Про реформу системи професійної освіти в України – детально
Конкретні дії, які необхідно вчинити для успішної реформи сфери профтехосвіти.
Нагадаю, два тижні тому відбулося перше засідання робочої групи зпідготовки проведення парламентських слухань на тему: «Професійна освіта якскладова забезпечення кваліфікованого кадрового потенціалу України: проблеми ташляхи вирішення».До складу робочої групиувійшли народні депутати України, члени Комітету Верховної Ради з питань наукиі освіти, представники секретаріату Комітету Верховної Ради з питань науки іосвіти, Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічнихнаук, обласних, міських рад, обласних державних адміністрацій, керівники вищихнавчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, професійно-технічних навчальнихзакладів, науково-методичних установ, громадських організацій.
Робоча група займається питанням вивчення реформуванняпрофесійно-технічної освіти. Я, як член робочої групи, підготувала відповідні пропозиції щодо внесення змін до ЗаконуУкраїни: «Про професійну освіту». Пропозиції поділені на два блоки: до ВерховноїРади та до Кабінету Міністрів. Викладаю їх на ознайомлення усім бажаючи (див.фото),та наразі прокоментую деякі - чому я вважаю їх доцільнимита необхідними.
Отже, з пропозицій до Верховної Ради:
«Повернутифінансування закладів професійно-технічної освіти на державний рівень»- однозначно повернути на державний рівень, і тільки з державного рівня регулювати підпорядкованістьфінансування, державні та регіональні замовлення, а також замовлення бізнесу нанеобхідну кількість спеціалістів.
«Побудуватиконцептуальні засади формування та розвитку єдиної цілісної системипрофесійно-технічної освіти, що матиме на меті популяризацію робітничихпрофесій серед молоді» - в країні є потреба в професійно-технічнихкадрах й вона нікуди не поділася, хай би що ні розповідали можновладці зекранів. Це також підкреслив нещодавно й в.о. голови державної службизайнятості Сергій Кравченко.
З повідомлення прес-служби державної служби зайнятості
Ця потреба ВЖЕ є нагальна. Також, з урахуванням змін наринку праці, розуміємо, що фахівці можуть заробляти значно більше, адже вони єзатребувані часом та вимогами мережі закладів, державних підприємств. Державамає віднестись до забезпечення потреби в спеціалістах зважено та обґрунтовано.
Далі: терміново, на протязі, можливо, ще цього сесійноготижня депутати Верховної Ради повинні знайти можливість внести зміни в ЗаконУкраїни «Про професійну освіту», чітко врегулювати ті проблемні питання, які мимаємо на сьогодні. Це: розподіл закладів профтехосвіти за категоріями та типами:які заклади ПТО є просто закладами, а які технікумами, коледжами, І або ІІрівня акредитації - все це повинно бутичітко визначено в Законі. Сумнівні та неоднозначні трактування того чи іншогозакладу в подальшому можуть впливати на недофінансування або призвести донеможливості фінансування за рахунок коштів з держбюджету або обласних бюджетів.
«Забезпечитинадання субвенції з державного бюджету на здобуття студентамипрофесійно-технічних навчальних закладів, повної загальної середньої освіти»- один з ключових аспектів: заклади профтехосвіти є, можливо, дещо тяжкими дляутримання з державного бюджету, але також всі розуміють, що за останні рокижодної копійки не вкладалося в модернізацію, програми енергоефективності та заощадженняв частині їх утримання по комунальних послугах. Зараз йде збільшення вартостікомунальних послуг та енергоресурсів, тож вкрай необхідно знайти можливістьокремою програмою в бюджеті України забезпечити реконструкцію, модернізацію,покращення матеріально-технічної бази тощо. Адже коли ми говоримо про якістьосвіти закладів ПТО, ми не маємо покладати відповідальність тільки навикладачів. Це також відповідальність йтих програм, які розробляються задля методик навчання, та наявного матеріально-технічногозабезпечення. Реалії такі, що якісні фахівці-викладачі не в змозі на станкахминулого віку забезпечити майбутнім слюсарям та токарям ту базу необхіднихсучасних навичок, які є вимогами нашого сьогодення. Всі ці питання єстратегічними, над якими, я вважаю, й має працювати державна влада.
Що стосується Кабінету міністрів: вважаю, що Кабмінповинен терміново долучитися до процесу реформування. Дуже багато проблемнихпитань, які ми зараз бачимо в галузі профтехосвіти, знаходяться саме в їхплощині врегулювання. Це й визначення переліку професій, які підлягаютьдержавному та регіональному замовленням на кількість потрібних майбутніхфахівців. Це підготовка постанов, які повинні бути прийняті в червні-липніпоточного року для того, щоб ми на навчальний рік 2016-2017 були готові. Не всерпні, а хоча б в липні. «Готуй сані влітку».
Дуже багато пропозицій доКабміну є стосовно того, які програми розробляти та яким чином оновити існуючі.Вважаю доречним залучення іноземних фахівців до розвитку тих чи інших напрямківпрофесійної освіти з урахуванням їхнього досвіду в розробці напрямківнавчальних програм. Також буде корисним досвід інших країн в частиніоптимізації навчальних програм.
Органи місцевоївиконавчої влади також мають не лишатися осторонь, адже відповідальність за хідреформи є спільною. Я б розділила її на три рівні частини: відповідальністьдержави з боку Верховної Ради щодо прийняття необхідних законів – відповідальністьМіністерства освіти в частині прийняття необхідних постанов та розробки програм– відповідальність органів місцевої виконавчої влади.
Нещодавно мені до рукпотрапив цікавий лист, яким я була приємно здивована. (див.фото) Коли міськіголови отримали собі на утримання заклади профтехосвіти, вони, фактично,зрозуміли, що з ними треба щось робити. Цей лист є свідченням того, що влада намісця почала діяти як менеджери, вони розіслали звернення з пропозиціями щодо наповнення закладів ПТНЗ учнями з іншихміст областей та підрахували вартість підготовки спеціалістів.
Слідкуємо за розвиткомподій, із появою новин в галузі реформування сфери профтехосвіти я обов’язковоознайомлю усіх читачів.
- Час затягувати паски Андрій Павловський 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов 13:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 26349
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21337
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 15181
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 9698
-
В Україні збанкротував ще один страховик
Бізнес 9216