констатувати, що у цій частині Кодекс законів про працю у попередньому варіанті не діятиме для більшості державних і правоохоронних органів і носитиме вибірковий характер у цілому.
Наведені зауваження, навіть за умови їх виправлення, малюють алегоричний образ нового законодавства на державній службі як старої ковдри з латок, але ніяк не як швейцарського годинника.
Додаток


Таблиці у форматі WORD можна отримати ТУТ
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 39023
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 30670
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
14800
-
Треба багато, але окупності нема. Чому в Україні так довго будуються скляні заводи
Бізнес 10055
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
9220