Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів
Штучний інтелект трансформує закупівлі, оптимізуючи процеси й знижуючи витрати, зокрема в Україні, впроваджуючи рішення для бізнесу.
Штучний інтелект (ШІ) став не просто трендом, а необхідністю для сучасного бізнесу, зокрема, у сфері закупівель. Завдяки автоматизації, прогнозуванню та аналітиці ШІ відкриває нові горизонти для оптимізації процесів та зниження витрат. Але як саме ця технологія трансформує закупівельну галузь і що це означає для України?
Світові компанії активно впроваджують штучний інтелект у закупівельні процеси. Ось кілька яскравих прикладів:
1. Оптимізація ланцюга постачання
Наприклад, компанія Kinaxis допомагає фармацевтичним компаніям уникати перебоїв. Їхні рішення дозволяють прогнозувати дефіцит ліків, коригувати виробництво та швидко шукати альтернативних постачальників.
2. Аналіз витрат
ШІ автоматично аналізує історичні дані, класифікує витрати та генерує звіти. Це дозволяє компаніям ідентифікувати можливості для економії та приймати стратегічні рішення. Наприклад, Google використовує подібні алгоритми для оптимізації власних закупівель.
3. Автоматизація переговорів і контрактів
Мрія кожного закупівельника, яка втілюється у життя просто на наших очах) ШІ автоматично створює контракти, перевіряє їх на відповідність політикам компанії та навіть бере участь у переговорах.
Так, у McDonald's оголосили про багаторічне глобальне партнерство з Google для впровадження технологій ШІ та хмарних сервісів у тисячах ресторанів по всьому світу. Метою є автоматизація процесів, що допоможе зменшити збої в роботі, спростити завдання для команд та прискорити обслуговування клієнтів. Очікується, що це призведе до покращення якості обслуговування та підвищення ефективності операцій. Подивимось, але мені відомі дуже позитивні приклади того, як впровадження ШІ може не лише оптимізувати процеси, а й мати відчутний фінансовий ефект.
Google Cloud наводять приклад великої виробничої компанії, яка мала труднощі з ідентифікацією можливостей для зниження витрат через складність та об’ємність даних про закупівлі. За допомогою ШІ вони автоматизували аналіз історичних даних про витрати, сегментували закупівлі за категоріями й розробили звіти для стратегічного планування. Система також виявляла надмірні витрати та пропонувала більш ефективні сценарії закупівель. Як результат було виявлено можливості для економії на суму $12 млн за рік. Автоматизація аналізу скоротила час на підготовку звітів на 80%, дозволивши команді зосередитися на стратегічних завданнях.
ШІ вже потроху імплементується і закупівельних відділах України.. Я вважаю, що ця технологія має величезний потенціал для трансформації як державного, так і приватного секторів. Мене дуже надихає приклад Медичних закупівель України, які стали взірцем з імплементації цифрового бізнес-рішення та прозорості. Впевнена: удосконалення тут продовжаться й далі.
Тож, чи потрібно закупівельникам взаємодіяти із ШІ вже зараз?
Однозначно — так. Ось чому:
1. Попит на знання росте. У 2023 році кількість вакансій, пов'язаних із ШІ, зросла на 116%. Лідери — P&G, Colgate-Palmolive та Nike.
2. Винагороди за ініціативність. Більше 48% компаній винагороджують співробітників за впровадження інновацій на базі ШІ.
3. Перспективи кар’єрного росту. Компанії, як-от Walmart, вже впроваджують програми навчання для співробітників, які хочуть розвивати компетенції у сфері ШІ.
Як впровадити ШІ у свою роботу?
1. Почніть з малого. Використовуйте чат-боти для автоматизації обробки заявок або спробуйте системи прогнозування витрат.
2. Інвестуйте в навчання. Курси з базових навичок роботи з ШІ — доступні та корисні. Ніхто не вимагає, щоб ви стали програмістом, але розуміння основ допоможе у впровадженні.
3. Залучайте експертів. Якщо не знаєте, з чого почати, зверніться до професійних консультантів (наприклад, до нашої команди!). Ми допоможемо адаптувати найкращі практики для вашого бізнесу.
Штучний інтелект — це не просто технологічна інновація, а стратегічний інструмент, який вже зараз впливає на глобальні ринки закупівель. За даними Zero100, 90% великих компаній вже експериментували із впровадженням ШІ в ланцюги постачання, а 68% очікують значного зменшення витрат на запаси. Водночас понад 36% вважають, що ця технологія знизить витрати на матеріали, а 30% прогнозують скорочення транспортних витрат на "останню милю".
Для України ШІ може стати каталізатором змін у всій економіці: від боротьби з корупцією в закупівлях до оптимізації бізнес-процесів у приватному секторі. Проте успіх залежить від того, наскільки швидко і активно ми адаптуємо ці інновації.
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник вчора о 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко вчора о 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков вчора о 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель вчора о 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Як зруйнувати країну 352
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 203
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 152
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 135
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 112
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
33155
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 11396
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 9166
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 8088
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
7444