Щодо правомірності використання 1С
У статті розглядається питання щодо правомірності використання та придбання програмного забезпечення 1С.
Незважаючи на повідомлення у ЗМІ щодо правомірності використання програмного забезпечення «1С» виробництва ДП «Єврософтпром» (Україна) (далі – ПЗ «1С»), у користувачів або потенційних покупців ПЗ «1С» на практиці досі виникають численні запитання. У зв’язку з цим вважаю за необхідне висловити свою особисту думку щодо ПЗ «1С», яке розповсюджується та використовується в Україні.
Стаття запланована вийти двома блоками. У першому блоці з посиланням на нормативні акти буде обґрунтована можливість правомірного використання/придбання ПЗ «1С». У другому блоці мова піде щодо можливості здійснювати/використовувати оновлення ПЗ «1С» (оновлення, які виходять, зокрема, внаслідок змін у законодавстві, якими вносяться зміни у певні форми звітності, вводяться нові форми і т.і.).
Щодо першого блоку необхідно зазначити наступне.
ДП «Єврософтпром» є виробником ПЗ «1С» і внесене до Реєстру виробників та розповсюджувачів програмного забезпечення в якості виробника та розповсюджувача ПЗ «1С». На підтвердження цього ще Державним департаментом інтелектуальної власності України було видано ДП «Єврософтпром» відповідне свідоцтво державного зразка. Перед видачою такого свідоцтва Державний департамент інтелектуальної власності України перевірив пакет документів, якими підтверджувалось, зокрема, те, що ДП «Єврософтпром» є виробником ПЗ «1С».
Крім того, на комп’ютерні програми з числа ПЗ «1С» ДП «Єврософтпром» отримало свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір. З цих свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір вбачається, що авторські майнові права на комп’ютерні програми з числа ПЗ «1С» належать ДП «Єврософтпром».
Отже, виробником та особою, яка має авторські майнові права на ПЗ «1С», яке розповсюджується та використовується в Україні, є ДП «Єврософтпром».
Указом Президента України № 133/2017 від 15.05.2017 р. [1] введено в дію рішення Ради Національної безпеки і оборони України від 28.04.2017 р. [2] (далі – Рішення РНБО) щодо накладення санкцій на певних фізичних і юридичних осіб.
Згідно з розділом 295 додатку № 2 до Рішення РНБО на ДП «Єврософтпром» накладено наступні обмежувальні заходи:
1) блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
2) обмеження торговельних операцій;
3) запобігання виведенню капіталів за межі України;
4) зупинення виконання економічних та фінансових зобов’язань;
5) обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування;
6) припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;
7) заборона передання технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності.
З наведеного вбачається, що санкції стосуються певних заходів, якими обмежена саме юридична особа.
Тобто, про заборону введення у цивільний обіг будь-яких товарів, робіт, послуг виробництва ДП «Єврософтпром» у розділі 295 додатку № 2 до Рішення РНБО відомостей не міститься.
Як вбачається із зазначеного вище пункту 2 розділу 295 додатку № 2 до Рішення РНБО, ДП «Єврософтпром» обмежено торговельні операції. У зв’язку з цим необхідно зазначити, що розповсюдження ПЗ «1С» кінцевим користувачам здійснюється не ДП «Єврософтпром», а її партнерами. В Україні є сотні партнерів, дія санкцій на яких не розповсюджується.
Отже, заборони введення у цивільний обіг саме ПЗ «1С» не існує, а придбати залишки ПЗ «1С» можливо у відповідних партнерів ДП «Єврософтпром». При цьому під залишками мається на увазі ПЗ «1С», яке було придбано партнерами у ДП «Єврософтпром» до введення санкцій.
Коли мова йдеться про заборону закупівлі саме товарів/робіт/послуг певних осіб, то в Рішенні РНБО про це чітко зазначається окремо.
Так, наприклад, у багатьох розділах додатку № 2 до Рішення РНБО поряд з зазначеними вище заходами передбачено наступний обмежувальний захід, який не накладено на ДП «Єврософтпром», а саме: заборона здійснення державних закупівель товарів, робіт і послуг у юридичних осіб-резидентів іноземної держави державної форми власності та юридичних осіб, частка статутного капіталу яких знаходиться у власності іноземної держави, а також державних закупівель у інших суб’єктів господарювання, що здійснюють продаж товарів, робіт, послуг походженням з іноземної держави, до якої застосовано санкції згідно з цим Законом.
Враховуючи наведене вище, можна стверджувати, що:
- використання ПЗ «1С» виробництва ДП «Єврософтпром» не заборонено і може продовжуватись;
- придбання залишків ПЗ «1С» виробництва ДП «Єврософтпром» можливо у відповідних партнерів ДП «Єврософтпром».
Другий блок статті планується опублікувати протягом 2-3 тижнів. Станом на 21.06.2017 року можу зазначити, що отримання та використання оновлень ПЗ «1С» можливо, і така можливість буде забезпечена і у подальшому.
Використані джерела інформації:
- Указ Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» № 133/2017 від 15.05.2017 р. Електронний ресурс: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/133/2017/paran2#n2;
- Рішення Ради Національної безпеки і оборони України «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» від 28.04.2017 р. Електронний ресурс: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/n0004525-17/paran12#n12.
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Последние изменения в правилах оформления отсрочки от мобилизации Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух 22.01.2025 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков 22.01.2025 13:25
- Як корпоративний медичний одяг змінює клініку: мій досвід Павло Астахов 22.01.2025 09:26
-
Забудьте про молодь. Її в Україні не буде
Думка 11990
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 2959
-
Барбадос і Панама позбавлять свого прапора 114 танкерів тіньового флоту Росії
Бізнес 2139
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 2056
-
"Сьогодні надійшли кошти". Співвласник АТБ Буткевич заплатив 1,9 млрд грн за Аерок
Бізнес 2049