100 корупційних схем на місцях. Виклики для новообраної місцевої влади
Як підспір'я для новообраної місцевої влади було підготовлене дослідження "100 корупційний схем в регіонах", в якому викладено основні зловживання місцевої влади.
Практично всім, хто дивився славнозвісний серіал "Слуга народу", назавжди врізалася в пам'ять промова майбутнього Президента про те, як і через що українець, "маленький та пухкенький, три з половиною кілограми", перетворюється на хохла. І причина тому – всеосяжна корупція. Від пологового будинку до цвинтаря – всюди "нужно занєсті".
Ця елементарна істина досі залишається прописною. Але не тільки центральна влада уражена корупцією, вона набагато ближча і дотичніша до кожного члена суспільства. Із початком реформи децентралізації, місцева влада отримала у своє розпорядження додаткові сотні мільярдів гривень на рік. І природньо – корупція неодмінно слідує за грошима по п'ятам, прямо на місцевий рівень.
29 листопада в більшій частині країни завершилися місцеві вибори. На "вахту" заступають десятки тисяч депутатів місцевих рад та сотні сільських, селищних, міських голів та голів територіальних громад. Більша частина обранців – новачки, з питаннями без відповіді: з чого почати, які проблеми вирішувати та як це робити?
Тому як підспір'я для новообраної місцевої влади, експертами "Разом проти корупції", Антикорупційного штабу та Коаліції громадських організацій було підготовлене дослідження "100 корупційних схем в регіонах", в якому викладено основні зловживання місцевої влади.
Виявлені муніципальні корупційні схеми ми розбили на блоки, що наочно ілюструє, наскільки велика підводна частина айсбергу: дитсадки – 2 схеми, школи – 7 схем, пересувна торгівля – 3 схеми, зовнішня реклама – 4 схеми, паркування – 4 схеми, транспорт – 6 схем, літні майданчики – 2 схеми, комунальні підприємства – 5 схем, ринки – 1 схема, нерухоме майно (земля, будівлі, споруди) – 8 схем, будівництво та забудова земельних ділянок – 11 схем, оренда комунального майна – 2 схеми, підключення до мереж – 3 схеми, культурна спадщина – 2 схеми, громадські організації – 3 схеми, ЗМІ – 1 схема, громадський контроль – 1 схема, депутатські фонди – 1 схема, правоохоронні органи та суди – 2 схеми, міські цільові програми – 1 схема, закупівлі – 5 схем, кадри – 3 схеми, аудит – 1 схема, адміністративні послуги – 3 схеми, житло – 1 схема, інвестиції – 1 схема, медицина – 3 схеми, місцеві дороги – 2 схеми, поховання – 4 схеми, тварини – 1 схема, сміття – 2 схеми, благоустрій – 3 схеми, природні ресурси – 2 схеми.
Описи 100 корупційних схем в регіонах сформульовані за результатами консультацій із галузевими експертами та громадськими активістами з урахуванням проведеного аналізу антикорупційних програм органів місцевого самоврядування, повідомлень у ЗМІ, матеріалів журналістів-розслідувачів та відкритого офісу НАБУ.
Що нам дає знання корупційних схем?
Передусім, 100 корупційних схем та їх подолання мають стати предметом роботи антикорупційних органів (передусім, НАЗК, НАБУ) та уповноважених осіб з питань запобігання та виявлення корупції в органах місцевого самоврядування. Таком ми бачимо своїм завданням спільними зусиллями до кожної корупційної схеми напрацювати запобіжники – "антисхеми". А відповідні антикорупційні підрозділи органів місцевого самоврядування/уповноважені особи з питань запобігання та виявлення корупції спільно з керівництвом мають активно протидіяти корупційним схемам, щоденною кропіткою роботою впроваджуючи конкретні рішення-запобіжники, спрямовані на усунення та упередження виникнення схем.
Також опис 100 корупційних схем пропонується до уваги депутатам місцевих рад. Попри те, що певні системні рішення для подолання корупційних схем, вочевидь, потребують затвердження на рівні Верховної Ради та Кабінету Міністрів, переважна більшість корупційних практик може бути унеможливлена саме рішеннями органів місцевого самоврядування та практичними кроками місцевої влади.
Громадським активістам, членам територіальних громад, як вболівають за розвиток та добробут своїх міст, пропонуємо ознайомитись із описом корупційних схем, аби об'єднувати зусилля громадянського суспільства навколо адвокації рішень задля подолання визначених у пропонованому документі корупційних практик.
Звісно, ці 100 схем – лише крапля в морі, насправді їх тисячі. Але це тільки початок. Місцевим депутатам, які не можуть знайти свою "нішу" у вирішенні проблем на місцях, опис 100 напоширеніших схем дасть можливість осягнути свою відповідальність перед громадою та суспільством, масштаб та суть викликів, які їм доведеться долати найближчі 5 років, попри спротив колег та сильних світу цього. Користуйтеся! А ми працюємо далі.
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1382
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 672
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 294
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 176
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 7967
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
2887
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 2821
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2492
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 2092