Національна інноваційна система України: спроба четверта (остання?)
Минулого тижня, 21 березня відбулися Парламентські слухання на тему «Національна інноваційна система: стан та законодавче забезпечення розвитку». Стислий огляд події був зроблений медіа і блогерами буквально гарячими слідами. Тиждень який минув дає змогу о
Це вжечетверті, з моменту незалежності України слухання подібного спрямування. Останнівідбулися 1999 р. і за результатами було ухвалено концепцію інноваційногорозвитку, що так і залишилася на папері. Якщо цього разу не відбудетьсяпереходу з ресурноорієнтованої економіки, побудованої на закритому доступі наінноваційну, то п’ятих слухань на цю тему може і не бути. Подібнимусвідомленням була заряджена тональність більшості виступів (всього їх булоблизько 40)- попри риторику із добре знайоми: «покращити, поглибити,розширити». Із конкретики на найближчу перспективу було озвучено: формуваннястратегії інноваційного розвитку України, створення правого поля сприятливогодля інновацій, заснування спеціалізованої агенції. Коли із якої ноги чи рукирозпочнеться рух у згадану перспективу?
Першиміндикатором, як на мене, є стійкість дискурсу. Буквально за тиждень післяПарламентських слухань, випустивши пару більшість учасників, окрімбезпосередніх організаторів події - підкомітет з науки та інновацій на чолі з Олексієм Скрипником профільного комітету ВРУ з з питань освіти і науки - повернулися до своїх «кухонних»справ (з якими направду кажучи вони і виходили до парламентської трибуни унамаганні «бути почутими»). Помітні зусилля до підтримання дискурсу проявили лишепредставники Фонду «Відкрита політика» та мережі студентських інкубаторів YEP.
Наступниміндикатором є послідовність. І тут представники університетів, які виступали «палкими» адептами екосистеми інноваційпроявили себе недалекоглядними адміністраторами. Наприклад керівництво Донецькогонаціонального університету у Вінниці вирішило закрити студентський простір«Кузня української інтелігенції». Аргументація: «там мовляв, посварилося двоєстудентів». Закриттям простору конфліктність вряд чи вдасться знизити, а отодним майданчиком для обговорення актуальних питань точно стало менше. Якщоакадемічні інституту і університети надалі займатимуть позицію: «на потрібніінновації, але хай зміни розпочинаються не з мене», екосистема не складеться.Принаймні згадані інституції до неї не потраплять. Найбільш реалістичнимвиходом для ініціаторів розробки стратегії стане нейтралізації впливу такихакторів, які перетягують ковдру на себе.
В свою чергу,Офіс реформ при КМУ, отримавши пакет аналітичних матеріалів від організаторів слухань,вчасно не надав коментарів до цих документів. Відповідно, це затягує підготовкувідповідно Постанови Парламенту.
Недовірабізнесу є третім тривожним індикатором, напряму пов’язаним із першими двома. Бізнес, інвесториі представники стартап-спільнот в цілому проігнорували подію. З одного бокупісля провалу судової реформи, що покликана захистити право власності, наїздуна «Нову пошту» та низки інших ситуацій, це закономірно. З іншого – недалекоглядно.Адже ви можете не цікавитися політикою, але це не означає, що політика нецікавиться вами.
Втім, ще єшанс залучити бізнес, інвесторів і стартаперів до спільного вироблення правилгри через грамотно організовану серію стратегічних сесій. Звісно, що їхорганізація також має бути інноваційною. Використання інструментівдизайн-мислення при цьому є просто санітарним мінімумом, який необхіднозабезпечити.
- Юридичний чекап бізнесу Сергій Пагер вчора о 22:29
- Хто і за що торгується: надра України і ставка на "гаранта схеми" Валерій Карпунцов вчора о 19:16
- Как оспорить административный штраф ТЦК за неявку по повестке Віра Тарасенко 05.04.2025 11:52
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? Інна Бєлянська 04.04.2025 16:39
- Перемога на полі бою: основа для реального миру Дмитро Пульмановський 04.04.2025 16:09
- Припинення дії свідоцтва на ТМ у звязку з її невикористанням Ганна Палагицька 04.04.2025 13:11
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков 03.04.2025 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі 03.04.2025 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров 03.04.2025 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов 03.04.2025 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін 03.04.2025 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 03.04.2025 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 03.04.2025 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський 02.04.2025 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін 02.04.2025 15:05
-
Канада першою в G7 ліцензувала будівництво малого модульного реактора
Бізнес 38118
-
Боти, які збирають інформацію для штучного інтелекту, почали сповільнювати Вікіпедію
Бізнес 10338
-
Кріс Гемсворт, Джей Ло та Дженніфер Еністон: зірки, які змінили свій стиль життя заради здоров’я
Життя 8499
-
"Це катастрофа". Країна з найвищими митами від Трампа терміново готує делегацію до Вашингтона
Бізнес 8255
-
Залишають "мішені" на тілі і переносять не тільки хворобу Лайма: що треба знати про кліщів
Життя 4588